Naše další kroky v ochraně zemědělské krajiny

Evropský parlament odhlasoval návrh Společné zemědělské politiky, ale odmítl do něj zahrnout rozšiřující ekologické požadavky. Ty měly zajistit, aby hospodaření bylo udržitelné a šetrnější k přírodě a krajině. Znamená to, že i dosavadní zemědělská praxe se nezmění – polní ptáci i další živočichové budou stále ubývat a krajina bude čelit suchu.

Je nutné říct, že to takto nebude úplně všude. Moc si vážíme zemědělců a sedláků, kteří hospodaří v souladu s přírodou, tvoří v krajině remízky, mokřady a spolupracují s námi na ochraně ptáků. Reforma Společné zemědělské politiky ale měla zajistit, aby to takto dělalo více hospodářů. Jedině tak by bývalo šlo zvrátit trend úbytku polních ptáků. 

 

Od roku 2004 hospodaření v zemědělské krajině ovlivňují dotace Společné zemědělské politiky EU. Od vstupu do EU jsme zaznamenali propad početnosti ptáků zemědělské krajiny o více než 40 %. Zdroj: Jednotný program sčítání ptáků.

Nepomohla petice, výzva vědců ani osobní apel na europoslance

V ČSO dlouhodobě upozorňujeme na to, jaké důsledky pro krajinu má intenzivní hospodaření. Loni jsme ministrovi zemědělství odevzdali petici s 56 tisíci podpisy, zapojili jsme se do výzvy vědců upozorňujících, že hospodaření se musí změnit. A několik týdnů před hlasováním v europarlamentu jsme osobně apelovali na politiky, aby hlasovali za zdravou krajinu. Využili jsme k tomu i audio vzkazy nahrané našimi příznivci. Bohužel, nakonec prošel návrh, který je tzv. kompromisní. Příroda ale potřebovala mnohem víc než kompromis.

Jak hlasovali čeští europoslanci?

Žádali jsme europoslance, aby hlasovali proti navržené Společné zemědělské politice.

Proti hlasovali: Hynek Blaško (SPD/ID), Ivan David (SPD/ID), Markéta Gregorová (Piráti/Greens-EFA), Marcel Kolaja (Piráti/Greens-EFA), Kateřina Konečná (KSČM/GUE-NGL), Mikuláš Peksa (Piráti/Greens-EFA), Alexandr Vondra (ODS/ECR)

Pro: Martina Dlabajová (ANO/Renew), Martin Hlaváček (ANO/Renew), Dita Charanzová (ANO/Renew), Ondřej Knotek (ANO/Renew), Ondřej Kovařík (ANO/Renew), Radka Maxová (ANO/Renew), Jiří Pospíšil (TOP09+STAN/EPP), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/EPP), Evžen Tošenovský (ODS/ECR), Veronika Vrecionová (ODS/ECR), Jan Zahradil (ODS/ECR), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP)

Zdrželi se: Luděk Niedermayer (TOP09+STAN/EPP), Stanislav Polčák (TOP09+STAN/EPP)

V závorce za jménem europoslanců uvádíme stranu, za kterou byli do europarlamentu zvoleni a frakci, ve které v europarlamentu působí.

Společně s dalšími partnery BirdLife jsme po celý týden, kdy probíhalo hlasování, posílali tiskové zprávy do médií, ve kterých jsme upozorňovali, že se jedná o buducnosti krajiny. Téma nakonec zapadlo vedle covidu a média hlasování europarlamentu buď ignorovala nebo o nich informovala pouze okrajově. Jednou z výjimek je rozsáhlá analýza Deníku Referendum ZDE.

Přečtěte si také komentář našeho zemědělského specialisty Václava Zámečníka na Ekolistu.

 

Co bude dál se Společnou zemědělskou politikou

Finální podoba Společné zemědělské politiky vzejde z jednání v tzv. trialogu mezi europarlamentem, Evropskou komisí a Radou EU složenou z ministrů zemědělství členských států. Aktuální Společná zemědělská politika skončí s koncem roku 2020. Pokud do té doby nebude odsouhlasena reforma, nastane přechodné období, které může trvat až dva roky. Nová Společná zemědělská politika bude platit minimálně do roku 2027. Poté bude šance na další reformu na celoevropské úrovni.

Naše další kroky v ochraně zemědělské krajiny

Teď budeme apelovat na ministra zemědělství a českou vládu a pokusíme se prosadit ekologické požadavky (více krajinných prvků, méně intenzivního hospodaření) na české úrovni. Chystáme se oslovit také poslance a další politiky.

Děkujeme vám všem, kteří se zapojujete a podporujete naši snahu za zdravou krajinu.