Pozvánka na Festival ptactva 2019

První říjnový víkend již tradičně probíhá podzimní Festival ptactva. Během něho organizují ornitologové z České společnosti ornitologické pro veřejnost vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem.

Udělejte si čas a pojďte s námi pozorovat ptáky do podzimní přírody!

Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je totiž součástí úspěšné mezinárodní kampaně EuroBirdwatch.

Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos slovenský partner BirdLife International SOS/BirdLife Slovakia. Výsledky letošního Festivalu budou opět k dispozici na našem webu.

V letošním ročníku pro vás organizátoři připravili 47 vycházek. Většina z nich se uskuteční přímo o výše zmíněném víkendu.

 

Přehled akcí:

Pro snadnější pohyb v textu můžete kliknout na příslušný kraj:
Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Kraj Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský

Doplněné akce a změny (nemusí být v mapě!):

Zbraslav na Moravě – vzhledem k počasí a charakteru vycházky akce přesunuta na neděli 13. 10. ve 14:00.
Ostrava – Antošovice – 12. 10. v 8:30
Jistebník – Polanka – sraz na nádraží posunut na 10:00
Praha – Dolní Počernice – 19. 10. v 8:00
Hodonín – 6. 10. v 8:30
Lednice – 5. 10. v 8:00
Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic – 5. 10. v 7:30
Troubky – 12. 10. v 7:30

Srbsko u Berouna – změna času a místa srazu: 8:15 u vlakového nádraží v Srbsku

Praha

Dubeč, retenční nádrž Slatina

Sraz v sobotu 5. 10. v 7:35 hod. u autobusové zastávky Škola Dubeč (autobusy č. 240 a 111). Podzimní vycházka okolím Dubče a Slatiny s pozorováním a určováním přítomných opeřenců. Vyjde-li počasí i s tradiční ukázkou odchytu a kroužkování ptáků přímo na břehu nádrže. S sebou dobrou náladu, dalekohled a pro jistotu i pevné boty do terénu a nepohody. Vycházku vedou M. Brožová (607 500 496) a V. Štancl (728 606 782). Případné dotazy Vám rádi zodpovíme i na slatinadubec@seznam.cz.

Praha-Dolní Počernice

Jste srdečně zváni na vycházku za ptactvem v Praze-Dolních Počernicích. Sraz v sobotu 19. 10. v 8:00 na autobusové zastávce Škola Dolní Počernice. S sebou oblečení odpovídající počasí, dalekohled a ptačí atlas výhodou. Vyrazíme se podívat na Počernický rybník, který je významnou tahovou zastávkou pro různé druhy vodních ptáků, do parku, který na rybník navazuje a také do nedaleké rezervace V pískovně, ve které je zaznamenáno přes 100 druhů ptáků a je tak jednou z nejvýznamnějších ornitologických lokalit na území Prahy. V minulých letech zde na ornitologických vycházkách byl pozorován například moudivláček lužní, strakapoud prostřední nebo ledňáček říční. Vede Honza Grünwald (+420 720 563 538).

Středočeský kraj

Hostivické rybníky

Ptačí festival u Hostivických rybníků proběhne v sobotu 19. 10. Sraz v 9:00 na hrázi Litovického rybníka. Vycházku vedou Ota Vorel a Jiří Kučera. Pořádá ČSOP Hostivice ve spolupráci s ČSO.

Mělník

Sraz v sobotu 5. 10. v 8:00 před budovou mělnického muzea na náměstí Míru 54. Nenáročná trasa ornitologické vycházky povede přes Hořínský park a zdymadlo a dále po cyklostezce k Vltavě, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka trasy cca 4 km. Provází Libor Praus (libor.praus@gmail.com, 605 522 692), odchyt zajišťují Petr Lumpe, Markéta Ticháčková, Karel Novotný a Ivan Svoboda. Pořádá Česká společnost ornitologická a Regionální muzeum Mělník ve spolupráci s AOPK RP Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

Mladý Hlízov

Sraz v neděli 6. 10. v 8:00 na louce mezi Malým Hlízovem a Starým Kolínem. Odchyt ptáku u řeky Klejnarky, možná chytneme i ledňáčka. Kromě odchytu si budeme povídat o běžných druzích ptáků, o nástrahách, které na ně v krajině čekají a o možnostech jejich ochrany. Akcí vás bude provázet Kateřina Sosnovcová (katka.minda@seznam.cz, 606 108 384).

Průhonice – Dendrologická zahrada

Sraz v sobotu 5. 10. v 7:30 u hlavního vchodu do Dendrologické zahrady. Procházka nádherným prostředím podzimní Dendrologické zahrady s pozorováním a určováním ptactva. Pokud počasí dovolí i s tradiční ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Co s sebou? Dobrou náladu, oblečení a obuv do terénu, dalekohled. Bližší informace na stránkách Dendrologické zahrady. Vedou: L. Hlaváčová (604 259 828) a V. Osoba.

Srbsko u Berouna

Sraz v sobotu 5. 10. v 8:15 u vlakového nádraží v Srbsku. Seznámení s ptactvem Českého krasu + ukázka odchytu. Vycházku vede Jaroslav Veselý (jaroslav.vesely@nature.cz, 728 878 352).

Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic

Sraz v sobotu 5. 10. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva při podzimním tahu. Akce se koná za každého počasí, později příchozí nás najdou na jižním břehu rybníka. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou: boty a oblečení do
terénu, dalekohled, fotoaparát a svačinu. Kontakt: Jan Křivský – tel. 732 560 647, mail: krivsky@gmail.com

Žehuňský rybník

Sraz v sobotu 5. 10. v 7:30 na hrázi rybníka u přepadu. Krátká přednáška o historii lokality a její avifauně, prezentace záchranné stanice Huslík u Poděbrad, ukázka kroužkování a vypouštění uzdravených chovanců. K dispozici dvě trasy po severním břehu rybníka, během kterých budeme pozorovat a sčítat ptáky. Provází Lubor Urbánek (604 824 652).

Jihočeský kraj

Blatensko, Vrbno u Blatné

Sraz v sobotu 5. 10. v 8:30 před areálem tábora. Vycházka k rybníkům a lesům v okolí Vrbna a Tchořovic u Blatné, trasa bude upřesněna dle aktuálního výskytu ptactva, ukázka kroužkování. Povede Petr Pavlík, kroužkování Petr Louda a spol. (csopblatna@seznam.cz).

Pozvánka

České Budějovice, České Vrbné

Sraz v neděli 6. 10. v 10:00 na východním okraji PR Vrbenské rybníky, 150 m SZ od točny trolejbusu č. 9 v Českém Vrbném. Vycházka k Vrbenským rybníkům a okolí podle aktuální atraktivnosti lokalit. Pozorování ptactva, povídání o ptačí oblasti Českobudějovické rybníky, je naplánována i ukázka odchytu a kroužkování ptáků.

Pozvánka

Řežabinec

V neděli 6. 10. vás očekáváme u ornitologické pozorovatelny od 9:00 do 13:00. Připravenu máme ukázku kroužkování ptáků, pozorování ptáků na hladině silně zvětšujícím dalekohledem a pro zájemce i vycházku za ptáky kolem rybníka. Kontaktní osoba pro účastníky: Jiří Šebestian (607 720 398).

Sezimovo Ústí

Festival v Sezimově Ústí se bude konat v sobotu 5. 10. od 8:00 se srazem před ZŠ na Školním náměstí. Předpokládá se pozorování ptáků, prezentace prvků jejich ochrany a pomoci v zimních měsících. V případě příznivých podmínek odchyt a kroužkování ptáků.
Povedou: František Vališ a Josef Jahelka.

Tábor – Náchod

Sraz účastníků v neděli 6. 10. v 8:00 na zastávce MHD Tábor Náchod. Předpokládá se pozorování ptáků, prezentace prvků jejich ochrany a pomoci v zimních měsících. V případě příznivých podmínek odchyt a kroužkování ptáků. Povedou: František Vališ a Josef Jahelka.

Plzeňský kraj

Bor u Tachova

Sraz v neděli 6. 10. v 9:00 před bránou Borského zámku. Trasa vycházky povede Borským parkem k rybníku Tážný, v případě dobrého počasí i dále. Vycházka se koná za každého počasí, vhodné oblečení a obuv a hlavně dobrou náladu. Vede Karel Machač (721 962 801).

Jivjanské rybníky

Sraz v neděli 6. 10. v 8:00 na hrázi Jivjanského rybníku. Pozorování protahujícího vodního a mokřadního ptactva. Vede Libor Schröpfer (732 370 036).

Planá u Mariánských Lázní – Anenské rybníky

Festival ptactva na Anenských rybnících v okolí Plané u Mariánských Lázní. Vycházka do polí, luk a k rybníkům za poznáním a určováním zejména vodních a mokřadních ptáků v době podzimního tahu začíná v sobotu 5. 10. v 9:15 na vlakové zastávce v Plané. Možnost vyzkoušet si pozorování ptáků stativovým dalekohledem. V případě příznivého počasí se můžete těšit na odchyt ptáků a jejich následnou prezentaci (délka exkurze je předpokládaná cca 3 hodiny). Průvodci vám budou Pavel Jaška, Martin Liška a Milena Prokopová (725 724 956).

Planá

Sraz v sobotu 5. 10 v 9:00 u budovy Infocentra/knihovny čp. 56. Naše procházka bude směřovat ke kostelu sv. Anna a poté k Anenskému rybníku. Povede Tomáš Minařík (723 883 609).

Plzeň

Česká společnost ornitologická a DES OP – Záchranná stanice živočichů Plzeň Vás u příležitosti Festivalu ptactva srdečně zvou v sobotu 12. 10. na podzimní ornitologickou vycházku. Sraz účastníků je v 8:30 na hrázi Boleveckého rybníka (zastávka MHD Bolevecký rybník) u parkoviště. Součástí vycházky je ukázka odchytu a kroužkování ptáků U Pecihrádku (lze navštívit i samostatně v době od 9:00 do 11:00 hod.). Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů v Plzni, Zábělská 75, kde si budete moci prohlédnout aktuální pacienty (lze navštívit i samostatně v době od 10:00 do 16:00). Vhodná výbava: dalekohled, pevnější obuv, kočárek není překážkou. Kontakt: Lubomír Volter (608 568 065).

Rokycany – Kokotské rybníky

Na společnou podzimní akci organizovanou v rámci Festivalu ptactva se vydají v sobotu 12. 10. rokycanští ochránci přírody a přidat se k nim mohou všichni, kdož mají rádi přírodu a hlavně její opeřené obyvatele. Cílem této zajímavé přírodovědné vycházky budou Kokotské rybníky. Sraz všech zájemců je v 9:00 před nádražím ČD v Rokycanech. Trasa, jejíž délka by neměla překročit 10 km, povede okolo Klabavské nádrže, dále pak po turistické značce ke Kokotským rybníkům a do Ejpovic na vlak. Vycházka je plánována jako celodenní, s návratem kolem šestnácté hodiny. I přesto, že trasa povede převážně lesem, není vyloučeno ani pozorování nelesních druhů živočichů, především pak vodních ptáků na Klabavské nádrži. Doporučujeme vhodné oblečení a obuv, něco na opečení na ohni a drobný peníz na občerstvení a vlak. Věříme, že i tentokráte uvidíme zajímavé druhy živočichů, neboť navštívíme velice specifické prostředí. Vycházka bude doplněna informacemi o vyskytující se fauně a rozdáním propagačních materiálů České společnosti ornitologické, která je hlavním pořadatelem Festivalu ptactva. Bližší informace rád sdělí Pavel Moulis (pavel.moulis@tiscali.cz, 603 239 922).

Ústecký kraj

Most – Ressl

Sraz v sobotu 5. 10 v 8:00 u rybníka s ostrůvkem na Resslu. Více podrobností v pozvánce. Povede Jaroslav Bažant (bazant.j@omgm.cz).

Roudnice nad Labem – přednáška

Sraz ve čtvrtek 26. 9. v 18:00 v sále městské knihovny na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem. Hovoří, barevnými digitálními snímky a nahrávkami hlasů dravých ptáků doprovází Stanislav Chvapil. Více podrobností v pozvánce.

Roudnice nad Labem

Sraz v sobotu 5. 10 v 8:30 u řeky Labe pod mostem v Roudnici nad Labem. Bude provedena i ukázka odchytu ptáků za účelem kroužkování. Vezměte s sebou dalekohledy! Doba trvání vycházky asi 3 hodiny. Povede: Stanislav Chvapil. Více v pozvánce.

Liberecký kraj

Česká Lípa

Sraz v neděli 6. 10. v 9:00 před hlavní budovou muzea v České Lípě, náměstí Osvobození 297. Trasa vycházky vede kolem Holého vrchu a nivou řeky Ploučnice do Dubice. Zde proběhne odchyt ptáků  do nárazových sítí a ukázka jejich kroužkování. Vycházku vede M. Honců (honcu@muzeumcl.cz, 731 484 907). Kroužkování v Dubici zajištuje P. Lumpe a M. Ticháčková.

Kozákov

Sraz v sobotu 5. 10. v 7:00 na parkovišti u rozhledny Kozákov. Nejprve strávíme nějaký čas na samotném vrcholu Kozákova, kde za dobrého počasí budeme pozorovat východ Slunce a projdeme se za probouzejícím se ptactvem v okolí rozhledny. Poté vrchol opustíme a přesuneme se do nedalekého sedla Vzdychánek (2 km), které je v regionu mezi ornitology známé jako výborný bod pro sledování podzimní migrace ptáků od Krkonoš k jihu. Zde proběhne také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Konec akce záleží pouze na počasí a chuti účastníků, kdy se vrátíme zpět na vrchol. Spoluorganizátorem akce je Dům přírody Českého ráje (www.dumprirody.cz/ceskyraj) a ZO ČSOP Bukovina (www.csopbukovina.cz).

Povede: Vojtěch Šťastný (739 425 076, stastny.Vojta@seznam.cz).

Sedlo Rašovka

Sraz v neděli 6. 10. v 7:05 pod rozhlednou Rašovka. Pro nás nenápadné sedlo v masivu Ještědu. Ale pro ptáky příležitost ušetřit trochu energie při přeletu kopců. A pro nás příležitost tyto ptáky zblízka pozorovat. Za vhodných podmínek sedlem protáhnou tisíce ptáků za hodinu. K jejich pozorování stačí minimum úsilí. Jen sedět a koukat se severním směrem. Přijďte se ocitnout uprostřed proudu pěnkav, drozdů a dalších migrantů. Na Vás a na ptáky se těší Jakub Hlaváček (nova.kob@seznam.cz, 739 742 158) a Josef Rutterle.

Královéhradecký kraj

Dobré u Dobrušky

 Sraz v sobotu 5. 10. v 8:00 u A Rocha ekocentra Keithe Morrise, Dobré 85.  Ornitologicko – botanická vycházka pro veřejnost v okolí obce Dobré, do cca 11:00, návrat k ekocentru. Kontakt: Pavel Světlík (775 042 228, psvetlik@arocha.cz).

Josefovské louky

Sraz v sobotu 5. 10. v 8:00 u rybníka na Starém Plese. Ptáci se při své daleké cestě na zimoviště zastavují i na Josefovských loukách. Pozorovat nebo přímo do ornitologických sítí lze odchytnout zajímavé druhy, které běžně nepotkáváme. Kroužkování ptáků na Josefovských loukách přináší další zajímavé informace o těchto opeřencích. Silnými dalekohledy uvidíme další desítky druhů ptáků. Každoroční akce pro malé i velké, vedena odborníky z České společnosti ornitologické. Kontakt: Břeněk Michálek (josefovskelouky@birdlife.cz, 734 226 037).

Meziměstí

Sraz v neděli 29. 9. v 8:00 u městského úřadu v Meziměstí. Exkurze po okolí města zaměřená na pozorování vodních, lesních i polních ptáků a povídání o jejich životě. Proběhne také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vhodné je vzít si s sebou dalekohled. Předpokládané ukončení v 11:00. Pořádají Petr Kafka (724 938 137) a Alena Klírová.

Pardubický kraj

Lázně Bohdaneč

Sraz v neděli 6. 10. v 8:30 před sochou sv. Jana Nepomuckého u bohdanečského mlýna (asi 500 m od konečné MHD č. 3 z Pardubic). Nenáročná podzimní procházka (cca 7 km) starobylou rybniční krajinou, pozorování a určování ptáků i za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. Součástí bude malá soutěž. S sebou dalekohled a terénní obuv. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Pořádá Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích. Provází Libor Praus (605 522 692, praus@vcm.cz) a Martin Paclík (Muzeum východních Čech v Hradci Králové).

Litomyšl

Sraz v neděli 6. 10. v 7:30 u benzinové pumpy Moll. Krátká přednáška o místní rybniční soustavě a její avifauně, procházka po rybnících přes Nedošínský háj do Tržku a zpět do Litomyšle. Vedou Lubor Urbánek, Jiří Vyskočil (604 824 652).

Opatovské rybníky (okres Svitavy)

Sraz v sobotu 5. 10. v 9:00 na hrázi rybníku Hvězda u Třebovic v Čechách. Účastníci se mohou těšit na pozorování ptactva u rybníků Nový a Hvězda (v posledních letech pravidelně například orel mořský, bekasina otavní či volavka bílá). Připravena bude také ukázka kroužkování a pro děti hra o zajímavé ceny. Vedou Jakub Vrána a Jiří Mach (kuba.vrana@email.cz, 739 697 659)

Kraj Vysočina

Jihlava

Sraz v neděli 6. 10. v 9:00 na hrázi Hellerova (Panského) rybníka na Dolině při ul. S. K. Neumanna v Jihlavě. Ukázka krmení hendikepované poštolky, soutěž pro děti a procházka krásnou podzimní přírodou. Kontakt: Bára Kolmanová (606 885 091).

Třebíč – PP Ptáčovské rybníky

Sraz v neděli 6. 10. v 7:30 u turistického rozcestí Třebíč – Nové Dvory, MHD. Ornitologickým tempem si uděláme okruh kolem přírodní památky Ptáčovské rybníky. Délka ornitologické vycházky přibližně 5 km. Můžete se těšit na pozorování a poslech místní  ornitofauny s odborným výkladem.  Vycházku vede Jakub Vlček a Kamila Bendová (773 124 333).

Jihomoravský kraj

Hodonín

Sraz v neděli 6. 10. v 8:30 na Písečných rybnících u Hodonína na parkovišti u prodejny ryb. Projdeme se po rybnících, budeme se věnovat pozorování ptáků a povídat si o jejich životě. Akce proběhne za každého počasí. S sebou dalekohled a oblečení podle aktuálního počasí. Ukončení před polednem. Na akci srdečně zve Česká společnost ornitologická s Ekocentrem Hodonína. Provází Jaroslav Zaňát (725657091, jaroslav.z@volny.cz).

Lednice

Sraz v sobotu 5. 10. v 8:00 v Lednici na Zámeckém náměstí. Ukázka kroužkování ptáků, procházka lednickým parkem, Novodvorskou cestou k Lednickým rybníkům. Kontakt: Vilém Vyhnálek (601 578 466).

Ostrov u Macochy

Sraz v neděli 6. 10. v 8:30 na Končinách u ohrady u tur. rozcestníku Nad Balcarkou (49.3787797 N, 16.7535736 E). Dále přesun směr Občiny a zpět po zelené tur. značce. Pozorování ptáků, povídání o jejich životě, ukázka odchytu a kroužkování, hry pro děti. S sebou oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení kolem poledne. Pořádáno ve spolupráci se SRPDŠ Ostrov u Macochy, spolkem Okras, Lipkou – školským zařízením pro environmentální vzdělávání a Ústavem biologie obratlovců AV ČR. Kontakt: Jaroslav Kouřil (603 174 429, kouriljarda@seznam.cz), Jaroslav Koleček (605 552 978, j.kolecek@gmail.com).

Pozvánka

Rousínov (okr. Vyškov)

Sraz v sobotu 5. 10. v 8:00 u rybníčku na návsi v Rousínově-Kroužku. Komentovaná ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rousínov, Ústavem biologie obratlovců AV ČR a Slavkovským ochranářským spolkem. Vede Jiří Bartl, Petr Procházka a Petr Navrátil (605 876 078, bartl.j@seznam.cz).

Sedlec u Mikulova – rybník Nesyt

Sraz v sobotu 5. 10. v 8:00 u váhovny naproti nádraží. Pozorování ptáků, odchyt, kroužkování, diskuse o ochraně ptáků. Povede: Josef Chytil (724 947 544, jchytil@centrum.cz).

Zbraslav na Moravě

Sraz v sobotu 13. 10. ve 14:00 na rozcestí u sv. Jana. Vycházka do podzimní přírody při příležitosti otevření nové obecní naučné stezky nás zavede na Hradisko a Motýlí stráň. Délka zhruba 5 km. V případě špatného počasí ověřte konání akce. Kontakt: Ivo Hertl (hertl@atlas.cz, 604 328 834).

Olomoucký kraj

Tovačovské rybníky

Sraz v sobotu 5. 10. u sádek v Tovačově v 8:00. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Mimo obvyklých druhů se dá předpokládat přítomnost tažných druhů putujících do svých zimovišť. Exkurzi povede: Jiří Šafránek (606 324 763, mosprerov@seznam.cz) a Markéta Třasoňová.

Troubky

Sraz v sobotu 12. 10. v 7:30 u odbočky ze silnice Troubky-Tovačov směrem na Troubecké jezero (49°25’40.539″N, 17°19’44.298″E). Pozorování migrujících ptáků na Troubeckém jezeře, poté přesun k pískovně Krčmaň za dalším pozorováním. Vzhledem k přesunu nutný příjezd vlastními auty! Vycházka se uskuteční ve spolupráci s Ornitologickou stanicí Muzea Komenského v Přerově ORNIS. Vede: Josef Chytil (chytil@prerovmuzeum.cz, 724 947 544).
Pozvánka

Zlínský kraj

Choryňský rybník

Sraz v sobotu 5. 10. v 8:45 na vlakové stanici ve Lhotce nad Bečvou. Cestující z Valašského Meziříčí sraz v 8:25 na vlakovém nádraží a odtud společný přesun vlakem do Lhotky nad Bečvou. Z vlakové stanice se vydáme pěšky na Choryňský rybník, kde krom pozorování ptáků proběhne i ukázka odchytu do nárazových sítí. Návrat ze Lhotky nad Bečvou ve 13:22 případně 15:25. Koná se za každého počasí. Vedou Mirek Dvorský (ČSOP Valašské Meziříčí, 728 585 009) a Zdeněk Tyller (Muzeum regionu Valašsko).

Vsetín

Sraz v neděli 6. 10. v 8:00 u vchod do Panské zahrady. Procházka parkem s ukázkou odchytu ptáků, v případě deštivého počasí přednáška o migraci ptáků v prostorách Vsetínského zámku. Provází Zdeněk Tyller (775 284 222).

Záhlinické rybníky

Sraz v sobotu 5. 10. v 8:15 v Záhlinicích u Hostince U Čápa. Doprava do Záhlinic individuální, vlakové spojení z Přerova 7:35 (z Hulína odjezd v 8:02), příjezd do Záhlinic v 8:05, pěšky asi 5 min. na místo srazu. Projdeme společně soustavu rybníků a nahlédneme zcela jistě nejen do tajů ptačí říše. Akce se koná za každého počasí a končí přibližně okolo 14. hodiny. Návrat zpět do Záhlinic, tak aby bylo možné stihnout vlaky (směr Hulín v 13:55, směr Otrokovice v 14:03). Akci pořádají Ornis Muzea Komenského, Moravský ornitologický spolek a ČSOP Via Hulín. Exkurzi povede: Martin Vymazal (608 368 333, mvymazal@seznma.cz).

Moravskoslezský kraj

CHKO Poodří: Jistebník – Polanka

Sraz v sobotu 12. 10. na nádraží ČD v Jistebníku v 10:00. Ornitofauna jistebnických a polaneckých rybníků, po trase v úklid plastu v rámci Clean up the World, kroužkování ptáků v Polance, přírodovědná sazka po trase vycházky. Vede Jan Mayer (733 726 250).

CHKO Poodří, PR Kotvice

Sraz v sobotu 12. 10. v 8:00 před budovou vlakového nádraží ve Studénce. Vydejte se s námi do CHKO Poodří pozorovat ptáky v období jejich pravidelné migrace., od nádraží se vydáme na rybniční soustavu u Albrechtiček a do PR Kotvice. Vede Ondřej Mrkva (omrkva@seznam.cz).

Pozvánka

Ostrava – Antošovice

Sraz v sobotu 12. 10. v 8:30 na autobusové zastávce Vrbina. Vede Patrik Molitor, více informací v pozvánce.

Staré Město u Karviné

Sraz v sobotu 5. 10. v 7:30 na hrázi rybníka Větrov a Čerpák ze strany čerpačky ArcelorMittal.    Účastníci mohou spatřit zachovalý lužní les Lazecké remízy, odchyt a kroužkování ptactva s odborným výkladem. Vedou Kurt Rusek (603 449 367), Josef Chwistek.

 

logo Moravskoslezského kraje

Vybrané vycházky v Moravskoslezském kraji jsou realizovány s finančním přispěním Moravskoslezského kraje v rámci projektu Krajina pro čápy.