Jaký byl kurz členové členům 2018?

Od pátku 27. 4. až do úterý 1. 5. 2018 probíhal ornitologický kurz Členové členům. A bude na co vzpomínat. Akce probíhala v nádherné přírodě okolo Mohelna, kde se nachází hned několik menších, nesmírně půvabných přírodních rezervací a památek, mezi nimiž vyniká zejména NPR Mohelenská hadcová step. Velmi nám přálo i počasí, kdy po celou dobu bylo slunečno, ale s příjemně chladivým vzduchem (zejména ráno…:-)).

Foto: Vojtěch Brlík

Mohelský mlýn

Ubytovali jsme se v areálu Mohelského mlýna, kde nás přivítali naši skvělí školitelé Vojta a Iva. Většina z nás hned využila pár volných chvil k prozkoumání okolí. Nádherné údolí řeky Jihlavy nám všem vyrazilo dech. Jeho rozmanitost a bohatost byla jasným signálem, že nás rozhodně čekají ornitologické žně. To se i brzy potvrdilo, když jsme hromadně vyrazili na Mohelenskou step k úvodnímu seznámení a měli jsme úžasný zážitek v podobě pozorování dvou Ostřížů lesních, kteří lovili poměrně blízko, plachtili proti větru a my si tak mohli plně vychutnat jejich ladné siluety a oranžové kalhotky…  Po návratu jsme si mohli prohlédnout řadu dostupných knih, domluvit se na druhý den a uspořádat první táborák.

Vycházky do terénu

Program byl velmi nabitý. Každý den v 5.00 sraz venku a vyráželo se do terénu. Z celého kurzu to ale bylo to nejlepší! Byli jsme rozděleni do třech skupin, každá měla své vlastní průvodce/instruktory a díky tomu jsme měli možnost velmi dobře poznat všechny ptačí druhy, na které jsme narazili. Zejména poznávání hlasů bylo pro většinu z nás obrovským přínosem a posunulo nás o velký kus vpřed na cestě poznání. Zároveň jsme dostávali i celou řadu zajímavých informací a ornitologických rad, nejen k ptákům samotným, ale i k biotopům a chování. Vyzkoušeli jsme si i vybrané metody pro mapování ptáků, zejména kompletní seznamy, hodinovky, ale i čerstvou novinku v podobě LSD (liniové sčítání druhů), při které se ukázalo, že budoucnost patří vyspělým technologiím.

Ven jsme vyrazili i v rámci vybraných přednášek. Velmi dobrodružné bylo zejména hledání ptačích hnízd, kde jsme měli štěstí a našli jsme je rychle a v solidním počtu. Mimo jiné díky některým velmi talentovaným účastníkům kurzu!

Po návratu z terénu jsme se vždy věnovali rekapitulaci pozorovaných druhů, včetně doplňujících informací a přehrávání hlasů pro lepší zapamatování. Byla i možnost klást doplňující dotazy a vracet se i k minulým dnům, což bylo velmi užitečné.

Foto: Lukáš Řezáč

Přednášky

Po obědě již byl čas na teoretickou část, která se skládala z velmi zajímavých přednášek, často i s praktickými ukázkami. Dozvěděli jsme se tak velkou spoustu informací o tom, jak vlastně ptáci žijí, jaká je jejich hnízdní biologie, jak ptáky akusticky monitorovat nebo jak je chránit. Zjistili jsme více o bahňácích, sýčcích nebo i programech a fungování ČSO. Nouze nebyla ani o zajímavé zážitky z praxe, jako třeba náhodné vyfocení druhu, který byl považován za vyhynulý, nebo řešení problémů s „domobranou“, když obcházíte školku s vybavením na monitoring hnízd…:-). Vše bylo prokládáno i přednáškami samotných účastníků, takže jsme měli možnost nahlédnout i na ptáky Nového Zélandu nebo monitoring slavíků v Mladé Boleslavi.

Pozorování

Asi se hlavně ptáte, jaké všechny druhy jsme nakonec viděli nebo alespoň slyšeli. Bylo toho opravdu dost a v podstatě vše, co bylo slíbeno, se i konalo. Hlavním tahákem pro všechny byl určitě dudek chocholatý. Většina z nás také měla první příležitost pozorovat chocholouše obecného nebo skřivana lesního, jehož nádherný zpěv nás okouzlil. Z dravců již zmiňovaný ostříž, ale třeba i moták lužní. Dál už je těžké jmenovat – budníčci, pěnice, bramborníčci, lejsci, žluva, koroptev, strnadi, sýkory, pěnkavovití atd. Neměli jsme nouzi ani o bahňáky (vodouši, kulík, čejka, pisík). Za zmínku možná ještě stojí dva konkrétní jedinci: žluna šedá a krutihlav obecný, kteří nám přímo u Mohelského mlýna téměř celý den koncertovali. Největším „úletem“ pak bylo setkání s berneškou velkou, která plavala na řece Jihlavě jen několik set metrů od mlýna. Těžko ale říci, zda šlo o zálet nebo únik ze zajetí.

Foto: Ivana Kroutilová

Celkově jsme nakonec pozorovali rovných 100 druhů, což potvrdila k tomu zřízená faunistická komise…:-). Některé druhy nám bohužel uznány nebyly, jako třeba kur domácí nebo motorovka lesní (jejíž poddruh zvaný „černota“ se velice rychle ukrývá v houští…:-)).

Poděkování

Za celý kurz patří velké díky zejména hlavním organizátorům – Vojtovi a Ivaně. Poklona potom všem dalším ornitologům, kteří nás doprovázeli na vycházky nebo nás obohatili svými přednáškami. Pokud někdo touží po zdokonalení svých ornitologických znalostí a zkušeností, pak asi nenajde lepší příležitost. Kurz všem vřele doporučujeme a už se nemůžeme dočkat pokračovaček!

Kurzem prováděli: Vojtěch Brlík, Ivana Kroutilová, Tomáš Grim, Martin Šálek, Zdeněk Vermouzek, Karel Weidinger, Vojtěch Kubelka, Martin Sládeček, Ondřej Belfín, Jaroslav Koleček, Ivo Hertl, Jaroslav Kouřil a Lukáš Řezáč.

Autor: Ondřej Kulhánek