titulka knihy Uprchlík na ptačím stromě

Ondřej Sekora – Uprchlík na ptačím stromě

titulka knihy Uprchlík na ptačím stromě

Ondřej Sekora: Uprchlík na ptačím stromě, Nakladatelství dětské literatury PIKOLA/Euromedia Group, rok vydání 2017, 224 stran.


V našem benefičním obchodě nabízíme jednu novou knížku. Jde o opětovné vydání oblíbených příběhů Ondřeje Sekory z ptačího stromu. Kolik ornitologů tahle knížka formovala, to už asi nezjistíme. Zcela jistě ale vím, že od prvního vydání v roce 1943 jich bylo několik generací. Sám si z dětství vybavuji, jak jsem, ještě číst neuměje, vyžadoval opakované předčítání vybraných pasáží: jak sýkorky tahaly Modrouška z dutiny, jak rytíř konipas nemohl svléknout brnění, jak vlaštovky zachránily skřivana před krahujci nebo jak si ostříži předávali uloveného ptáčka. Jen mne trošku mrzelo, že Modroušek nemohl zůstat na svobodě.

Faktem zůstává, že tahle roztomilá dětská knížka s nenapodobitelnými Sekorovými obrázky neztrácí na svém půvabu nic ani po pětasedmdesáti letech. Stále nabízí dětem napínavý příběh a dospělým pohlazení po duši. A k tomu, jen tak mimochodem, přehled biologie několika desítek ptačích druhů.

 

Zkrátka, pojďme si znovu přečíst, jak se čeští ptáci postarali o uprchlíka.

Koupit knížku Uprchlík na ptačím stromě v benefičním obchodě ČSO.