Problémy současné zemědělské krajiny a možnosti nápravy

Zemědělská krajina čelí celé řadě problémů, které umocňují probíhající změny klimatu. Téměř polovina území České republiky je ohrožena erozí, půda není schopna zadržet vodu, dochází ke kontaminaci spodních vod pesticidy a snižuje se i celková rozmanitost zemědělské krajiny. V Nechanicích proběhne 13. prosince seminář organizovaný Českou společností ornitologickou, na kterém budou místním zemědělcům představeny možnosti, jak pomocí stávajících nástrojů přispět ke zlepšení stavu krajiny.

Od roku 1982 jsme přišli o celou třetinu běžných ptačích druhů. V současné zemědělské krajině mají pouze omezené hnízdní a potravní příležitosti. Přicházíme tak o ptačí druhy jako koroptev polní, čejka chocholatá nebo chocholouš obecný, které byli ještě před 60 lety všudypřítomné. Není to ale jen pokles druhové pestrosti krajiny, ke kterému dochází. Ohroženy jsou i základní výrobní prostředky zemědělců, půda a voda. V současné době je maximální ztráta půdy v ČR vyčíslena na přibližně 21 mil. tun ornice za rok, což lze vyjádřit jako ztrátu minimálně 4,3 mld. Kč ročně. Tato částka přitom nezahrnuje škody způsobené erozí na majetku, ale pouze cenu ztracené zeminy. Špatný stav půdy ještě zhoršuje nedostatek vláhy, kterému v posledních letech čelíme. Existuje přitom jednoduché opatření, které může současný stav krajiny zlepšit – biopásy.

„Biopásy jsou jedním z několika tzv. agroenvironmentálně-klimatických opatření, která mohou zemědělci dobrovolně využívat na svých pozemcích“ objasňuje zemědělský specialista České společnosti ornitologické, Václav Zámečník. „Nejedná se sice o spásonosné řešení, ale při správné aplikaci může vyřešit hned několik problémů, které zemědělci na orné půdě dnes řeší,“ doplňuje.

Biopásy mohou situaci na orné půdě výrazně zlepšit, ale nejsou jedinou alternativou. Běžné druhy je možné podpořit pomocí dalších opatření, např. pomocí opatření na podporu vybraných hnízdišť čejky chocholaté. Ještě významnější roli mohou plnit komplexní pozemkové úpravy, které přistupují ke krajině jako celku. Další možnosti může přinést reforma Společné zemědělské politiky, která by měla prakticky fungovat od roku 2020. V rámci této reformy může dojít jak k rozšíření možností jak dočasných opatření typu Biopásů na orné půdě, tak i oživení krajiny investičnímu opatřeními s cílem zlepšit vodní režim nebo posílit ekologickou stabilitu krajiny. Právě představení možností, jak pomocí stávajících i potenciálních opatření posílit ekologickou stabilitu krajiny, bude hlavním tématem připravovaného semináře. Seminář byl podpořen Ministerstvem zemědělství ČR a Královéhradeckým krajem.

Bližší informace:
Ing. Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické e-mail: zamecnik@birdlife.cz tel.: 776 368 360