Jiřičky stavějící si hnízdo

Většina ptačích druhů se po úspěšném vyhnízdění ráda vrací na stejné místo. Pokud už si ptáci najdou nějaké nové hnízdiště, může to být díky dobré dostupnosti potravy v okolí nebo například proto, že o původní hnízdiště přišly.

Někdy se ale potřeby ptáků kříží s potřebami lidí a může docházet ke konfliktům. Níže naleznete nejčastější příčiny problémů a návrhy jejich řešení.

 

Problém: Ptáci nám špiní prostor pod hnízdy trusem.

Druhy: jiřička, vlaštovka
Řešení: Instalujeme podložku pod hnízdo (dřevěnou, plastovou apod.), která trus zachytí a po vylétnutí mláďat se dá jednoduše vyčistit. Podložku umisťujeme aspoň 30 cm pod hnízdem, aby nesloužila jako posed pro predátory.

 

Problém: Ptáci nám špiní fasádu lepením mokré hlíny.

Problém: Hnízdo je v rohu okna, nemůžeme ho otevírat.

Druhy: jiřička, vlaštovka
Řešení: Instalujeme umělá hnízda (z keramiky, dřevobetonu apod.), která zakoupíme či vyrobíme. Instalací umělých hnízd se někdy dá hnízdění i částečně „přesměrovat“ na méně problematická místa domu (mimo rohy oken). Podmínkou je, aby hnízda byla shora krytá římsou, přesahem střechy apod. Existují i umělá hnízda s vlastní stříškou, která můžeme instalovat volně na stěnu domu.

 

Problém: Hnízda ptákům z nové fasády padají.

Druhy: jiřička, vlaštovka
Problém vzniká u moderních fasád použitím nenasákavých materiálů s jemnější strukturou. Hnízdo se tak jiřičkám povede postavit (dokud je materiál vlhký), často v něm ještě vysedí snůšku, ale rostoucí mláďata vyschlé hnízdo zatíží a to ještě i s nevzletnými mláďaty spadne.
Řešení: Instalujeme umělá hnízda, která se buď kotví, nebo napevno přilepují stavebním vysokotažným lepidlem (a jsou tedy absolutně stabilní). V některých případech je možné již spadlé hnízdo zpevnit „košíčkem“ z králičího pletiva a znovu ho připevnit na původní místo, kde rodiče mláďata dokrmí. Problému můžeme předcházet tak, že tam, kde jiřičky lepí hnízda, použijeme fasádní barvu s větší zrnitostí, ideálně 2–3 mm, přičemž rozdíl v zrnitosti oproti dalším partiím fasády je prakticky nezřetelný. Případně instalujeme destičku z nasákavého materiálu (dřevěnou, betonovou apod.), která slouží jako hnízdní podložka.

 

Problém: Ptáci znečišťují fasádu trusem.

Druhy: jiřičky, vlaštovky, špačci, poštolky a další.
Řešení: Moderní fasády jsou prakticky bez výjimky samoomyvatelné a nenasákavé, jsou opatřeny nátěry na bázi silikonových omítek a barev, kde nedochází k trvalému znečištění. I relativně velké znečištění na těchto fasádách mizí při prvním větším dešti, případně se v extrémním případě dá jednoduše odstranit např. tlakovým čističem.

 

Pozor! Bránit v hnízdění jiřičkám a vlaštovkám tam, kde se již nacházejí jejich hnízdiště, lze jen na základě výjimky ze zákona.

Nedoporučujeme zavěšovat CD, pytlíky, staniolové střapce apod. Rozhodně nepoužívejme bodce proti dosedání ptáků, které nabízejí komerční firmy. Hustota bodců určených k instalaci ve městech proti zdivočelým domácím holubům u jiřiček nestačí a naopak může posloužit jako opora hnízda. Bodce (kovové i plastové) mohou navíc ptáky zraňovat!
Všechny druhy volně žijících ptáků jsou u nás chráněny zákonem 114/1992 Sb., o ochraně přírody, a to nejen jedinci a jejich vývojová stadia (vajíčka), ale i vlastní hnízdiště, a to i v době, kdy nejsou aktuálně obsazená (např. mimo hnízdní období). Zákon se nevztahuje na zdivočelé domácí holuby. Pro manipulaci s hnízdem nebo jiný potenciálně škodlivý zásah (např. znepřístupnění objektu uzavřením vletového otvoru) musí být vydána výjimka ze zákona. Tuto výjimku může pro zvláště chráněné druhy (vlaštovka, kavka, rorýs, sova pálená) vydat krajský úřad příslušného kraje (odbor životního prostředí). Pro ostatní volně žijící druhy ptáků může výjimku vydat magistrát nebo městský úřad obce s rozšířenou působností.
Podmínkou vydání výjimky z ochrany obecně i zvláště chráněných druhů je doložení převažujícího vyššího obecného zájmu nad zájmem ochrany přírody a zároveň provedení zásahu tak, aby nedošlo k ohrožení populací daného druhu, včetně případných nařízených kompenzací (např. instalací umělých hnízd).

Shazování hnízd v době hnízdění se snůškami nebo malými mláďaty je považováno za záměrný trestný čin týrání zvířat!

 

Umělá hnízda zakoupíte na www.zelenadomacnost.com nebo vyrobíte dle návodu na str. 19 (Ptačí svět 1/2020).

Více o jiřičkách, jejich právní ochraně a řešení problémů na stavbách se dozvíte ve speciálním čílse časopisu Ptačí svět 1/2020, Pták roku 2020, jiřička obecná.

Přimlouváme se za to, abyste zvážili, zda je vaše soužití s jiřičkami skutečně tak problematické. V době, kdy vlaštovek i jiřiček stále ubývá, jsou mnozí lidé hrdí na to, že se jiřičkám líbí právě u nich. Pokud byste hnízdění zabránili, možná že by vám tito malí poslové jara začali brzy chybět.