Reportáž z členské exkurze Hortobágy 2022

Cesta do Maďarska

Letošní exkurze ČSO do Maďarska se konala od 6. do 9. 10. 2022 a první dobrou zprávou bylo, že nám velmi dobře vyšlo počasí. Nečekal nás žádný sychravý podzim, ale víceméně slunečné dny a téměř letní teploty, při kterých jsme většinou chodili jen v tričkách. Akce začala celodenním přesunem z Čech až do Hortobágy, s výjezdem z Prahy a zastávkami v Brně a Břeclavi. Dlouhou cestu nám příjemně krátila naše průvodkyně, která nás postupně seznámila nejen se samotným programem, ale i celým národním parkem Hortobágy, dalšími národními parky i celým Maďarskem. Poutavé byly nejen informace o ptácích, specificky jeřábech a jejich tahu, ale i o místní krajině v podobě puszty, místních zvycích a také o skvělé maďarské kuchyni. Tudíž bylo na co se těšit ve všech směrech.

První ornitologická vzrušení na sebe nedala dlouho čekat. Nejprve jsme při zastávce za Bratislavou u Sysľovských polí marně vyhlíželi dropy velké. Následně jsme se při další zastávce již v Maďarsku stali atrakcí na místní benzínce, jelikož při zastavování padlo slovo chocholouši a všichni se z autobusu bleskurychle vyhrnuli ověšení dalekohledy a foťáky a jali se je „lovit“. Při příjezdu do samotné oblasti Hortobágy pak nastalo hledání sýčků za jízdy z busu, které bylo úspěšné a mohli jsme si tak připsat další krásný druh.

První den

Hned další den ráno jsme již vyráželi za jednou z hlavních atrakcí, tedy za rozletem jeřábů z nocoviště. Měli jsme různé zprávy, že je prý jeřábů letos málo. To se nám ovšem nepotvrdilo. Již při příjezdu na místo pozorování se začali první skupiny objevovat a na samotném místě jsme si pak užívali nekončících proudů těchto nádherných ptáků s jejich typickým voláním, navíc nádherně podkreslené úžasným východem slunce. Hrubým odhadem jsme jich viděli určitě přes 25 tisíc. Vše doplněno o další druhy jako husy, čejky, jespáci a všudypřítomní špačci a havrani. Objevovali se i táhnoucí pěvci jako konipasi a lindušky. Z místa se nám vůbec nechtělo pryč, ale čas byl neúprosný a směřovali jsme zpět na ubytování na vynikající snídani.

Dalším bodem na programu byl „les“, tedy jeho podoba na pusztě, kde toho vzhledem k alkalickým půdám mnoho nevyroste a tak jde spíše o takový malý lesík, nepříliš vysoký a složený v podstatě výhradně z akátů. Ten je tradičním hnízdištěm několika druhů, zejména havranů a poštolek, včetně poštolek rudonohých. Je zde k dispozici i vyhlídková věž, která se na nekonečně se táhnoucích planinách opravdu hodí. Na místě jsme opět zastihli jeřáby, velké množství hus, včetně hus běločelých a také jsme zaznamenali první dravce: poštolky, krahujce a orly mořské. Vše pak završil sýček u místního statku. Poté jsme se přesunuli do samotné vesnice Hortobágy k místnímu infocentru. Měli jsme možnost si prohlédnout malou lokální expozici, nakoupit suvenýry, podívat se na zdejší vyhlášený kamenný most s devíti oblouky a také navštívit záchranou stanici, zaměřenou především na ptactvo. S tou se pojilo i pozorování čápů bílých, kterým se zřejmě po vypuštění příliš nechtělo do namáhavého letu do Afriky a tak se raději pohybovali v blízkosti stanice.

Následoval přesun do části parku s větším množstvím vodních ploch, kde jsme se prošli k rybníku Derzsi. Zde nás čekaly tradiční vodní druhy jako kachny, labutě, husy, kopřivky nebo poláci. Doplněné pochopitelně i o volavky, racky (chechtavé a bělohlavé), kormorány (včetně kormoránů malých) a rákosové druhy jako moudivláčci, sýkořice vousaté nebo moták pochop. Oblohu i nadále křižovala obrovská hejna špačků a havranů. Naší další zastávkou byla již klasická otevřená puszta, tedy rozlehlé planiny s minimem vegetace, sem tam s nějakou budovou nebo tradičními studnami, kterými si v dobách minulých dávali mezi sebou lidé signály. Zde jsme se po krátké diskusi rozhodli „dobýt alespoň jeden vrchol“ – šlo o kurgan, uměle vytvořenou pohřební mohylu dávných obyvatel z dob před 2 tisíci lety, která vystupuje jen pár metrů nad krajinou, ale poskytuje dobrý výhled. Toho jsme hned využili k zaznamenání několika nových druhů, zejména bělořita šedého a také orla královského. Zase nechyběly přelety jeřábů, zakroužilo nad námi o tisícihlavé hejno havranů s kavkami a zaznamenali jsme i bramborníčky černohlavé nebo strakapouda jižního. Cesta otevřenou pusztou končila u další rozhledny v místech hnízdění vlh a mandelíků, kde jsme narazili na dalšího orla královského.

Celý den jsme zakončili v csárdě, tedy jakémsi tradičním maďarském „zájezdním hostinci“ uprostřed ničeho. Tam nás hned po příjezdu uvítal místní sýček sedící na komíně budovy. Potom nás čekala opravdu velmi chutná maďarská kuchyně, spojená i s trochou maďarské kultury v podobě svérázného číšníka, který už při příjezdu autobusu vypadal, že bude potřebovat záchranku. Pro zájemce pak ještě večer, po přesunu zpět do Hortobágy, proběhlo (úspěšné) hledání sýčků nedaleko našeho hotelu.

Druhý den

Další den nemohl začít jinak než zopakováním úžasného ranního zážitku s jeřáby. Rudé vycházející slunce, přes které přeletuje hejno jeřábů srovnaných do tradičního „V“, to je něco, co se prostě neokouká. Navíc se nám na místě ukázal i další sýček. Den pak pokračoval přesunem do Poroszló, vesnice ležící u rybníků na Tise, kde je známé ekocentrum. V něm je možnost vidět celou řadu venkovních expozic s místními živočichy, včetně ptáků. Solidní atrakcí byla skupina pelikánů, která se před námi moc hezky naparovala. Uvnitř ekocentra je pak velmi povedené akvárium, představující opět pouze místní vodní živočichy, s nádhernými jesetery a obřími vyzami, ale i žábami, hady nebo mloky. Většina z nás pak zavítala i na věž ekocentra, která se pne vysoko nad okolí a je z ní krásný výhled nejen k vodě, ale i k horám na opačné straně. V místním okolí jsme pak konečně také zaznamenali některé běžné druhy jako žluna, datel, šoupálek nebo dlask. Z rákosí se opět ozývali sýkořice a moudivláčci.

Pak už jsme směřovali k dalšímu vyhlášenému místu, k Hortobágským rybníkům neboli halastó. Jde o rozsáhlou soustavu rybničních ploch a rákosin, které jsou tradičním shromaždištěm nejen jeřábů, ale i hnízdištěm nebo tahovou zastávkou celé řady druhů, pro které soustava vodních ploch v krajině představuje jednoznačný magnet. Je zde další infocentrum s možností nákupu různých suvenýrů a vzhledem k rozlehlosti areálu i malý vláček. Celé dlouhé odpoledne určitě nestačí na prozkoumání každého místa, i tak nám ale nové druhy naskakovaly velmi rychle. Vodní plochy se hemžily zajímavými druhy kachen, brzy jsme objevili lžičáky, ostralky nebo v opravdu velkých počtech čírky, kopřivky či hvízdáky. Nouze pochopitelně nebyla o husy, kterých byly na rybnících a okolí tisíce. Z rákosin se pravidelně ozývali sýkořice, moudivláčci, chřástali vodní a strnadi rákosní. Nechyběli létající drahokamy ledňáčci, velké počty volavek popelavých a bílých, i jedna červená. Na vypuštěných plochách i na podmáčených loukách v okolí nás pochopitelně zaujali bahňáci: jespáci bojovní a obecní, vodouši tmaví, šedí a bahenní, bekasiny otavní, čejky chocholaté, kulíci bledí a velké množství kolih velkých. K tomu stovky racků, kormoránu, špačků a havranů. Člověk opravdu nemohl od žádného místa odtrhnout oči a zároveň musel pořád koukat všude okolo, aby něco zajímavé neprošvihnul. Všichni jsme však postupně po vlastní ose směřovali k rozhledně u rybníka Kondás, kde jsme při nádherném západu slunce, a pozorování působivých vodních buvolů, čekali na večerní slet jeřábů. Ten probíhal severně a západně od rybníků, opět v obrovských počtech, ale větší vzdálenost znamenala umírněnější zážitek, než jsme měli ráno. Úžasný den jsme zakončili „romantickou“ jízdou motorovou úzkokolejkou zpět k informačnímu centru.

Návrat do ČR

Poslední den už byl pouze ve znamení návratu do ČR. Ráno ještě většina účastníků exkurze využila k poslední procházce po vesnici Hortobágy, kdy opět nebyla nouze o rozletující se jeřáby a poslední krásný východ slunce tak tradičně nabyl romantických rozměrů. Po „nalodění“ do autobusu už jsme jen se slzou v oku mávali krásné pusztě a směřovali zpět do naší domoviny. Nebyl to však poslední ornitologický zážitek. Při cestě zpět nás tentokrát Sysľovská pole nezklamala – kousek od dálnice jsme zahledli postupně dvě větší skupiny dropů, a tak měla naše výprava ještě pověstnou třešničku na dortu na samý závěr. I tak jsme se ale určitě nenudili, protože další spousta zajímavých informací od naší průvodkyně nás čekala i během celé jízdy nazpět do ČR.

Návštěvu maďarské puszty mohu všem zájemcům o ornitologické zážitky vřele doporučit. Avifauna je zde opravdu zajímavá a bohatá, stejně jako místní originální příroda i kultura. A pohled do člověkem neponičené krajiny (jak prý trefně poznamenal jeden z předchozích účastníků: úplně bez billboardů) je navíc neuvěřitelně uklidňující a léčivý.

Ondřej Kulhánek

Účastníci exkurze ČSO Hortobágy 2022
Účastníci exkurze ČSO Hortobágy 2022. Foto: Irena Seibertová

Seznam pozorovaných druhů (106):

Labuť velká Žluna zelená
Husa běločelá Strakapoud velký
Husa velká Strakapoud jižní
Hvízdák eurasijský Poštolka obecná
Kopřivka obecná Poštolka rudonohá
Čírka obecná Sokol stěhovavý
Kachna divoká Ťuhýk obecný
Ostralka štíhlá Ťuhýk šedý
Lžičák pestrý Straka obecná
Polák velký Sojka obecná
Polák malý Kavka obecná
Bažant obecný Havran polní
Kormorán velký Vrána černá
Kormorán malý Vrána šedá
Volavka popelavá Krkavec velký
Volavka bílá Moudivláček lužní
Volavka červená Sýkora modřinka
Čáp bílý Sýkora koňadra
Čáp černý Sýkořice vousatá
Potápka roháč Skřivan lesní
Potápka malá Skřivan polní
Orel mořský Chocholouš obecný
Orel královský Vlaštovka obecná
Moták pochop Mlynařík dlouhoocasý
Krahujec obecný Budníček menší
Káně lesní Pěnice černohlavá
Chřástal vodní Rákosník obecný
Lyska černá Rákosník velký
Slípka zelenonohá Brhlík lesní
Jeřáb popelavý Šoupálek dlouhoprstý
Drop velký Střízlík obecný
Kulík bledý Špaček obecný
Kulík zlatý Kos černý
Kulík říční Drozd zpěvný
Čejka chocholatá Červenka obecná
Břehouš černoocasý Rehek domácí
Jespák bojovný Bramborníček černohlavý
Jespák obecný Bělořit šedý
Jespák malý Vrabec domácí
Vodouš tmavý Vrabec polní
Vodouš šedý Konipas bílý
Vodouš bahenní Linduška lesní
Bekasina otavní Linduška luční
Rybák černý Linduška rudokrká
Racek chechtavý Pěnkava obecná
Racek středomořský Dlask tlustozobý
Racek bělohlavý Zvonek zelený
Holub skalní domácí Konopka obecná
Holub hřivnáč Stehlík obecný
Hrdlička zahradní Čížek lesní
Sýček obecný Strnad luční
Ledňáček říční Strnad obecný
Datel černý Strnad rákosní