Tipy na pozorování v září

Možná jste šli nedávno kolem nějaké vody a podivili jste se – kam zmizeli všichni samci kachen divokých? Nezmizeli, jen vyměnili šat.

Některé druhy vypadají stejně po celý rok, jiné mají šaty dva: svatební a krycí. Svatební je typický pro samce (hlavně kachen, potápek a bahňáků), je pestrý a slouží k upoutání samičky. Ve svatebním šatě jsou ale samci nápadní a snadnější kořistí predátorů. Po hnízdění jej proto zase vymění za obyčejný – krycí. Jeho výměnu musí stihnout do začátku tahu. A to období právě nastalo. Samci kachen nezmizeli, jen nejsou tak nápadní.

Samec kachny divoké postupně přepelichává do prostého šatu. Foto: Creative commons.

Vydejte se k blízké řece, potoku nebo rybníku a pátrejte po nich. Dívejte se i pod nohy a hledejte zbytky jejich svatebního šatu. Nedávno jej vyměnili celý naráz a máte proto velkou šanci nějaké peří najít. Poznáte, kdo ho zanechal? To není zdaleka jednoduché. Některá pera jsou velice podobná. Pokuste se ale určit druh pera – na webu ČSO najdete obrázek, který vám pomůže. Vytiskněte si ho a pero nalepte k odpovídajícímu peru na obrázku.

Pošlete nám fotografii samce ve svatebním šatě či per, která jste našli – nalepených na obrázku, který jste (nebo rodiče) vytiskli z webu.