Jubilejní Festival ptactva navštívilo více než 25 000 lidí, kteří pozorovali přes 5,2 miliónů migrujících ptáků

Více než 25 000 lidí se o uplynulém víkendu zúčastnilo Evropského festivalu ptactva, největší evropské akce zaměřené na pozorování ptáků. Stejně jako vloni se do ní zapojilo 41 partnerských organizací BirdLife International, včetně České společnosti ornitologické. Účastníci celkem 956 akcí po celé Evropě měli jedinečnou šanci sledovat migrující ptáky, kteří se v tomto ročním období přesunují jižním směrem na svá zimoviště. V České republice dobrovolníci připravili 39 akcí, kterých se zúčastnilo více než 1 500 návštěvníků. Ti se také dozvěděli, jak je důležité chránit stěhovavé ptáky, jejich hnízdiště, tahové zastávky a zimoviště.
Festival v Ostrově u Macochy patří již tradičně mezi ty hojně navštěvované. Foto: Jitka Havlová

Festival ptactva pořádá Česká společnost ornitologická již od roku 1993. Tradičně v prvním říjnovém víkendu přibližují ornitologové lidem fascinující migraci ptáků, upozorňují na nebezpečí, která jim po cestě hrozí, a ukazují, jak pomoci ohroženým druhům a jejich prostředí.

Při přípravě letošního jubilejního Festivalu, jsme trochu zapátrali v minulosti. Zjistili jsme, jaké druhy pozorovali první účastníci nejčastěji a kterých si nejvíce považovali. Zatímco před čtvrt stoletím obsazovaly první příčky kachny, špačci, husy a rackové, v současnosti poslední dva druhy z předních příček zmizely a nahradil je holub hřivnáč. Za velkou vzácnost už dnes nepovažujeme volavku bílou, ale o velkém štěstí můžeme mluvit, zahlédneme-li velké hejno čejek,“ vysvětluje Zuzana Karlíková z České společnosti ornitologické.

Ozdobami letošního Festivalu byli například jespák křivozobý a kulík bledý, ptáci hnízdící v arktické tundře,“ uvádí Gabriela Dobruská, která akci v ČR koordinuje. Oba tyto druhy, které řadíme mezi bahňáky, se u nás vzácně, ale pravidelně objevují právě v době podzimní migrace. Většinou jde o jednotlivé ptáky, výjimečně můžeme pozorovat více jedinců zároveň.

Jedna z ozdob Festivalu ptactva 2018, kulík bledý. Foto: Hans Hillewaert

Festival ptactva mohl oslavit 25. výročí jen díky ochotě a nadšení amatérských i profesionálních ornitologů. „39 vycházek ale není číslo konečné, na 5 vycházek se návštěvníci mohou ještě těšit, jelikož ne všem dobrovolníkům se podaří akci na daný termín naplánovat,“ dodává Dobruská. Komu nevyšla návštěva tento víkend, může si svoji vycházku ještě najít na webu ČSO.

Co zajímavého lidé pozorovali?

– v mnoha zemích obrovská hejna pěnkav a špačků

– hejna bahňáků na vypuštěných rybnících

– moudivláčka lužního, mistra stavitelů hnízd, na jedné z pražských vycházek

– vzácné a zatoulané druhy, např. labuť malou v Bělorusku, luňce šedého v Belgii nebo jihoevropského ťuhýka rudohlavého ve Finsku

– v České republice ptáky známé i méně známé, např. orly mořské, orlovce říční, bekasiny otavní, volavku stříbřitou, husice rezavé, sýkořice vousaté a samozřejmě klenoty naší přírody – ledňáčky

Jaké jsou a jak se zjišťují výsledky?

Národní organizátoři shromažďují data z jednotlivých vycházek a hned o festivalové neděli je posílají evropskému koordinátorovi akce, kterým je každým rokem jiný partner BirdLife International. V letošním roce měl lucemburský partner Natur&Umwelt. Podrobné informace najdete na www.eurobirdwatch.eu.