Festival ptactva v Česku navštívilo více než 1 100 lidí. Ukázal se i u nás vzácný rákosník tamaryškový

Více než 19 000 lidí se o prvním říjnovém víkendu zúčastnilo Evropského Festivalu ptactva, největší evropské akce zaměřené na pozorování ptáků. 35 partnerských organizací BirdLife International, v Česku zastoupené Českou společností ornitologickou (ČSO), připravilo pro zájemce více než 750 akcí, na kterých byli návštěvníci svědky ptačí migrace a pozorovali více než 4,6 milionu ptáků na své cestě do zimovišť.

V Česku se konalo 36 akcí, kterých se zúčastnilo 1133 lidí, kteří pozorovali téměř 23 tisíc ptáků. Devět dalších vycházek se ještě uskuteční. „I když letos chladné a deštivé počasí na mnoha místech odradilo návštěvníky, o pozorování ptáků jako obvykle nebyla nouze, “ uvádí Gabriela Dobruská, která Festival ptactva v Česku koordinuje.

Festival ptactva je oslavou ptačí migrace a jedinečnou příležitostí k pozorování podzimního tahu ptáků. „Hned na několika místech byly pozorovány severské druhy vodních ptáků  (ostralka štíhlá, hvízdák eurasijský, husa běločelá), protahující bahňáci (kulík bledý, jespáci bojovní, slučky malé, kameňáček pestrý), či orlovec říční. Na Řežabinci si účastníci mohli zblízka prohlédnout teplomilného rákosníka tamaryškového, který je doma v teplé panonské oblasti a Středomoří,“ doplňuje Dobruská.

Zajímavostí také bylo, že hned během tří vycházek lidé pozorovali pěnkavy jikavce, tedy druh, který v Česku bývá zimním hostem. Nepravidelně sem zalétá v obrovských počtech, když je na jeho zimovištích na severu Evropy nedostatek potravy. Na jiných místech se naopak lidé loučili s posledními vlaštovkami.

Většinu akcí provázely ukázky odchytu ptáků spojené s kroužkováním. To je důležité pro zjišťování informací o tahu ptáků. Na mnoha místech se chytli ptáci, kteří již své kroužky měli z dřívějších let. To pomáhá zjistit například stáří ptáků či jejich věrnost tahovým cestám. „Zajímavostí byl mladý moudivláček lužní s litevským kroužkem v Dubči,“ doplňuje Dobruská.

V Dubči jsme měli štěstí na tohoto mladého moudivláčka lužního, který měl litevský kroužek. Foto: Vít Štancl

 

TOP 3 pozorované druhy v Česku

  1. špaček obecný (Sturnus vulgaris) – 7 543
  2. holub hřivnáč (Columba palumbus) – 1 956
  3. kachna divoká (Anas platyrhynchos) – 1 266

 

TOP 3 pozorované druhy v Evropě

  1. pěnkava obecná (Fringilla coelebs)
  2. berneška bělolící (Branta leucopsis)
  3. sýkora koňadra (Parus major)

 

 

Kontakt pro další informace

Gabriela Dobruská, dobruska@birdlife.cz, 724 687 996

 

DALŠÍ INFORMACE

 

Okřídlení sousedé je projekt zaměřený na zlepšování stavu životního prostředí v ekosystémech prostřednictvím vzdělávacích a osvětových aktivit zaměřených na širokou veřejnost. Ukáže možná řešení a motivuje k aktivnímu zapojení. Využívá konceptu deštníkových druhů – prostřednictvím několika charismatických druhů z červeného seznamu usiluje o ochranu ekosystému jako celku. Těmito druhy jsou: pozitivně vnímaný čáp bílý, jiřička a vlaštovka jakožto konfliktní druhy a kavka, sova pálená, sýček a netopýři (vrápenec malý, netopýr dlouhouchý, velký a brvitý), kteří jsou ohroženi stavebními úpravami. Důraz bude kladen i na problematiku kolizí ptáků se skly. V případě konfliktních druhů bude projekt pozitivně ovlivňovat i posun veřejného mínění ve prospěch soužití s člověkem. Cílem projektu je i vzdělat odbornou veřejnost a zvýšit její kompetence v oblasti ochrany přírody.

 

Česká společnost ornitologická (ČSO) je dobrovolné zájmové sdružení profesionálních pracovníků i amatérů zabývajících se výzkumem a ochranou ptáků, zájemců o pozorování ptáků a milovníků přírody. V České republice zastupuje organizaci BirdLife International, největší mezinárodní sdružení na ochranu ptáků. ČSO zkoumá a chrání ptáky, jejich prostředí a přírodu jako celek a svou činností k tomu motivuje i širokou veřejnost. Prosazuje ochranu přírody založenou na vědeckých poznatcích a pomáhá rozvoji ornitologie i ochrany ptáků bez ohledu na politické hranice. ČSO usiluje o svět, kde žijí lidé a ptáci v harmonii, kde lidé s pokorou obdivují přírodu, snaží se jí porozumět a využívají ji udržitelně pro sebe, pro ptáky i pro ostatní organismy. V současné době má ČSO přes 6000 členů.