Malý členský grant: monitoring a ochrana hnízdních lokalit čápa černého a orla mořského

Monitoring a ochrana hnízdních lokalit čápa černého a orla mořského v okrese Jičín a částech okresů Nymburk, Hradec Králové a Mladá Boleslav

Autor: Martin Kožuško

Z ptačí říše jsou to právě orel mořský a čáp černý, kteří jsou jedni ze stavitelů největších hnízd, které můžeme v našich lesích objevit. Zároveň jsou oba druhy velmi ohrožené rušením v době hnízdění, především lesními pracemi. V rámci okresů Jičín a částech sousedních okresů se díky grantu ČSO podařilo realizovat kompletní monitoring/kontroly stávajících hnízdních lokalit u výše zmíněných druhů a současně i provést průzkum v lokalitách nových. Jedná se celkově o území o velikost cca 1100 km2. Průzkum probíhal v zalesněných oblastech od 0,3km2 až po 6km2. Současně probíhaly i konzultace s revírníky Lesy ČR, tak i se soukromými vlastníky.

Úspěšná sezóna byla zaznamenána u orla mořského. Bylo kontrolováno stávajících 9 hnízd a nalezeny 2 hnízda nová. Celkem bylo monitorováno 7 párů. Především v okresu Jičín byl počet hnízdících párů a vyvedených mláďat, oproti loňskému roku, rekordní. Celkem zde hnízdily 3 páry a každý úspěšně vyvedl 2 mláďata. Velkou zajímavostí bylo také umístění jednotlivých hnízd, kdy 2 páry hnízdily ve velmi atypickém prostředí, v obou případech se jednalo o nová hnízda.

Především velmi nízko umístěné hnízdo situované v hlubokém lese, bez přilehlého volného prostranství nebo mýtiny, je opravdová kuriozita. Druhé zajímavé hnízdo vzniklo v otevřené krajině, v aleji topolů. V rámci monitorovaných párů byl také zaznamenán velký časový rozptyl mezi snůškami – cca 5 týdnu mezi první a poslední snůškou. Letos také nebylo v žádné s monitorovaných lokalit zaznamenáno rušení lesními pracemi, jak bylo standardní v minulých letech.

U čápů černých bohužel bylo vše jinak. Bylo kontrolováno stávajících 8 hnízd a nalezeno 5 hnízd nových.  Celkem byly monitorovány pouze 3 páry. Již začátkem března byly ovšem v těsné blízkosti dvou hnízd zaznamenány rušivé incidenty.  Ať již šlo o posed umístění 5 metrů od hnízda – kontaktováno MS – bez reakce, dále neeskalováno – zjištěny nové skutečnosti – v roce 2021 vzniklo nové hnízdo na lokalitě nebo lesní práce – řešeno s revírníkem – zajištění lesních prací mimo hnízdní sezónu (jednalo se o odvoz dřeva – realizováno v rámci jednoho dne). Velký počet hnízd (3x) obsadil výr velký.

Pro oba výše uvedené druhy je postup ochrany hnízdních lokalit stejný, pouze se liší v termínech kontrol před začátkem hnízdění. U orla mořského probíhaly od listopadu, u čápa černého od února.

Nejvíce mohou hnízdění ovlivnit lesní práce. Obecně lze říci, že pokud jsou od hnízda tyto práce viditelné lidským okem, jedná se o rizikový faktor. V případě takového zjištění se doporučuje kontaktovat vlastníka lesa (Nahlížení do katastru nemovitostí – ČÚZK), případně požádat pracovníka provádějícího lesní práce o poskytnutí kontaktu na revírníka. V případě nutnosti řešit problémy s mysliveckým sdružením lze využít mapu honiteb v ČR a příslušné MS dohledat.

Při komunikaci a zajištění ochrany hnízd je dobré se v dané problematice orientovat po právní stránce. Obecně platí, že orli a čápi své hnízdo využívají opakovaně, vztahuje se na ně ochrana i v mimohnízdním období. Zničení hnízda je možné jen na základě výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných živočichů a není-li tato výjimka udělena, zničení hnízda případně škodlivý zásah do biotopu je přestupkem.

Postup při zabezpečení hnízd je také možné konzultovat s některou z regionálních poboček ČSO.