Ptačí park Rzy

Jádrem šestého ptačího parku Rzy  je bývalý rybník u Dobříkova v Pardubickém kraji. Jde o cennou a ve východních Čechách dobře známou mokřadní lokalitu, která tu vzniká samovolně na dně původního rybníka. Ten byl v 80. letech 20. století opuštěn kvůli nemožnosti ho využívat ke klasickému chovu ryb (mj. nebylo možné ho plně vypustit).  Postupně tu ale vzniklo pestré mokřadní prostředí, které hostí obojživelníky, hmyz i ptáky. Celkově tu bylo pozorováno už 204 druhů ptáků, přičemž v mokřadu a jeho bezprostředním okolí hnízdí přibližně 100 druhů ptáků, což Rzy řadí k nejvýznamnějším ornitologickým lokalitám východních Čech. Kvalita prostředí se zde ovšem za posledních dvacet let významně zhoršila, lokalita trpí vysycháním, zazemňováním a zarůstáním, došlo i k zániku společné kolonie racků chechtavých a potápek černokrkých.

Bývalý rybník v ptačím parku Rzy. Foto archiv ČSO.

ČSO tuto známou lokalitu již mnoho let sleduje a Východočeská pobočka ČSO zajistila její přechodnou ochranu (PCHP – Přechodně chráněná plocha). Nyní přicházíme s kompletní ochranou formou vyhlášení ptačího parku. Přechodně chráněná plocha jako státní forma ochrany bude pokračovat zatím dále.  ČSO chce toto území zachovat, rozvíjet jeho potenciál a cílenou péčí zabránit tomu, aby došlo k vysychání mokřadu či zarůstání rákosem a náletovými dřevinami. Stejně jako u již existujících pěti ptačích parků,  i tady cílíme na postupný výkup pozemků za pomoci dárců a následný pečlivý management z cílem zachovat co nejlepší prostředí pro mokřadní druhy ptáků.

Zamýšlený rozsah ptačího parku Rzy je minimálně několik desítek hektarů,  plocha bývalého rybníka má aktuálně 20 hektarů. Jde o první ptačí park ČSO s takto velkou trvalou vodní plochou. V území již nyní ČSO vlastní 1,6 ha a během prvního pololetí roku 2024 plánujeme vykoupit alespoň 5 dalších hektarů.

V okolí jsou cenné podmáčené louky. Foto archiv ČSO.

Mezi hlavní cílové druhy nového ptačího parku patří čírka obecná a  čírka modrá, kopřivka obecná, lžičák pestrý, chřástal vodní, chřástal kropenatý, racek chechtavý, moták pochop, čejka chocholatá, kulík říční, bekasina otavní, vodouš rudonohý, slavík modráček středoevropský. Území je nejenom významným hnízdištěm zejména mokřadních a lučních ptáků, ale i významnou tahovou zastávkou a celoročním zdrojem potravy pro mnoho ptačích druhů.

Lžičáci pestří a samec kopřivky obecné (vlevo nahoře). Foto Z. Procházka.

V roce 2023 bylo na lokalitě pozorováno 155 druhů, v roce 2022 145 druhů, v roce 2021 162 druhů.  Naprosto největší raritou je pozorování kulíka pacifického z roku 2021, přičemž od té doby Rzy zůstávají jedinou lokalitou s dokumentovaným výskytem tohoto druhu v ČR.

Nejvzácnější návštěva – kulík pacifický. Foto Z. Procházka.

Lokalita je rovněž místem výskytu a především rozmnožování nejméně čtyř druhů obojživelníků (nejpočetněji kuňky obecné  a rosničky zelené ).

V letech 2013–2021 bylo na plochách mokřadu a navazujících stanovištích zjištěno 6 druhů obojživelníků – rosnička zelená , skokan zelený , skokan krátkonohý, ropucha obecná, ropucha zelená, kuňka ohnivá (která zde byla opakovaně zjištěna až v počtu stovek jedinců). Na lokalitě byly dále zjištěny 3 druhy plazů: ještěrka obecná, slepýš křehký a užovka obojková.

Popis ptačího parku a historie lokality 

Ptačí park se nachází především na území obcí Dobříkov a Zámrsk, v menší míře obce Týnišťko, poblíž městečka Chocně v Pardubickém kraji. Leží jižně a jihozápadně od osady Rzy kolem řeky Loučné, přičemž jeho jižní hranici představuje železniční trať Pardubice–Česká Třebová.  Nadmořská výška lokality je okolo 254 m n.m. Dobříkov – Wikipedie (wikipedia.org)

Jádrovou a druhově nejcennější částí je bývalý rybník, který zanikl v 80. letech 20. stol. Několik let byla jeho plocha obdělávána jako pole, jehož využití však komplikovalo časté podmáčení. Území tedy bylo ponecháno bez obhospodařování a částečně se zde obnovila vodní hladina. Vodní plocha je mělká a proměnlivé rozlohy podle intenzity srážek v každém roce, nyní o výměře několika ha a s bohatě vyvinutým litorálním pásmem. V dlouhodobě srážkově deficitních obdobích volná vodní hladina ustupuje a odkrývá bahna. Na litorální pás o šířce desítek až stovek metrů po celém obvodu navazují pravidelně kosené a spásané louky, dále pak pole. Oblast je dotována především dešťovou vodou a malým přítokem z odvodňovacího kanálu, do něhož je nyní zaústěn přepad z místní ČOV Dobříkov.

Velmi cenná je především mokřadní vegetace obklopující rybník. Rákosiny, které se střídají s ostřicovými porosty, jsou nejen batrachologicky cenné výskytem několika zvláště chráněných druhů žab, ale také vyhledávaným hnízdištěm vzácných druhů ptáků. Lokalitu ptáci využívají jak k hnízdění, tak jako tahovou zastávku či shromaždiště a potravní zdroj.

Rákosiny využívají k hnízdění mnoho druhů ptáků. foto: L. Korešová

Z hlediska přírodních procesů je největším nebezpečím postupné zazemňování lokality spojené se zánikem volné hladiny. S tím související sukcesní procesy mohou způsobit zárůst bylinného mokřadu dřevinami a v konečném důsledku vytvoření lesa lužního charakteru na úkor otevřeného litorálu, na němž je hnízdění většiny cílových druhů závislé.

Současné občasné kosení starého rákosu, jež prozatím provádí místní myslivecké sdružení za účelem prostupnosti po obvodu mokřadu, pomáhá zpomalovat výše nastíněnou sukcesi, avšak není prováděno v potřebném rozsahu. Z případných antropogenních vlivů by celý prostor mohla negativně ovlivnit změna vodního režimu či nepřiměřené užívání hnojiv a pesticidů na bezprostředně sousedících pozemcích, kde dochází k akumulaci srážkových vod a odkud je lokalita dotována vodou podzemní.

Zájmové území protínají přirozené meandry řeky Loučné, okolní louky jsou hospodářsky využívané pro seč nebo pastvu. Tyto louky jsou odvodněny systémem odvodňovacích kanálů, ale při déletrvajících deštích jsou v některých částech zaplavené a nabízejí zajímavé potenciální stanoviště pro ptáky, obojživelníky či další organismy. Změny intenzity hospodaření na loukách spolu s místními zásahy ve prospěch lepšího využití vody v krajině mohou zvýšit atraktivitu travnatých porostů pro biotu i ve srážkově deficitních obdobích roku.

Meandry řeky Loučné. Foto: Ludmila Korešová

 

Plány ČSO – navrhované cíle managementu

1) zachování volné vodní hladiny a zabrzdění sukcese

2) zachování plně rozvinutého litorálu v různých přechodových fázích s tůněmi, zmlazení rákosu

3) vytvoření lepších hnízdních podmínek pro racky chechtavé ve spolupráci s Pardubickým krajem (v roce 2024 jeden hnízdní ostrůvek)

4) pravidelně kosená louka a pastvina kolem litorálu

5) údržba hráze a blízkého okolí, zbrzdění nežádoucích sukcesních procesů (zejména v západní části)

6) rozšíření mokřadu o okolní zaplavované louky, lepší hospodaření se srážkovou vodou

 

Dostupnost území, informace pro návštěvníky

Ptačí park Rzy je prvním ptačím parkem na území Pardubického kraje a má velmi dobrou dostupnost, a to jak vlakem (žst Zámrsk) tak autem. Pokud budou návštěvníci chtít, zvládnou v jeden den navštívit ptačí parky Josefovské louky i Rzy.

Pozorovat vodní hladinu jde na Rzech z několika míst. Do budoucna uvažujeme i o postavení pozorovatelny ptáků. Žádáme návštěvníky, aby nevstupovali do litorálního pásma a nerušili ptáky v době hnízdění. V době od března do července by měli návštěvníci co nejvíce omezit pohyb v blízkosti mokřadu a zejména zde zabránit volnému pobíhání psů. Děkujeme.

Ptačí park Rzy vzniká ve spolupráci s místní samosprávou, orgány ochrany přírody, vlastníky pozemků a hospodáři a dalšími dotčenými skupinami. Výkupy pozemků financujeme z darů od členů a příznivců ČSO. Podpořit výkupy pozemků je možné na stránkách dárcovského portálu Darujme.cz. Všem dárcům srdečně děkujeme!