daří

Jak se letos daří sýčkům

Dříve býval naší nejhojnější sovou, teď sýček obecný naopak patří k nejohroženějším opeřencům v Česku. V naší krajině jich přežívá asi posledních sto párů. Na vině je intenzivní zemědělství a s ním spojený úbytek velkého hmyzu, sýčkovy hlavní kořisti. Aby se u nás sýčkovi dařilo lépe, naši specialisté pro něj na vhodných místech vyvěšují hnízdní budky, ve kterých je tato malá sovička chráněná před predátory. Na výsledky hnízdní sezóny 2019 si ještě budeme muset počkat, ale několik novinek pro vás máme už teď.

Natáčíme film se sýčkem

Filmaři Jan Hošek a Jiří Petr pro nás právě natáčejí dokument o sýčkovi a jeho ochraně. Při natáčení si všimli, že jeden ze samečků má nepřirozeně vykloubenou nohu. Naši sýččí specialisté po odchytu zjistili, že má nohu vytočenou o 90 stupňů a není v dobré kondici, zřejmě kvůli tomu, že zranění nohy ho omezovalo při lovu. Sýček putoval k do záchranné stanice Aves Kladno k veterinářce, která se zaměřuje na ptačí pacienty. Ta mu nohu srovnala a sýček se 5 týdnů léčil v záchranné stanici. Uzdravený se vrátil tam, kde byl odchycen.

Tady už má sýček to nejhorší za sebou a po 5 týdnech léčení se vrací zpět do přírody.

Instalujeme bidýlka pro sýčky

Naši sýččí specialisté zkusili na louku s pásovou sečí poprvé nainstalovat bidýlka, odkud by sýčci mohli lépe lovit. Sýčci je okamžitě začali využívat. Stejné řešení s bidýlky plánují naši ochránci sýčků uplatnit i na dalších loukách, kde není dostatek přirozených sýččích posedů jako jsou například osamocené stromy. Autorem fotografií sýčka na bidýlku je Jiří Hornek.


Další informace ze života sýčků:

Záznamy z budky sýčka