Od sebe dál, ale blíž přírodě – oslavme Vítání ptačího zpěvu

Začíná období, které má většina z nás již po mnoho let spojené s Vítáním ptačího zpěvu – s vycházkami do probouzející se přírody pod vedením zkušených ornitologů, kteří návštěvníkům přibližují kouzelný svět ptáků a jejich rozmanitý zpěv. V loňském roce se Vítání konat nemohlo, letos je situace dost nejistá. Každopádně necítíme za vhodné, abychom v okamžiku, kdy se situace konečně začala zlepšovat a omezení se rozvolňují, pořádali hromadné akce, na kterých je dodržování rozestupů až nereálné. Vítání ptačího zpěvu proto v klasickém pojetí neproběhne ani letos.

Ptáci ale naše problémy nemají. Začíná doba hnízdění a jejich hlavním současným cílem je obhájit teritorium, najít partnera a zdárně vyvést mláďata. Zpívají tedy neúnavně od časného rána a je škoda si tento ranní chór nechat ujít. Oslavme tedy letošní Vítání ptačího zpěvu jako jsme na podzim slavili Festival ptactva – od sebe dál, ale blíž přírodě. Zaplňme společnými silami mapu vycházkami po celé republice.

Pokud se chcete vydat za takovýmto fešákem, lejskem bělokrkým, zamiřte do listnatého lesa. Foto: Milan Tichai

Vydejme se o prvním květnovém víkendu (1. – 2. 5.), na který tradičně Vítání ptačího zpěvu připadá, za ptačím zpěvem. Kamkoli. Pokud své pozorování o tomto víkendu zadáte do faunistické databáze Avif nebo přímo v terénu přes mobilní aplikaci Avif Mobile, objeví se na mapě. Jste-li si s určováním ptáků jistí, zadávejte kompletní seznamy pozorovaných ptáků. Pokud ne, zadejte pouze „vybraná pozorování“ druhů, které dobře znáte a předem si naposlouchejte pár melodií běžných druhů ptáků. Jistě pak potěší, když třeba ve skupinovém lesním orchestru rozeznáte zpěv pěnkavy, budníčka, drozda nebo červenky. Naposlouchat si je můžete ve Vítání ptačího zpěvu online.

Přejeme krásné zážitky v probouzející se přírodě a spoustu zajímavých pozorování!

Gabriela Dobruská a Katarína Slabeyová