Ptačí Romeo a Julie boří mýtus!

V Praze, 15. listopadu 2017. Nové video zveřejněné Českou společností ornitologickou lidem názorně ukazuje, jak účinně zabezpečit skleněné plochy před nárazy ptáků. Zároveň snímek, ve kterém jsou dva hlavní ptačí aktéři rozděleni skleněnou plochou, vyvrací rozšířenou představu, že jedna černá silueta dravce má na ptáky odstrašující vliv. Ornitologové věří, že jim video pomůže nebezpečný mýtus jedné siluety konečně vyvrátit a zároveň naučí širokou veřejnost, jak nebezpečné skleněné plochy účinně zabezpečit – stačí vylepit nálepky jakéhokoli tvaru dostatečně hustě.

Věříme, že takzvaný mýtus jedné siluety, tedy mylná představa, že jedna silueta dravce nalepená na velké skleněné ploše chrání ptáky, se nám díky novému videu podaří úplně vymýtit. Na mnoha místech, jako jsou například prosklené zastávky, balkóny nebo protihlukové stěny, je možné osamocené černé siluety stále spatřit. To sice ukazuje, že ptačí životy lidem nejsou lhostejné, ale samotní ptáci siluetu dravce nevnímají jako nebezpečí a mohou narazit do skla jen kousek vedle nálepky,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, hlavní řešitelka projektu Sídla bezpečná pro ptáky.
„Jen v České republice se o skla ročně zabije odhadem 1 000 000 ptáků, a pokud se lidé naučí, jak skla správně zabezpečit, mnoho ptáků to může zachránit,“ upozorňuje Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické a dodává: „Jednoduché a funkční opatření přitom existuje – jedna nálepka na skle ptáky neochrání, více nálepek už ale může – pokud jsou vylepené dostatečně nahusto, tedy asi v deseticentimetrových vzdálenostech, pták začne sklo vnímat jako překážku a má tak šanci ho bezpečně obletět,“ vysvětluje Viktora.
Děj videa se odehrává u prosklené zastávky hromadné dopravy, která rozděluje páreček pěnkav. Toto místo nebylo zvoleno náhodně – zastávky hromadné dopravy jsou často sestavené ze skleněných ploch a pro mnohé ptáky, kteří si skla nevšimnou, se pak stávají zastávkou konečnou. Proto ornitologové vytvořili aplikaci Bezpečné zastávky, pomocí které mohou lidé upozornit na nebezpečné skleněné zastávky, nezabezpečené žádnou nebo pouze jednou nálepkou. „Díky této aplikaci už lidé ohodnotili téměř 9 000 zastávek. Z nich je čtvrtina nebezpečných nebo rizikových, nicméně pokud by byly všechny betonové či plechové zastávky nahrazeny skleněnými, počet těch nebezpečných by mohl vystoupat až na 85%,“ varuje Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické, který je koordinátorem projektu Bezpečné zastávky. Dobrovolníkům se doposud podařilo zabezpečit 26 zastávek. „Pokud je i ve vašem okolí zastávka, která ohrožuje nebo zabíjí ptáky, sami můžete ptákům pomoci tím, že ji zabezpečíte. Stačí se jen dohodnout s majitelem či provozovatelem,“ vybízí Janoška.
Kontakt pro další informace

Gabriela Dobruská

dobruska@birdlife.cz

724 687 996

Další informace

Odkaz na video „Jedna silueta nefunguje“: https://www.youtube.com/watch?v=9oetNdi0gLw

Ptáci a skla: https://www.birdlife.cz/co-delame/vyzkum-a-ochrana-ptaku/ochrana-druhu/konflikty-ptak-clovek/ptaci-a-skla/

Bezpečné zastávky: https://zastavky.birdlife.cz/