Ochrana a monitoring motáků lužních na Třebíčsku v roce 2023

Rok 2023 na Třebíčsku byl opět lepší oproti roku 2022. V roce 2022 bylo nalezeno 27 hnízd, v roce 2023 bylo potvrzeno 37 hnízd na Třebíčsku. Potravní nabídka byla bohatá a toto se odrazilo ve zvýšeném počtu hnízdících párů. 

Motáci se na hnízdiště vrátili přibližně ve stejný čas jako jindy (druhá polovina dubna a květen). Páry, které zahnízdily, snesly oproti roku 2022 více vajec (162  oproti 107). Objevili jsme čtyři snůšky se šesti vejci a dokonce i jednu se sedmi – z tohoto hnízda bylo úspěšně vyvedeno 6 pull (díky ochraně dřevěným oplůtkem).

Podle zpráv od kolegů (Ivan Kunstmüller, Josef Veselý) byl v roce 2023 podobně zvýšený výskyt motáků lužních také jinde na Vysočině i v dalších oblastech.

U každého hnízda, zejména v obilovinách,  jsme vyhodnotili nebezpečí vysečení, zkontaktovali hospodařící zemědělce nebo subjekt, a s nimi dohodli způsob ochrany mláďat a hnízd. Pokud jsou ještě vejce na hnízdě, bohužel nelze oplocovat, protože samice často novou situaci nepřijme. V tomto případě je nejlepší hnízdo označit a nechat obsíct. Když už jsou na hnízdě mláďata, rodiče k nim mají pevnější vazbu a hnízdo je možno oplocovat. Používáme dřevěné oplůtky s drátěným pletivem, vysoké 1 m a dlouhé 2 m, obyčejně se spojují 3 kusy dohromady do tvaru trojúhelníku, s pomocí pantů a utahovacích pásek.

Celkem jsme v roce 2023 na Třebíčsku poskytli přímou ochranu pomocí oplůtků 16 hnízdům z celkového počtu 37. Celkem bylo úspěšně vyvedeno 124 mláďat.

Zpracoval 20. října Tomáš Skříček