Začíná měsíc dobročinné závěti

Měsíc dobročinné závěti od 13. září do 13. října: Dárci a dárkyně získají zpět notářský poplatek za sepsání poslední vůle! Dary ze závěti pomáhají dobročinnosti v nejrůznějších odvětvích, výjimkou není ani podpora ochrany ptáků. 

Koalice Za snadné dárcovství, jejíž členem je i Česká společnost ornitologická, za finančního přispění Nadace Via při příležitosti Mezinárodního dne závětí vyhlašuje každoročně Měsíc dobročinné závěti. V období od 13. září do 13. října 2023 dárcům a dárkyním, kteří ve své poslední vůli pamatují na dobročinnou organizaci blízkou jejich srdci, proplatí notářský poplatek za sepsání závěti. Cílem je upozornit, že prostřednictvím dobročinné závěti lze konat dobré skutky jak za života, tak i po něm. Věnovat lze peníze, nemovitosti, cenné papíry… jakýkoliv, i malý dar se počítá.

Průzkumy opakovaně ukazují, že Češi jsou štědrým národem. Například podle posledního World Giving Indexu (za rok 2021) se filantropie v České republice umístila na velice solidním 13. místě ze 119 sledovaných zemí světa. Za rok 2021 jsme dokonce nejrychlejšími meziročními skokany. České darování ale neroste jen v jednorázové pomoci při krizích, jako bylo tornádo v roce 2021 nebo vloni fenomenální solidarita s Ukrajinou. Náš poslední průzkum ukázal, že lidé v ČR jsou postupně otevřenější i méně obvyklým cestám podpory dobročinnosti, jako jsou právě závěti,“ říká Jan Gregor z koalice Za snadné dárcovství.

Lucie Hošková, vedoucí oddělení práce s veřejností České společnosti ornitologické k tomu dodává: „I ČSO má s dary ze závěti již zkušenosti. S vděčností vzpomínáme na paní Eugenii Venzarovou, členku ČSO a velkou milovnici ptáků. Paní Venzarová byla velmi kulturní a zcestovalá žena, její největší láskou však byli ptáci. Proto ČSO odkázala v závěti polovinu svých úspor. Tento štědrý skutek poskytl ČSO důležitou finanční rezervu, což se ukázalo jako klíčové během  pandemie covidu a s ní související ekonomické krize. Paní Venzarová ale nebyla jedinou, která ve své závěti obdarovala ptáky prostřednictvím ČSO. Hluboce si vážíme i dalších příznivců ČSO, o nichž víme, že ve své závěti na ochranu ptáků také myslí a jsme moc rádi, že v činnosti ČSO spatřují hluboký smysl, který chtějí pomoci naplnit svým odkazem.“ 

Rostoucí zájem o institut závěti ostatně dokládají aktuální čísla vycházející z informací Notářské komory ČR. V roce 2015 bylo u notáře sepsáno 17 300 testamentů a v loňském roce už o téměř 10 tisíc více – tedy 27 295. Podle nejnovějšího průzkumu iniciovaného koalicí Za snadné dárcovství stoupá také počet Čechů, kteří přemýšlí, jak naložit se svým majetkem, aby předešli sporům o pozůstalost. 33 % respondentů se plánuje zamyslet i nad možností přispění na dobročinnost a pouze méně než polovina respondentů tuto možnost vylučuje.

V mnoha státech Evropy je forma darování ze závěti běžná – malý nebo velký dar poskytují tisíce lidí a nejen ti bohatí. Dobrá vůle pomáhá světu, ve kterém žijeme, a každý dar má smysl. Českou iniciativu, výstižně nazvanou Závěť pomáhá, realizuje koalice Za snadné dárcovství sdružující přes třicet významných a respektovaných neziskových organizací (např. Amnesty International ČR, Armáda spásy, Česká společnost ornitologická, Člověk v tísni, Domov Sue Ryder, Hnutí Duha, Lékaři bez hranic, Post Bellum, Zdravotní klaun ad.). Tato nezávislá platforma pracuje na rozvoji individuální filantropie v České republice, vedle osvětové kampaně Závěť pomáhá uskutečňovala i kampaň Daruj pravidelně na podporu pravidelného dárcovství a další aktivity.

Více informací o Měsíci dobročinné závětiwww.zavetpomaha.cz


Odkazy:

www.zavetpomaha.cz

www.snadnedarcovstvi.cz

 

Kontakty:

Za Koalici pro snadné dárcovství: 2media.cz s.r.o., Petra Severová, petra@2media.cz,

Za Českou společnost ornitologickou: Lucie Hošková, hoskova@birdlife.cz, 602 972 368