chytré

Sledujte hnízdění sýčků v chytrých budkách

Ornitologové mohou sledovat z bezprostřední blízkosti hnízdění jednoho z nejohroženějších ptáků v Česku, sýčka obecného. Umožňují to takzvané chytré budky vybavené kamerami. Sýčci obsadili dvě z nich a nyní pečují o vajíčka.  Díky kamerovým záznamům zjistí Česká společnost ornitologická více o hnízdním chování této malé sovy, jejíž počet za poslední dvě dekády poklesl o 94 % na zhruba 100 párů.

Kvůli intenzivnímu způsobu hospodaření, který sýčkům obecným nesvědčí, přesídlili ze své původní domoviny v zemědělské krajině do stodol a farem. Právě tam sýččí specialisté České společnosti ornitologické pravidelně vyvěšují zabezpečené budky, kde jsou sýčci v bezpečí před kunami a dalšími predátory. „Letos jsme několik budek opatřili kamerami, sýčci zahnízdili ve dvou z nich. V obou budkách jsou aktuálně kompletní snůšky pěti vajíček,“ říká Miroslav Bažant, terénní pracovník ochrany sýčků z České společnosti ornitologické.

Sledujte hnízdění sýčků zde: https://www.birdlife.cz/zaznamy-z-budky-sycka/

 

Sýček si přináší do budky kořist. Zaznamenala to kamera ve vstupní chodbičce.

Jedná se o anglický typ budek, které jsou rozdělené na dvě části – vstupní chodbičku a hnízdní dutinu. V obou částech je kamera. „Kamera v chodbičce sleduje, jak sýček přináší kořist nebo se například dívá z budky ven. Kamera v hnízdní dutině zaznamenává hnízdění sýčků a jejich pobyt v budce během dne,“ vysvětluje Bažant.

Sýček spustí nahrávání

Nahrávání videa se spustí v momentě, kdy sýček přeruší infračervený paprsek ve vchodu do budky. „S tímto inovativním způsobem nahrávání videí přišla Markéta Zárybnická z České zemědělské univerzity, která stála u zrodu používání chytrých budek v Česku. Poprvé se použil před několika lety při výzkumu sýců rousných v Krušných horách. Tenkrát kontinuální ukládání záznamu nebylo možné kvůli výdrži baterie i velikosti úložiště a infračervená brána u vstupu do budky problém vyřešila,“ vysvětluje Bažant.

Samice pod sebe nahrne vajíčka zobákem a pak se na nich uvelebí tak, aby se jich dotýkala hnízdní nažinou, tedy místem, kde v době hnízdění vypadá peří, aby mohli ptáci vejce efektivněji zahřívat.

Zajímavé momenty z budek se zaznamenávají na datovou kartu. „Videa z karty stahujeme jednou za 5 dní a sledujeme zpětně. Máme k dispozici také budky s možností sledování hnízdění v přímém přenosu. Tam ale sýčci letos nezahnízdili. Snad se to zadaří příští rok,“ sděluje Bažant.

Díky záznamům z kamer ornitologové zjistí více o hnízdním chování této drobné sovy, která byla v roce 2018 Ptákem roku. „Můžeme například sledovat spektrum potravy, které si sýčci nosí do budky, od žížal až po hlodavce. Zároveň chceme pomocí atraktivních záznamů z budky přitáhnout pozornost veřejnosti na sýčka a jeho dramatický úbytek z naší krajiny,“ dodává Bažant.

Anglický typ budky zvenku zaznamenaný fotopastí.

Poznámky:

Sýček obecný (Athene noctua) je malá sova velikosti hrdličky. Shora je hnědošedý s velkými světlými skvrnami. Charakteristická je pro něj také velká hlava se široko od sebe posazenýma žlutýma očima. Jeho přítomnost prozrazuje pro něj typické houkání, které se dá přepsat jako „půjď“. Vyskytuje se v (polo)otevřených biotopech, v západní a střední Evropě je to především zemědělská krajina. V České republice je vázán prakticky výhradně na hospodářské budovy, které mu poskytují místa vhodná pro hnízdění a zároveň jsou nedaleko od pastvin, kde loví potravu – drobné obratlovce a také větší bezobratlé živočichy, které loví vyhlížením z posedu. Ztráta lovišť a tím i nedostatek potravy sýčky ovlivňuje hlavně v hnízdní době, kdy musí krmit mladé. To se pak projevuje menším počtem vyvedených mláďat. Původní dutiny ve stromech už v Česku k hnízdění prakticky nevyužívá. Sýček u nás vytvořil i několik městských populací, například v Teplicích, Ústí nad Labem nebo Chomutově. Je stálý, věrný svému hnízdišti a má relativně malé domovské okrsky. Ještě na začátku 20. století býval sýček naší nejrozšířenější sovou, nyní je na pokraji vyhynutí. Za posledních 20 let se jeho počet snížil o 94 % na zhruba 100 párů.

 

Další informace:

https://www.facebook.com/OchranaSycka/
https://new.birdlife.cz/sycek/

Projekt ATHENE je založen na spolupráci Centra životního prostředí Drážďany, České společnost ornitologické, Muzea města Ústí nad Labem, p. o. a Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Kooperační partneři se v česko–saském příhraničí věnují péči o zbytkové populace sýčka a podporují jeho další šíření pomocí monitoringu, výzkumu a konkrétních opatření na jeho ochranu. Projekt ATHENE funguje v rámci přeshraničního Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020. Tento projekt je podpořen Evropskou unií v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj. Na projekt přispívá prostřednictvím darů několik set jednotlivých dárců.