Ornitolog na drátě: 23. díl – odpovědi

Ve středu 12. ledna jsme vysílali 23. díl pořadu Ornitolog na drátě na téma vodní ptáci v zimě. Nestihli jsme odpovědět na všechny divácké dotazy, a proto jsme odpovědi zpracovali. Vaše dotazy zveřejňujeme v nezměněném znění. Vše najdete níže.

23. díl: VODNÍ PTÁCI V ZIMĚ

Odborníci: Zuzana Musilová, Josef Chytil, Petr Musil

V centru irského Dublinu (např. v parku) se běžně procházejí volavky, které částečně ztratily plachost. Je pro ně výhodné žít takto synantropně? Proč?

Řada druhů ptáků (a nejen ptáků) objevila výhody synantropního způsobu života. Jde zde často o větší možnost získat potravu (včetně aktivního přikrmování) i větší bezpečnost života. V centru měst bývají také výhodnější klimatické podmínky.

 

Velký výskyt divokých kachen a jedna bílá domácí. Doposud přežívají přikrmování pečivem, lidi nepoučíš. Je vhodná slunečnice černá / žíhaná, kukuřice, vločky?

Obecně pro vrubozobé je nejvhodnější přirozená strava (z větší části jsou býložraví!). Pokud ta není k dispozici, tak nejlépe obilniny (správně v otázce uvedena např. kukuřice), teprve potom případně vločky a podobně. U slunečnice vůbec nezáleží na druhu semen.

 

Na podzim jsme nad Vltavou sledovali objemne hejno- tisice drobnych ptáků, který vytvářel různé obrazce..o co se jedná ?

Popis se velmi pravděpodobně týká hejn špačků, u kterých je toto „divadlo“ známé. V Římě se dokonce stalo součástí prohlídek „věčného“ města – desetitisíce špačků zde opravdu vytváří neskutečné „reje“.

 

Kde v čr najdu volavku červenou?

Všude je vzácná, nejčastěji ji lze pozorovat na velkých rybničních soustavách. Vyžaduje to ale trpělivost – na žádné lokalitě u nás není zaručeno, že ji uvidíte při první příležitosti. Je přísně tažná. Na zimu odlétá do sub-saharské Afriky.

 

Dokdy u nas zimni vodni ptaci zustavaji v nejhojnejsim poctu (husy, hoholi, ostralky)?

Obecně lze říci, že zhruba do půlky března. Záleží ale samozřejmě na aktuálním vývoji počasí. Hoholi severní ale v řadě oblastí ČR hnízdí.

 

Jaké druhy vodních ptáků jsou na jižní Moravě ?

Tak to by byl dlouhý seznam. Navrhuji nejlépe se podívat na výsledky mezinárodního sčítání – viz waterbirdmonitoring.cz. Pro řadu druhů představuje jižní Morava nejvýznamnější region zimování v ČR.

 

Zdravím Vás, jak to, že ve městech západní Evropy jsou vodní ptáci v městských parcích v na naše poměry velmi hojném počtu? Můžeme to čekat i u nás?

Určitě můžeme. Ale proč tomu tak je, to by bylo spíše hádání. Jde o stejnou situaci, kdy v západní Evropě byl holub hřivnáč víceméně převážně městským ptákem už někdy od 70.- 80. let minulého století, ale ve východní Evropě se takto zabydloval až na přelomu století. I v Praze představuje Vltava významné zimoviště v rámci celé ČR,

 

Využíváte při počítání i fotografování z dronů? A jak se počítají vodní ptáci zimující a polích (husy, labutě, volavky)?

Tato metoda se začíná pomalu, ale jistě, stále více používat. Na jižní Moravě bylo takto zdokumentováno (a vlastně i poprvé prokázáno) hnízdění volavek bílých, metody lze využít i např. při sčítání hnízdících racků ve větších koloniích. Zmíněné druhy ptáků sice na polích lze vidět, ale sčítání probíhá na vodních plochách, kde se tito ptáci zdržují jak na nocování, tak často i během dne.

 

je nějaká dobrá literatura na racky (určení druhu, stáří,..)?

Gulls of Europe, North Africa, and the Middle East: An Identification Guide | NHBS Field Guides & Natural History; toto je současná asi nejlepší kniha na určování evropských druhů racků včetně jejich stáří

 

U nás jsou labutě, už asi tři týdny. Bylo jich tu šest i s mládětem. Teď je jich 5 a ta 6. se od nich ,,odpojila“ a je teď úplně pryč od ostatních. Čím to je?

Buď už má dojem, že je dostatečně dospělá, další variantou může být i nějaké onemocnění – ptáci toto velmi dobře poznají a takovéhoto jedince od sebe zapudí.

 

labutě se pro kroužkování lákají na něco k jídlu, jak probíhá kroužkování kachen (poláků, potápek), zvlášť když jsou v mnohem větších hejnech? děkuji

Odchyty poláků a jiných potápivých vodních ptáků se provádějí v době zimování do velkých klecí, kam tito ptáci vplouvají za potravou. V České republice se poláci nejčastěji kroužkují na hnízdištích do pastí s padacími dřívky. Každoročně získáváme až několik set záznamů o pohybech značených ptáků.

 

Na základě jakých znaků od sebe rozeznat poláka chocholačku a kaholku?

Určení samců by neměl být problém – kaholka má na rozdíl o chocholačky velmi světlý hřbet. Kaholky také nemají ani náznak chocholky. U samic je důležitým znakem výrazný široký bílý pruh kolem zobáku. Déle je důležité soustředit se na tvar a zbarvení hlavy a zbarvení hřbetu.

 

kde bych mohl nejčastěji mohl vidět ostralku štíhlou?

Nejčastěji na větších vodních plochách, nejlépe zřejmě na jarním tahu někdy v půlce března. Jednotlivou lokalitu ale těžko říct – určitě např. lednické a třeboňské rybníky.

 

kde najdu orla mořského?

Tento druh se v celé Evropě početně výrazně rozšířil, takže samozřejmě téměř kdekoliv (mezi vodními plochami často přeletují i nad poli). 100 % jistota jsou v zimě Novomlýnské nádrže – 14. 1. 2022 jsme jich tam napočítali téměř 30.

V lednu 2021 bylo orel mořský zjištěn na 71 lokalitách v celkovém počtu 164 jedinců.

 


Ornitolog na drátě