Jiřičky stavějící si hnízdo

Většina ptačích druhů se po úspěšném vyhnízdění ráda vrací na stejné místo. Pokud už si ptáci najdou nějaké nové hnízdiště, může to být díky dobré dostupnosti potravy v okolí nebo například proto, že o původní hnízdiště přišly.

Hnízdění jiřiček či vlaštovek můžete zabránit odstraněním současného hnízda a zavěšením fáborků na všechna místa, kde by jiřičky mohly hnízdo stavět. TENTO ZÁSAH JE ALE MOŽNÝ AŽ PO VYHNÍZDĚNÍ A ODLETU PTÁKŮ NA ZIMOVIŠTĚ (od října do února). Jinak byste se dostali do konfliktu hned s několika zákony (ochrana přírody a krajiny, týrání zvířat, …).

Především bychom se ale přimlouvali za to, abyste zvážili, zda se skutečně chcete jiřiček zbavit. V době, kdy vlaštovek i jiřiček stále ubývá, jsou mnozí lidé hrdí na to, že se jiřičkám líbí právě u nich. Jiřičky sice znečišťují místo pod hnízdem, tomu lze ale jednoduše zabránit umístěním prkénka pod hnízdo (lze provést i v průběhu hnízdění). Pokud byste hnízda odstranili a hnízdění zabránili, možná že by vám tito malí poslové jara začali brzy chybět.