Představujeme účastníky Ornitologické akademie 2025

Klimatická změna, nevhodné hospodaření v krajině a mnoho dalších, i méně viditelných problémů, staví ochranu přírody před stále větší výzvy. Abychom na ně mohli reagovat a dlouhodobě pokračovat v kvalitní ochraně ptáků a jejich prostředí, potřebujeme podpořit osobní rozvoj u mladších generací a najít v nich budoucí amatérské a profesionální ornitology, mapovatele, vedoucí poboček či lídry ČSO. Proto jsme se v roce 2021 rozhodli pro založení Ornitologické akademie, která má za cíl najít, propojit a podporovat mladé ornitology v Česku. Ornitoakademii tvoří kolektiv mladých nadšenců, kteří si společně ve volném čase vytváří a koordinují nabitý ornitologický program. Více o Ornitologické akademii.

Rádi bychom nejen dalším mladým ornitologům představili medailonky některých nových účastníků akademie v roce 2024/25. V Česku je spoustu mladých nadšenců do pozorování ptáků a jejich příběhy můžou být jistě pro některé motivací a inspirací.

Další ročník

Přihlašování do dalšího ročníku se otevírá v průběhu září. Chcete přednostně dostat upozornění až se otevře přihlašování do dalšího ročníku Ornitologické akademie? Přihlásit se můžete zde.


Jakub, 18 let, Praha a okolí

Už od mala mám rád přírodu, rád do ní chodím a pozoruju ji. K ptákům mě původně přivedl táta před asi 10 lety. Začal jsem chodit na kroužek a zdokonalovat se v poznávání a ptáci mě postupně bavili víc a víc. Po nějaké době jsem se stal členem ČSO a začal jsem se účastnit některých jejich akcí. Letos jsem se poprvé odhodlal i k zapojení do LSD. Mám rád, že když člověk pozoruje ptáky, nikdy neví, na co narazí, ať už je to nějaký zajímavý druh, nebo chování, které je možné sledovat. Na jaře vždy s oblibou pozoruji, jak se tažení ptáci vrací, začínají zpívat a hnízdit. Chci studovat biologii, nejspíše ne přímo ptáky, ale rád je budu mít vždycky.


Honza, 20 let, Mělnicko

Už od mala jsem byl fascinován přírodou, především zvířaty, kdy jsem hltal všemožné naučné knihy a dokumenty. Asi trochu netradičně jsem ale nikdy nebyl ten kluk, co by běhal po zahradě a koukal pod kameny, nebo číhal, co přiletí na krmítko. Dlouho jsem chodíval do ochranářského kroužku při pražské zoologické zahradě, a byl to právě zájem o ochranu přírody, který na střední škole znovu zažehl můj zájem o přírodu. Rozhodl jsem se, že se přeci jen vrátím ke svým kořenům, a začal jsem studovat biologii na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Právě tehdy jsem oprášil dědův starý dalekohled Carl Zeiss 8×30 a objevil svůj nový koníček či vášeň – birdwatching. Je to asi druhová diverzita s pestrostí chování, které pro mě z ptáků dělají tu nejzajímavější skupinu zvířat k pozorování. Hledáním opeřenců jsem se dostal na zajímavá místa po republice i v zahraničí a postupně jsem se začal zajímat i o další skupiny zvířat, nebo rostliny. Rád bych se ochraně ptáků a jejich životního prostředí věnoval v navazujícím studiu a profesně.


Viktor, 18 let, Ostravsko

O přírodu jsem měl zájem již od mala a rád jsem trávil čas venku. S občasnými vycházkami za ptáky jsem začal již jako malý, nicméně až poslední dobou jsem se začal o ornitologii zajímat aktivněji. Nejčastěji za ptáky chodím do Beskyd, ale i do okolí Havířova. Mým úvodem ke kroužkování byla výpomoc při projektu CES v Záhlinicích. Na vysoké škole plánuji studoval zoologii, abych se mohl ornitologii věnovat v budoucnu i profesně. Za členství v Ornitologické akademii jsem velmi rád, jelikož mi nabízí mnoho zajímavých ornitologických akcí a přednášek, stejně jako možností zapojit se do různých projektů a poznat stejně zaujaté lidi.


Kateřina, 18 let, Karvinsko

O přírodu ve mě vzbudil zájem učitel na základní škole, který nám doporučil dokument Život na naší planetě. Dokument mě zaujal a já začala sledovat další dokumenty Davida Attenborougha. Rozhodla jsem se tak vydat se přírodovědným směrem. Konkrétně ptákům jsem se začala věnovat nedávno na střední škole. Studuji obor Ekologie a životní prostředí. S rostoucím zájmem o přírodu okolo sebe jsem se snažila poznávat i ptačí hlasy. To mě nadchlo natolik, že jsem se o ptáky začala zajímat více, pozorovat je, mapovat, a nyní je mým snem se v budoucnu zabývat jejich ochranou. Také se zapojuji v rámci ČSOP na dobrovolnické akce.


Pavel, 17 let, Praha

K ptákům mě už jako malého dovedli rodiče, oba více či méně ornitologové, a od té doby se jim i přírodě obecně věnuji s kratšími přestávkami stále. Když táta začal kroužkovat, začal jsem se ptákům věnovat ještě o něco více, ale nemám aktuálně v plánu jakkoli posouvat dál svou činnost a rád si je nechám jako koníček.

 

 


Hana, 16 let, Plzeňsko

Pozorovat ptáky jsem začala jako malá při procházkách s rodiči, kdy jsem poté doma zuřivě určovala pomocí atlasu pozorované druhy. Přesnost nebyla v té době moc vysoká, ale to mě nikdy neodradilo. Dnes ráda pozoruji, spíše než určité počty a druhy, konkrétní chování ptáků. Mým nejoblíbenějším druhem jsou poštolky obecné, které se mi dokonce povedlo pozorovat během hnízdění. To pro mě byl opravdu zážitek.

 


Verča, 23 let, Hodonínsko

Jsem studentka oboru Krajinářství na “Lesárně” v Brně, ke kterému mě přivedla celoživotní láska k přírodě. Letos bych měla dokončit bakaláře a chtěla bych pokračovat na magisterský obor Ochrana přírody na MUNI. K ptákům mě přivedla moje maminka, nadšená amatérská ornitoložka. Dlouho jsem její zálibu jen obdivovala zpovzdálí, ale postupně mě to vtáhlo také. Definitivně asi během vysoké školy, kdy jsem si zapsala ornitologii jako volitelný předmět. Ptáci mě fascinují, možná právě tím, jak dokážou zcela změnit obyčejnou procházku v něco výjimečného. Zatím se pořád cítím jako začátečník, ale právě proto jsem se přihlásila do Ornitologické akademie ČSO – chci se učit od zkušenějších, zlepšovat se, získat nové kontakty a třeba se jednou ornitologii/ochraně ptáků věnovat i profesně.


Veronika, 24 let, Českobudějovicko a Praha

Mezi všemi zvířaty mám nejraději právě ptáky. Moje láska k nim se prohloubila v době covidu, kdy jsem začala pravidelně sledovat Ornitologa na drátě a postupně objevovala fascinující svět opeřenců. Od té doby aktivně naslouchám zpěvu kosů, směji se úprku kulíka a zastavuji se, abych obdivovala přelet labutí. Své vědomosti prohlubuji při psaní článků o ptácích a četbou ornitologických příruček. I když studuji úplně odlišné obory, ptáci budou vždy součástí mých dní a ráda bych se v budoucnu více zapojila do jejich ochrany.

 


Andrea, 18 let, Přerovsko

Od malička jsem měla blízký vztah k přírodě. Výlety do přírody mě naplňovali radostí. Ale teprve před pár lety jsem se začala více zajímat o biologii a focení. K ptákům jsem se dostala právě přes fotografování přírody, kdy byli nejprve pouze objektem před foťákem, ale postupně jsem se snažila více poznávat jednotlivé druhy, jejich život a hlasy. Momentálně mě nejvíce zajímá botanika a ornitologie. Biologii bych se chtěla věnovat i profesně. Zúčastnila jsem se kroužkování ptáků Acrocephalus v Poodří a pravidelně chodím na akce pro veřejnost. Nejvíce mě však baví toulat se přírodou, ideálně po horách, pozorovat vztahy v ní a objevovat nové věci.


Tomáš, 24 let, Praha

Narozdíl od všech, kteří píšou, že vztah k přírodě mají od malička, jsem si ten pravý vztah k přírodě začal budovat až někdy v devatenácti letech, kdy jsem náhodou nastoupil na Lesnictví na České zemědělské univerzitě. A hned v prváku jsem věděl, že je to něco co mě hrozně baví, akorát jsem o tom dosud nevěděl. V tu dobu jsem svůj zájem o ptáky jen nakousl při učení na zkoušky ze zoologie a myslivosti, ptáci zde byli ale pouze okrajovým tématem, a proto jsem si dal předsevzetí, že až budu mít víc času, naučím se o nich víc. A tahle chvíle nastala až v mých 23 letech, kdy jsem dostal šanci jet v rámci výzkumu sčítat ptáky na vodních plochách na Kypr. Za dva měsíce jsem se o nich dozvěděl hrozně moc a akademie mi ukázala, že je to stále hrozně málo. 🙂 V profesním životě se věnuji ochraně přírody a byl bych rád, kdyby tomu tak bylo i nadále. Když se otevře možnost přitom přímo zlepšovat podmínky pro ptáky, tak nebudu váhat.


Johana, 16 let, Praha a Královéhradecký kraj

O ptáky se zajímám 3 roky. Začalo to náhodou, když jsem pozorovala na chalupě hnízdící kosy. Postupně jsem začala pozorovat další druhy a tím se mi doslova otevřely oči do pestrého světa ptáků. Ptáčkaření jsem propojila se svým dalším koníčkem – fotografováním. Ráda se účastním mnoha akcí, přednášek a exkurzí věnovaným ptákům a přírodě. Má závěrečná prezentace na základní škole se týkala ptáků a propagaci jejich ochrany. Vysloveně nejoblíbenější skupinu ptáků nemám, všechny druhy se mi líbí pro svoji jedinečnost.

 


Denis, 17 let, Děčínsko

Můj zájem o ptáky započal asi v 8 letech díky mým prarodičům, kteří měli na zahradě ptačí krmítko, na které se v zimě slétávalo velké množství ptáků. Jelikož jsem byl dítko zvídavé, zajímalo mě i o jaké konkrétní druhy jde. Od té doby se ptákům rád ve svém volném čase věnuji. Mojí hlavní současnou ornitologicky zaměřenou prací je dlouhodobé pozorování ptáků v přírodní rezervaci Velký rybník, která díky trvalému vypuštění rybníka prochází značnou proměnou. Tato rezervace se stala i tématem mé ročníkové práce na gymnáziu, kde studuji. Ptáky při svých pochůzkách také rád fotografuji. Mimo jiné se každoročně účastním biologické olympiády. V budoucnu bych chtěl studovat zoologii na univerzitě, s tímto oborem by tak mělo souviset i mé budoucí povolání. Ve volných chvílích bych se rád podílel i na kroužkování ptáků.


Markéta, 15 let, Náchodsko

Už jako malou mě k lásce k přírodě přivedl můj táta, který byl lesníkem. Díky němu jsem si přírodu zamilovala, ráda jí zkoumala a účastnila se přírodovědných táborů a akcí v Královéhradeckém kraji. Ornitologie mě zaujala v 6. třídě, kdy jsem začala navštěvovat přírodovědný kroužek na mé základní škole. Vedl ho entomolog pan Jaroslav Resl, který mě svým nadšením úplně strhl. Často nám organizoval různé vycházky za poznáváním ptačích zpěvů, poznávačky z různých oblastí přírody, focení, hry s mikroskopy a další akce. Stal se mým velkým vzorem a motivací, proč se přírodě věnovat dál. Dva roky zpět jsem objevila ČSO, od té doby se účastním i např. Vítání ptačího zpěvu nebo Ptačí hodinky. Do budoucna bych se chtěla profesně věnovat spíše botanice, ornitologie ale zůstane, doufám, i nadále jedním z mých největších koníčků, kterému se budu s radostí věnovat ve volném čase. Ráda bych se také zapojila do více akcí pořádaných ČSO, které mě vždy nesmírně obohacují. Díky, že můžu být součástí tak skvělé komunity inspirativních lidí, kteří sdílejí lásku k přírodě.


Matouš, 18 let, Podbeskydí

O přírodu, stejně jako mnozí, jsem se zajímal již od mala. O ptáky však až během studia na střední škole. Nejdříve jsem pozoroval ptactvo na své zahradě, ale to mi nestačilo, a tak jsem se častěji vydával do terénu, konkrétně do Podbeskydí, odkud pocházím. Mé nejoblíbenější je pozorování podzimního tahu pěvců. Má další oblíbená lokalita je Poodří, kde rád sleduji ptáky vázané na vodní prostředí. Své znalosti však chci dále rozšiřovat, což je důvod proč jsem se přihlásil do Ornitologické akademie.

 


Jirka, 22 let, Nymbursko + Brno

K ptákům jsem se dostal díky kroužkovacím akcím pro veřejnost. Postupně jsem se začal ptákům více věnovat a přes ČSO se dostal na kurz Členové členům v Mohelně. Přes pozorování a akce jako LSD jsem se nakonec dostal zase zpět ke kroužkování. V současnosti studuji lesnictví a věnuji se hlavně krkavcovitým a spojování ornitologie s cestováním.

 

 


Valča, 20 let, jižní Morava + Praha

Moje nejstarší vzpomínka spojená s ptáky vede do dětství ke sledování zvonků zelených na krmítku. Tenkrát jsem však netušila, že bych se ptákům někdy mohla více věnovat. Největší nadšení ornitologií přišlo v roce 2022, kdy jsem se poprvé dostala do terénu za vlaštovkami a nahlédla pod ruce zkušených kroužkovatelů – zároveň zapálených odborníků, což mimo jiné přispělo k cestě na Přírodovědeckou fakultu UK. Dnes kromě fotografování této atraktivní skupiny živočichů věnuji část volného času i snaze zlepšovat se v jejich určování a občasným cestám do terénu. Do budoucna se pravděpodobně stanou předmětem mého studia.


Apolena, 21 let, Krkonoše

Příroda byla mým největším koníčkem již odmalička. Navštěvovala jsem všemožné přírodovědné kroužky v okolí. Součástí přírodovědného kroužku od KRNAPu byly i letní tábory, kdy jsme se vydávali pozorovat flóru a faunu Krkonoš společně s ornitology. Tam jsem se poprvé dostala blíže k ptákům a kroužkování a zjistila jsem, že ptáci jsou to, co mě zajímá z přírody nejvíce. Absolvovala jsem ČLA v Trutnově, kde jsem se začala více zajímat o ČSO a její různé ptačí akce, jako je např. Ptačí hodinka. V současnosti studuji na MENDELU v Brně, kde se snažím zaměřovat na předměty související s ornitologií a zapojuji se do místních projektů, například Černá křídla nad Brnem. Do budoucna bych se chtěla ptákům věnovat i profesně, více než jen jako koníčku.


Matyáš, 21 let, Českobudějovicko

O přírodu jsem se zajímal již od mala a přes sen být slavným archeologem jsem se dostal až k ptákům. V prváku jsem začal pracovat na SOČ a díky tomu jsem poznal spoustu úžasných lidí. V současnosti se ptákům věnuji jak po terénní stránce (bioakustický monitoring), tak po molekulární. Pravidelně pomáhám s přírodovědně zaměřenými akcemi pro veřejnost, vedu biologické kroužky a ve volném čase rád fotím. V budoucnu bych chtěl zůstat ve vědecké sféře v oblasti behaviorální ekologie a molekulární biologie ptáků a pokračovat s popularizací biologie.

 


Vítek, 18 let, Litoměřicko

K přírodě mám vztah už od mala, všechna zvířata mě vždy hrozně zajímala. Původní zájem v dinosaurech, který jsem měl už ve školce, ve mně zůstal a připojil se k němu zájem o „dnešní malé dinosaury“. Ptáky rád sleduji v přírodě i doma, kde se věnuji chovu několika menších druhů ptáčků. Na ptácích mám samozřejmě rád jejich krásný vzhled, ale ještě více mě zajímá jejich chování a ekologie, protože v těch se skrývá více překvapení a vždy je možné se o nich něco nového dozvědět. Studiu chování ptáků bych se chtěl v budoucnu věnovat, nejraději bych studoval inteligentní ptáky, třeba krkavce, ale jakýkoliv pták je pro mě zajímavý, klidně budu studovat vrabce nebo slepice.


Šimon, 16 let, divočina kdesi u Brna

Příroda mě zajímala už od útlého dětství. K ptákům jsem se dostal v osmé třídě, kdy jsem začal navštěvovat ornitologický kroužek Puštíci. Do kroužku jsem chodil dva roky, za tu dobu jsem si na ptácích velmi oblíbil jejich rozmanitost a to, že je lze poměrně snadno pozorovat. Získal jsem cenné zkušenosti z oblasti pozorování, kroužkování a výzkumu ptactva. Dvakrát jsem se zúčastnil akce Acrocephalus. U nás v Brně jsem se také zapojil do odporu proti lanovce na havraním nocovišti. V Puštících jsem nyní pomocný vedoucí. Aktuálně studuji na Střední Scio Škole Brno a ve volném čase se věnuji natáčení dokumentu o moravské přírodě. V budoucnu bych se chtěl věnovat mořské biologii.


Tereza, 21 let, Tábor a České Budějovice 

K ptákům jsem se dostala v období covidu, kdy jsme z biologie dostali úkol naučit se poznávat ptačí hlasy. Od té doby jsou ptáci mojí velkou láskou. Postupem času se k ptákům připojili obojživelníci, rostliny a vlastně celá příroda kolem nás. Proto jsem se rozhodla studovat ekologii na Jihočeské univerzitě. V budoucnu by mě bavila práce v ochraně přírody (hlavně ptáčků!).

 

 


Šimon, 15 let, Břeclavsko

Přírodě se věnuji už od mala. K ptákům mě přivedl taťka a jeho kamarádi. Když jsem poprvé viděl, jak na Nesytu hnízdí pisily a tenkozobci, hned jsem věděl, kde budu později trávit skoro veškerý svůj volný čas. Aktuálně se věnuji hlavně vodnímu ptactvu a bahňákům převážně na Lednických rybnících. Celoročně se účastním odchytu a kroužkování ptáků. Do budoucna bych si také chtěl udělat kroužkovací licenci a systematicky se věnovat výzkumu ptactva na mých oblíbených lokalitách.