Kniha Ptáci Hradce Králové

titulka knihy Ptáci Hradce KrálovéJiří Porkert a Miloslav Hromádka (edd.): Ptáci Hradce Králové, Nakladatelství Pavel Mevart, rok vydání 2021, 432 stran.


Kniha Ptáci Hradce Králové, která vyšla s přispěním malého grantu ČSO, je prvním souborným zpracováním informací o ptactvu tohoto města. V letech 1985-1989 a opět v letech 2009-2015 zde byl prováděn kolektivní ornitologický výzkum mapování hnízdního rozšíření ptáků. Získaný jedinečný soubor dat umožňuje zdokumentovat vývoj avifauny na území města za poslední zhruba čtvrtstoletí, kdy také samo město prošlo velkou proměnou.

Koupit knihu Ptáci Hradce Králové v benefičním obchodě ČSO.


Zpráva z realizace Malého grantu ČSO:

Ptačí druhy osídlující městské prostředí jsou stále častějším předmětem zájmu a výzkumů ornitologů celého světa. Je to nepochybně způsobeno až překvapivou dynamikou vývoje populací městských druhů, šířením původně „neměstských“ druhů ptáků do měst, ale také ekologickými, etologickými i fyziologickými charakteristikami městských populací, které jsou často značně odlišné od populací daného druhu vyskytujících se ve volné krajině. Významnou počáteční informací pro toto zaměření ornitologie jsou jistě faunistické výzkumy prováděné především metodou kvadrátového mapování hnízdících druhů.

V České republice, a dříve v Československu, má tento druh kolektivního ornitologického výzkumu velkou tradici, která započala již vznikem atlasu hnízdního rozšíření ptáků z let 1973-1977 a pokračuje dalšími pravidelně prováděnými výzkumy na celorepublikové úrovni, nebo mapováním hnízdního rozšíření ptáků některých měst. Hradec Králové se stal společně s Prahou prvním městem, kde byl výzkum tohoto typu prováděn.

Mapování zde proběhlo již v letech 1985-1989 a bylo opakováno v letech 2009-2015. Hradec Králové je tak jediným naším městem, kde byl výzkum avifauny na stejném území prováděn opakovaně a je zde zdokumentován její vývoj za období zhruba čtvrtstoletí. Pronikání a rozšiřování některých ptačích druhů do měst je obecně pozorovaným jevem, ale teprve srovnání dvou následujících mapování umožnilo sledovat ho v úplnosti. A výsledky byly nečekané!  Počet hnízdících druhů se zvýšil ze 127 na 137, počet druhů rozšířených po celém území města, tj. hnízdících ve všech mapovaných kvadrátech, se zvýšil ze dvou na deset.

Pozitivní vývoj rozšíření o nejméně 20 procentních bodů byl zjištěn u 38 druhů ptáků (nejvíce u žluny zelené – o 56 procentních bodů), zatímco charakter poklesu ve stejné míře pouze u tří druhů. Osm druhů ptáků za čtvrtstoletí z města vymizelo, ale bylo zjištěno 18 nově hnízdících. Výsledky by tak mohly být zajímavým zjištěním nejen město Hradec Králové, ale i významnou informací pro ornitology zabývajícími se obecně výzkumem městských druhů.

O knize Ptáci Hradce Králové

Kniha Ptáci Hradce Králové, která vyšla s přispěním malého grantu ČSO, zpracovává kromě výsledků hnízdního mapování také veškeré další známé údaje o ptácích města. Každý pozorovaný ptačí druh je v knize samostatně zpracován, obsažena je barevná ilustrace, historické i současné zprávy o jeho výskytu, mapky rozšíření a barevné fotografie obývaného prostředí v Hradci Králové. V dalších kapitolách je popisována biologie ptáků v městském prostředí, historie ornitologie v Hradci Králové, ochrana ptáků a vývoj prostředí města, úplná ornitologická bibliografie, seznam všech pozorovaných  druhů ptáků a řada dalších doprovodných údajů.

Kniha je tak určena mnoha různým čtenářům: milovníkům přírody, kteří se zajímají o život ptáků, ornitologům, pro které je dokumentem o rozšíření jednotlivých druhů, ochráncům přírody, kterým může být vodítkem pro ochranná opatření a obecně všem, kteří mají zájem dovědět se více o našich opeřených spoluobyvatelích.

Ptáci Hradce Králové

Jiří Porkert a Miloslav Hromádka (edd.)
Vazba: Pevná
Počet stran: 432
Nakladatelství: Pavel Mervart, 2021

 

Jiří Porkert