Lidé při Evropském Festivalu ptactva pozorovali přes 4 miliony ptáků

Více než 29 000 lidí se o prvním říjnovém víkendu zúčastnilo Evropského Festivalu ptactva, největší evropské akce zaměřené na pozorování ptáků. 44 partnerských organizací BirdLife International, v Česku zastoupené Českou společností ornitologickou, připravilo pro zájemce více než 1080 akcí, na kterých byli návštěvníci svědky ptačí migrace a pozorovali více než 4,2 milionu ptáků na své cestě do zimovišť.

V Česku se konalo 38 vycházek, na několik dalších se návštěvníci mohou těšit ještě příští víkend. I přes nepřízeň počasí, která dle zpráv od organizátorů 26 akcí zapříčinila nízkou návštěvnost hlavně sobotních vycházek, se jich zúčastnilo více než 700 lidí. „Neuvěřitelných 13 000 migrujících ptáků pozorovali návštěvníci vycházky na sedle Rašovka na Liberecku,“ uvádí Gabriela Dobruská, která Festival Ptactva v Česku koordinuje. „Zde tato akce proběhla poprvé a věříme, že návštěvníci, kteří přišli i přes chladné a větrné počasí, si ji užili. Zároveň doufáme, že se toto místo stane jedním z tradičních míst Festivalu ptactva, kde lidé budou mít možnost být svědky fascinující ptačí migrace,“ dodává Dobruská.

I přes nepříznivé počasí se na Josefovských loukách u Jaroměře sešlo mnoho zájemců o ptáky a jejich migraci. Šipka naznačuje pozici slučky malé. Foto: Josef Rutterle

„Zatímco na některých místech (např. na Nesytu a v Boru u Tachova) bylo ještě možné rozloučit se s jiřičkami, jinde už lidé přivítali zimní návštěvníky ze severu, jako ostralku štíhlou na Řežabinci nebo pěnkavy jikavce na sedle Rašovka či v Průhonicích,“ doplňuje Dobruská. Zatímco v loňském roce u nás obsadil pomyslnou první příčku v počtu pozorovaných jedinců špaček obecný, v letošním roce ho předběhl holub hřivnáč s celkovým počtem více než 15 000 pozorovaných jedinců. Nově se na „stupni vítězů“ objevila husa velká, která vytlačila kachnu divokou. „Tato čísla však neukazují na žádné změny v trendech početnosti zmiňovaných druhů,“ upozorňuje Dobruská.

Tuhle slučku malou ukrytou v trávě pozorovali účastníci vycházky na Josefovských loukách. Foto: Jaroslav Vaněk

V rámci Evropy nebyla nouze ani o zajímavá pozorování vzácných zatoulanců z dalekých krajin. Například v Belgii pozorovali lindušku velkou, hnízdící v severní Asii a zimující na Indickém poloostrově. V Litvě, Švýcarsku a Polsku budníčka pruhohlavého, zatoulance ze sibiřské tajgy, který již byl letos na několika místech kroužkován i v Česku.

Vítejte u bahňáků. Organizátoři vycházky v Ostrově u Macochy připravili i poznávací doprovodné aktivity. Foto: Marie Řičánková

 

Zde přinášíme shrnutí výsledků:

TOP 1 – nejvíce akcí

 1. Rusko (326)
 2. Maďarsko (140)
 3. Polsko (95)

 

TOP 2 – nejvíce účastníků

 1. Finsko & Řecko (3500)
 2. Maďarsko (3128)
 3. Rusko (2840)

 

TOP 3 – nejvíce pozorovaných ptáků

 1. Finsko (1.300.000)
 2. Švédsko (1.200.000)
 3. Maďarsko (325.039)

 

TOP 4 – nejpočetnější druhy

Evropa:

 1. Berneška bělolící – 918.859
 2. Holub hřivnáč – 718.625
 3. Špaček obecný – 309.306

 

Česko:

 1. Holub hřivnáč – 15 188
 2. Špaček obecný – 2 972
 3. Husa velká – 2 364