Mapovací exkurze Jihomoravské pobočky ČSO na Tišnovsko

Za podpory malého členského grantu České společnosti ornitologické se ve dnech 24.–26. března 2023 uskutečnila tradiční exkurze Jihomoravské pobočky ČSO. Cílem exkurze bylo získat údaje o druhovém složení ptáků a u vybraných druhů také o jejich početnosti v širokém okolí Tišnova směrem na Českomoravskou vrchovinu, k hranicím s krajem Vysočina. Při mapování jsme se zaměřili zejména na lesní ptáky, konkrétně teritoria šplhavců, holubů doupňáků a sov. Výsledky mapování budou veřejně přístupné a využitelné například pro orgány ochrany přírody.

Ubytování bylo zajištěno v penzionu Pod Sýpkou v Lomnici u Tišnova, kde se účastníci sešli v pátek odpoledne a byli přivítáni kroužícím párem čápů černých. Ještě téhož večera jsme vyrazili v menších skupinkách na přidělené trasy mapovat sovy. V noci se vyjasnilo a noční procházka za svitu měsíce a hvězd a poslechu houkání sov se vydařila. Večer se dostalo ještě na zhodnocení mapovacího večera a tvorbu plánu na další den. V sobotu ráno mapovatelé, opět plni sil, vyrazili ve skupinkách do terénu, kde intenzivně mapovali po celý den a za tmy se na zpáteční cestě zaměřili opět na sovy. Tradiční zhodnocení náročného mapovacího dne opět probíhalo až v pozdních nočních hodinách. V neděli ráno pak účastníci vyrazili na stejné trasy, které byly procházeny v pátek večer, aby byly údaje na těchto místech kompletní. V odpoledních hodinách jsme se pak všichni potkali v Tišnovské hospůdce, zde byla exkurze zakončena a všichni se plni dojmů vydali ke svým domovům.

Obr. 1. Účastníci mapovací exkurze na Tišnovsko

V rámci exkurze se podařilo projít celkem 27 tras (mapované oblasti viz obr. 2), dohromady 220 km a pozorovat v lesích Tišnovska celkem 71 ptačích druhů. Dá se zde narazit na poměrně zachovalé celky bučin a dubohabřin a mapovatelé v rámci svých tras zaškrábali na nespočet doupných stromů s vidinou zjištění jejich obyvatel. Nelze však nezmínit, že lesy v této oblasti byly na řadě míst zasaženy kůrovcovou kalamitou a často jsme se tak procházeli po vzniklých holinách za zpěvu pěvušek modrých a skřivanů lesních. Exkurze se zúčastnilo celkem 23 členů, kteří se všichni aktivně zapojili do mapování. Ze sov byla zmapována celkem čtyři teritoria výra velkého, 25 puštíků obecných a poměrně četný zde byl také sýc rousný, kterého jsme zaznamenali na šesti místech, včetně výskytu v polních remízcích. Večerní trasy byly zpestřeny také pozorováním sedmi sluk lesních, za zmínku stojí pozorování toku sluky letící proti obloze se zapadajícím sluncem.

Přes den se nám podařilo zmapovat celkem 29–32 teritorií houkajících holubů doupňáků a ze šplhavců pak 146 strakapoudů velkých, 10 strakapoudů malých, 9 strakapoudů prostředních, 26 datlů černých, 32 žlun zelených a také 8 žlun šedých. Z ostatních druhů stojí za zmínku například nalezené hnízdo jestřábů lesních a pozorování sokolů stěhovavých. Účastníci svá pozorování zadali do databáze ČSO birds.cz.

Obr. 2. Mapované území s body, jejichž okolím vedly naše trasy

Závěrem můžeme zhodnotit, že se letošní exkurze Jihomoravské pobočky vydařila a její cíle byly naplněny. Navíc byla pro nás všechny exkurze příjemným setkáním, prostorem pro navázání nových kontaktů a získání nových terénních zkušeností, a pro některé také příležitostí poznat nové zajímavé území v rámci Jihomoravského kraje. Děkujeme všem účastníkům za skvělou akci a České společnosti ornitologické za finanční podporu.

Gabriela Štětková, Gašpar Čamlík, Kryštof Horák, Jan Sychra