Ministr Toman povolil rozsypávání jedu po polích. Co se proti tomu dá dělat?

Ministerstvo zemědělství povolilo rozsypávání jedu proti hrabošům na povrch půdy. Považujeme to za velmi nebezpečné kvůli tomu, že volně rozhozenými granulemi jedu se mohou otrávit i ptáci. Zároveň, přiotrávení hraboši budou snadnou kořistí pro ptáky, kteří se hraboši živí. I těm bude hrozit otrava.

AKTUALIZACE, 14.2.: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský 13. února povolil rozhoz Stutoxu po polích, kde počet hrabošů překročil pětinásobek prahu škodlivosti (nařízení ZDE). Zároveň povolil aplikovat do nor ve zvýšené míře jedy Stutox (nařízení ZDE) a Ratron (nařízení ZDE). Všechna nařízení platí do 11. června 2020.

Už loni v srpnu povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podřízený ministerstvu zemědělství povrchové rozsypávání jedu. Upozornili jsme na to tenkrát tiskovou zprávou, u veřejnosti se zvedla velká vlna odporu a ministr zemědělství Miroslav Toman během jednoho týdne povolení rozsypávat jed stáhl. Jedem se loni otrávili například čápi, bažanti a zajíci. Máme obavy, že se to stane znovu.

Tento čáp se otrávil loni v srpnu na Opavsku. Analýza potvrdila otravu Stuxem II. Foto: ČSOP Bartošovice

Povolení, které má platit nyní, se naštěstí nebude týkat většiny republiky (tak jako loni v srpnu), ale pouze míst, kde „populace hraboše překročí pětinásobek prahu škodlivosti,“ jak píše ministerstvo zemědělství ZDE.

  • Ministerstvo zemědělství vydalo k povolení trávit hraboše oficiální vyjádření. Obsahuje ale zavádějící informace a polopravdy, které chceme okomentovat. Naše vyjádření najdete zde.

 

Co je možné proti rozhodnutí ministerstva zemědělství dělat?

1. Napsat ministrovi zemědělství

2. Obrátit se na svého starostu a společně napsat ministrovi zemědělství, že nechcete jedy ve vaší krajině
3. Podepsat petici https://www.petice.com/petice_proti_plonemu_ieni_jedu_v_krajin_ze_dne_882019 petice už byla předána jejím organizátorem TOP09
4. Sdílet na sociálních sítích svůj názor a označovat ho hashtagem #KauzaHrabos
5. Zapojit svou organizaci a sdílet tyto informace na webu a sociálních sítích s hashtagem #KauzaHrabos
6.
Všímat si svého okolí a informovat o podezřelých úhynech ptáků na náš mail cso@birdlife.cz a na mail podatelna@ukzuz.cz

Děkujeme za vaši podporu!

Ministerstvo zemědělství komentuje trávení hrabošů. Protiřečí si a uvádí polopravdy