choroby

Kde jsou a kde nejsou ptačí choroby – zapojte se do mapování

Česká společnost ornitologická (ČSO) s pomocí dobrovolníků mapuje výskyt chorob u ptáků navštěvujících krmítka. Údaje o rozšíření ptačích nemocí jsou důležité jak pro výzkum, tak pro ochranu ptáků. Základem pro oboje je totiž dobrá znalost aktuální situace: Které druhy jsou nemocemi zasažené? Jak často k úhynům dochází? A liší se situace v jednotlivých regionech? Právě na sběr těchto údajů se zaměřuje nový program občanské vědy – Monitoring ptačích chorob.

Pomoci s mapováním může každý – ať už nemocné opeřence viděl či neviděl.

Dotazník – kde choroby jsou a kde nejsou?

Přikrmovali jste někdy během posledního roku ptáky? Pomozte zmapovat, kterým místům se ptačí nemoci vyhnuly a kde se naopak objevily. Takzvaná „negativní hlášení“, tedy informace o tom, že jsme nemocné opeřence neviděli, jsou důležitou složkou celého mapování. Sběr dat probíhá do 13. června 2021.

Vyplnit dotazník o přikrmování a ptačích chorobách

 

Nález nemocného (živého či mrtvého) ptáka?

Postupujte podle návodu a zabraňte dalšímu šíření nemoci. Vyplněním formuláře (datum, místo, počty ptáků) navíc pomůžete s monitoringem ptačích chorob. Sběr dat není časově omezený, cenná jsou i hlášení z minulosti. Pozorování lze doplnit fotkou.

Zapsat nemocné (živé či mrtvé) ptáky

Jak zabránit šíření nemoci

 

nemocní ptáci - zvonek zelený, sýkora koňadra, sýkora modřinka
Jak se pozná nemoc? Načepýřenost, malátnost, netečnost, případně výrůstky na těle či nohou – pták zkrátka „nevypadá dobře“. Zleva doprava: zvonek zelený – trichomonóza (foto: Jana Nováková), sýkora koňadra – ptačí neštovice (foto: Karel Hurt), sýkora modřinka – sutonelóza (foto: Otto Schäfer, NABU).

Proč sledujeme nemoci u krmítek?

Krmítka a pítka jsou místem, kde se ptáci shlukují a snadněji tak dochází k šíření chorob. Ve Velké Británii již prokázali, že za úbytek tamní populace zvonků může právě trichomonóza, jedna z nemocí, kterou si ptáci na krmítku bohužel předávají. V České republice zatím dostatečně kvalitní data o rozšíření ptačích chorob chybí, a právě s tím mohou dobrovolníci v rámci výše zmíněných mapování pomoci.

Smysluplná léčba volně žijících populací není možná. O to důležitější je šíření nemocí předcházet (pokud ptáky přikrmujeme, dělejme to zodpovědně) a při výskytu nemoci okamžitě zakročit.


Děkujeme všem, kteří se do mapování ptačích chorob zapojili nebo zapojí! Jen díky dobrovolníkům získáváme cenná data z celé republiky.


Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.