Postřehy z prvního Kurzu malování ptáků

V polovině dubna jsem spolu s osmi dalšími milovníky ptactva s uměleckou duší měla možnost zažít historicky první kurz, který propojil malování ptáků s jejich poznáváním. Samotné spojení dvou výjimečných lektorů – výtvarnice Jany Krohe a ornitologa a ekologa Davida Hořáka naznačovalo, že se bude jednat o výjimečný zážitek. A to také byl.

Skupina účastníků byla pěkně pestrá – od školaček, které nás překvapily svými znalostmi o ptácích, přes nastávající maminku, až po pána, který doprovázel svou dceru, ale projevil se jako velký umělec s úžasnou fantazií. Kurz jsme si ale užili všichni do jednoho.

Dopolední část proběhla v krásném prosluněném ateliéru. Vybrali jsme si ptačí „modely“, postavili jsme se ke stojanům a pustili se do kreslení. Jana měla radost, že jsme všichni dali přednost trojrozměrným modelům ptáků před fotkami a pomáhala nám, když jsme se ztráceli v čárách a barvách. David doprovázel naše tvoření zajímavostmi o životě jednotlivých ptačích modelů a po obědě pro nás měl připravené povídání o ptácích a lidech, a jejich soužití ve městech.

Na odpolední část kurzu jsme se přesunuli do rozkvetlé botanické zahrady. Většina z nás se nadchla jarními květy a vznikaly tak koláže ptáků a rozkvetlých magnolií. Abychom mohli co nejlépe vystihnout naše ptačí modely, zaměřili jsme se na nejmenší detaily ptačího těla a všímali jsme si vrstev a struktury ptačího opeření. Samotnou mě překvapilo, kolik barev a vzorů může člověk, když se opravdu dobře dívá, napočítat na „obyčejném“ strnadovi.

Za sebe mohu říci, že vedle obrázků jsem si z kurzu odnesla téměř euforický pocit z úžasného dne stráveného malováním a poznáváním ptáků. Už se těším, co Jana s Davidem vymyslí příště!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zuzana Karlíková, ČSO

Foto: David Hořák