Ptačí park v každém kraji republiky, plánuje ČSO. Obnovou ekosystémů reaguje na krizi biodiverzity

Česká společnost ornitologická (ČSO) dnes v ptačím parku Kosteliska na Hodonínsku představila Strategii rozvoje ptačích parků ČSO. Podle ní bude mít ČSO do roku 2042 v každém kraji republiky plně funkční ptačí park, aktuálně má čtyři. Jedná se o reakci ČSO na největší úbytek biodiverzity v historii lidstva, který v tomto desetiletí prožíváme. K zastavení krize biodiverzity nestačí ochrana dochovaných částí přírody, ale je třeba také aktivní obnova hodnotných stanovišť, potvrdila v ptačím parku Kosteliska ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Dodala, že prioritou jejího resortu během českého předsednictví v Radě EU bude ambiciózní zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law), který učiní obnovu ekosystémů v zemích EU právně závaznou.

 

ČSO přišla s myšlenkou budovat své ptačí parky v roce 2006. Od počátku provázely jejich vznik dvě hlavní myšlenky: ochrana přírody formou vlastnictví pozemků a aktivní obnova hodnotného přírodního prostředí mimo státem zřízená chráněná území. Od roku 2008 existuje ptačí park Josefovské louky (u Jaroměře ve východních Čechách), ke kterému se v roce 2020 přidaly tři další: Mnišské louky (u České Lípy v severních Čechách), Kosteliska (u Dubňan na jižní Moravě) a Malá Lipová (u Přerova na střední Moravě).

Ptačí park Josefovské louky funguje u Jaroměře už od roku 2008. Foto: ČSO

Zejména na nejdéle existujícím ptačím parku Josefovské louky lze vidět obrovský efekt, jaký obnovní projekty mají. Za posledních 10 let tu stoupl počet zjištěných ptačích druhů o čtvrtinu – ze 143 v roce 2012 na současných téměř 200 druhů. Mezi nimi je i mnoho vzácných a ohrožených druhů. Například pro vodouše rudonohého jsou Josefovské louky jediným hnízdištěm ve východních Čechách, mnohonásobně se zvýšil počet žab a čolků, daří se i ohroženým druhům rostlin.

Prozatím největším projektem v ptačím parku Josefovské louky je hloubení nového centrálního ptačníku, tedy soustavy různě velkých mělkých tůní s ostrůvky o celkové velikosti 3 hektary, která vzniká za finanční podpory Norských fondů. ČSO tak významně rozšíří již existující mokřad, který pomůže nejen vzácným ptákům, ale i obojživelníkům či vážkám a přispěje k zadržení vody v regionu.

Kosteliska – dříve neprostupná džungle, teď ráj nejen pro ptáky

V ptačím parku Kosteliska ornitologové pozorovali už 190 ptačích druhů. Park přitom vzniká teprve od roku 2020. Původní opuštěné a nehostinné území u Dubňan na Hodonínsku zarostlé invazními druhy rostlin se díky péči Jihomoravské pobočky ČSO rychle proměnilo v mozaiku vodních ploch, rákosin, luk, lesíků a suchých písčin, které je rájem pro ptáky a další živočichy a rostliny.

Představení Strategie rozvoje ptačích parků ČSO v ptačím parku Kosteliska 18. července 2022. Zleva: ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek, europoslanec Alexandr Vondra, místopředseda ČSO Tomáš Pospíšil, ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, podnikatel v oblasti realit Prokop Svoboda, správce ptačího parku Kosteliska Gašpar Čamlík. Foto: Ludmila Korešová

V nové Strategii rozvoje ptačích parků přichází ČSO s cílem provozovat do roku 2042 alespoň jeden plně funkční ptačí park v každém kraji republiky (mimo Prahu). Ptačí parky jsou souvislá území o velikosti alespoň desítek hektarů. Vznikají především mimo dosavadní státem chráněná území. Dlouhodobým cílem je získání pozemků do vlastnictví ČSO a vytvoření území výjimečných biologických hodnot, při současném důrazu na umožnění bezprostředního kontaktu návštěvníků s přírodou. Čtyři nyní existující ptačí parky jsou přístupné zdarma a s neomezenou otevírací dobou.

S obnovou přírody pomáhá pastva koní, praturů a uherského stepního skotu

V ptačích parcích ČSO využívá ptáky jako deštníkovou skupinu druhů, jejichž prostřednictvím chrání ostatní součásti ekosystémů. ČSO vykoupené pozemky vrací přírodě tím, že je postupně a systematicky obnovuje za pomoci tradičních metod hospodaření včetně pastvy, která pomáhá s návratem vzácných rostlin a živočichů a s vytvářením vhodných podmínek pro ptáky. V ptačím parku Josefovské louky se pasou exmoorští koně a pratuři, v ptačím parku Kosteliska uherský stepní skot.

V ptačím parku Kosteliska pomáhá s obnovou přírody uherský stepní skot, který spásá nežádoucí invazivní rostliny. Rozdupáváním podmáčených luk zároveň vytváří ideální podmínky pro luční druhy ptáků. Foto: Ludmila Korešová

ČSO se dnes v ptačím parku Kosteliska shodla s ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou, že obnova přírody je klíčová pro zastavení krize biodiverzity i klimatu. Prioritou pro resort životního prostředí během českého předsednictví v Radě EU je ambiciózní zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law), jehož návrh zveřejnila Evropská komise 22. června a který učiní obnovu přírody ve státech EU právně závaznou. ČSO je připravena maximálně pomoci s procesem i následnou implementací zákona o obnově přírody.

Na 12.–13. října 2022 připravuje Česká společnost ornitologická ve spolupráci s WWF, BirdLife Europe a Beleco celoevropskou konferenci EU Restoration Law Conference pod záštitou ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové.

 

Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO:Pokud chceme v krizi biodiverzity udělat něco více, je nutné od ochrany přírody přistoupit k její obnově. V ptačích parcích ČSO se ukazuje, že obnovní projekty mají obrovský potenciál a že jejich fungování je v podmínkách nevládní neziskové organizace reálné. V ptačích parcích pečujeme o přírodu formou vlastnictví pozemků, které vykupujeme za podpory členů, podporovatelů a dárců.

Anna Hubáčková, ministryně životního prostředí ČR: „Je zřejmé, že ochrana přírody již nestačí a je potřeba přírodu také obnovovat. Závaznými cíli v oblasti obnovy přírody se bude zabývat nový zákon EU o obnově přírody (Nature Restoration Law), jehož návrh zveřejnila Evropská komise 22. června a který patří k prioritám českého předsednictví v Radě EU. Je ale potřeba říct, že ČSO je v tomto napřed a nepotřebuje k obnově přírody zákon. Ptačí parky jsou příklad hodný následování a jsem ráda, že jeden z nich – Kosteliska – je na mém rodném Hodonínsku. My politici nejsme schopní dosáhnout cíle v boji s krizí biodiverzity a klimatu. Je potřeba spolupracovat s neziskovými organizacemi, podnikateli, soukromými subjekty a dalšími složkami společnosti.“

Alexandr Vondra, europoslanec, člen ČSO: „Jsem rád, že Evropská komise přišla s návrhem zákona o obnově přírody, prostřednictvím kterého budeme bojovat s krizí. A to nejenom na globální úrovni, ale především na lokální pomocí menších projektů. Ptačí park Kosteliska už teď ukazuje výsledky, a to funguje teprve 2 roky. Na zákonu o obnově přírody nás nicméně čeká ještě dlouhá cesta, já budu pravděpodobně jedním ze zpravodajů zákona. Je potřeba dosáhnout toho, aby lidé v zákoně o obnově přírody viděli výhody a nejenom problémy.“

Gašpar Čamlík, správce ptačího parku Kosteliska a jednatel Jihomoravské pobočky ČSO: „Tam, kde je dnes ptačí park Kosteliska, byla před 3 lety neprostupná džungle třtiny křovištní a zlatobýlu. Během několika let se péčí a obnovou podařilo území otevřít a zpřístupnit. Pastva uherského stepního skotu, která je jednou z tradičních metod obnovy na Kosteliskách, navazujeme na historii. Na tomto území se dlouhodobě páslo už před tisícovkami let. V ptačích parcích ČSO se neorientujeme na konkrétní živočišné druhy, ale hledáme místa s velkým potenciálem. A to se daří. V záplavě zlatobýlu nacházíme malé ostrůvky biodiverzity, které postupně obnovujeme a zvětšujeme.“

Prokop Svoboda, podnikatel v oblasti realit a podporovatel ochrany a obnovy přírody: „Investici do biodiverzity a obnovy přírody vidím jako velkou příležitost. Věřím, že postupně se začnou zapojovat i další podnikatelé a dokážeme zprostředkovat i cestu pro soukromý kapitál, jak se zapojit do obnovy přírody.“

 

Jedna z vodních ploch v ptačím parku Kosteliska nazvaná Ptačí pole. Foto: Ludmila Korešová

Další informace

Ptačí parky České společnosti ornitologické jsou logickou reakcí na dramatický úbytek ptáků zemědělské krajiny, mokřadů a přetrhávané vazby mezi lidmi a přírodou. První ptačí park v Česku Josefovské louky vytvořila ČSO založený především na vlastním financování z darů členů a podporovatelů. Podařilo se vzkřísit jeden z nejkvalitnějších mokřadů, umožnit tu návrat jinde mizejících či vymizelých ptáků a zprostředkovat kontakt mezi lidmi a přírodou. Další tři již existující ptačí parky pokračují ve stejném duchu a stejně tak budou pokračovat i ptačí parky budoucí. ČSO v ptačích parcích nejen vykupuje pozemky, ale i šetrně hospodaří. Tak, aby se zde ptákům a dalším živočichům a rostlinám dařilo. ČSO při péči a obnově využívá tradičních metod jako je sečení a pasení, vyřezávání náletových dřevin a invazních rostlin a buduje tůně a ostrůvky. Zároveň vytváří pozorovatelny, pozorovací místa a stezky pro návštěvníky.

 

Zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law) je zásadní milník v ochraně přírody EU. Zavede závazné cíle v oblasti obnovy přírody v zemích EU a zajistí tak obnovu zásadních ekosystémů, jako jsou rašeliniště, řeky, mokřady, lesy a mořské ekosystémy, které jsou životně důležité pro biologickou rozmanitost a zmírnění a přizpůsobení se změně klimatu. Silný zákon o obnově přírody je prioritou českého předsednictví v Radě EU. Aby mohly být ambiciózní plány na obnovu přírody a ekosystémů úspěšné, je třeba do jejich realizace kromě státních institucí zapojit i nevládní organizace a další složky společnosti. ČSO společně s dalšími nevládními organizacemi je připravená maximálně pomoci s procesem i následnou implementací zákona o obnově přírody.