Reportáž z členské exkurze Wattové moře 2012

Exkurze do Národního parku Wattenmeer v severním Německu (blízko hranic s Dánskem) proběhla 4. až 8. května 2012. Denisa Mikešová připravila malé ohlédnutí za exkurzí, které fotografiemi doplnili Martin Lazarovič, Petr Tichý, Vladislava a Jiří Sládečkovi a Denisa Mikešová.

Naše výprava za ptáky wattových moří v severním Německu začala bezesnou nocí. Zatímco náš autobus polykal kilometry, snažili jsme se v bizarních polohách skrčenců spát. A tak není divu, že jsme náš zdárný příjezd do prostřední části národního parku Beltringharten Koog přivítali jako vysvobození. Naše nadšení však brzy zchladil silný vítr, kvůli kterému jsme ihned s chutí nasazovali kulichy a ti, kdo je měli, i rukavice. Kdyby nefoukalo, bylo by příjemně teplo. Ale neodbytný vítr nás provázel celý první den.

Na začátku exkurze nás přivítalo slunečné, ale poměrně větrné počasí. Foto: Vladislava a Jiří Sládečkovi

První částí parku nás provázel Dr. Andresen. Poskytl nám odborný výklad a ochotně odpovídal na každou naši otázku. Avšak fotografy brzy začaly svrbět prsty, že zahálejí a nemačkají spouště fotoaparátů, a tak se záhy oddělili a popocházeli a plížili se podél rákosí svým tempem. Aby také ne!

Husice liščí byly k vidění na každé naší zastávce. Foto: Martin Lazarovič

Však se to kolem nás ptactvem jen hemžilo! Přivítala nás hejna černobílých bernešek bělolících, dále husice liščí, husy velké, různé druhy kachen (lžičáci, čírky obecné, chocholačky, kopřivky atd.) a bahňáků (voudouši tmaví, rudonozí, šedí a bahenní, jespáci obecní, pisily a kulíci říční a bledí atd.), nechyběly ani hnízdící labutě. Z rákosin se ozývali rákosníci proužkovaní, strnadi rákosní a dokonce bukač velký, na vodním kanále hnízdila potápka roháč. Mezi tím vším pobíhali neposední ústřičníci a za hlasitého volání předváděly své vznosné lety čejky. Tím ovšem výčet ptáků zdaleka nekončí…

Vodouš tmavý ve svatebním šatě. Foto: Martin Lazarovič

Když jsme došli k hrázi, jež připomínala opuštěný středověký obranný val, na kterém se pokojně popásaly desítky ovcí s jehňaty, naskákali jsme do autobusu a přejeli do severní části národního parku Beltringharten Koog. Tam již na mnohé dolehla únava z nočního cestování. Kromě břehoušů rudých a černoocasých, tenkozobců, vodoušů tmavých, husic liščích, ústřičníků a zajíců :-), byly k vidění skupinky ornitologů, jak se roztroušeně povalují po valu mezi ovcemi a nic nedbaje na zaschlé bobky spokojeně pozorují přelétávající opeřence.

Všudypřítomné ovce a jehňata pasoucí se na valech, které byly postaveny, aby bránily proniknutí mořské vody do vnitrozemí. Foto: Vladislava a Jiří Sládečkovi

Navečer jsme se přesunuli do kempu „U tuleně“ poblíž městečka Simonsberg. Na wattová bahna Severního moře to bylo, co by kamenem dohodil. Toho využili někteří otrlí cestovatelé a zarputilí fotografové z naší výpravy a ještě po večeři se vydali na průzkum blízkého okolí.

Lovící rybák. Foto: Denisa Mikešová

Ráno v šest nás vyburcovalo zvonění budíků na mobilních telefonech. Přesto se vstávalo skvěle, alespoň mně :-). Čekal nás totiž údajně nejkrásnější den, který jsme měli strávit na ostrově Hallig Hooge. Plavba trvala něco málo přes hodinu a nebyla vůbec nudná. značnou část cesty nás doprovázeli rackové a rybáci obecní a dlouhoocasí. Nalétávali na loď a z výšky pátrali po rybkách, které se ve víru způsobeném lodním šroubem stávaly snadnou kořistí. Zlatým hřebem byli i tuleni obecní, jejichž hlavy se občas vynořovaly z vody v uctivé vzdálenosti od plující lodě, nebo se líně povalovali na písečných lavicích.

Na ostrovech se staví obydlí jen na uměle navršených kopcích. Z důvodu pravidelných záplav během zimního období jsou pak tyto kopce jediná nezaplavené místa na ostrovech. Foto: Vladislava a Jiří Sládečkovi

Ostrov se zhruba stovkou sezónních usedlíků, živících se převážně turismem, nás přivítal krásným počasím. Ačkoli jsme to na placatém ostrůvku ležícím v širém moři po včerejším větrném dnu nepředpokládali, téměř nefoukalo. Mohli jsme si tudíž (až na malou přeháňku) do sytosti užívat pozorování ptáků i jejich fotolovů. Každý z nás, ať „birdwatcher“ či fotograf, se cítil jako v ráji! Těch bernešek tmavých, ústřičníků, břehoušů rudých, jespáků rezavých a obecných, kameňáčků pestrých, kajek (dokonce s mláďaty) a kulíků bledých i zlatých, bělořitů šedých, a o kormoránech, raccích, rybácích malých ani nemluvě! Tolik „opeřenců na jedné hromadě“ jsem osobně ještě na vlastní oči neviděla! Škoda jen, že jsme zde nemohli strávit celý týden! A snad i to by bylo málo, aby člověk všechnu tu nádheru ptactva vychutnal a i nějakou tu dobrou fotečku pořídil.

Viděli jsme i několik rybáků malých. Foto: Petr Tichý

Naše mladá průvodkyně Flor z místní organizace Schutzstation Wattenmeer nás nejen seznámila s místními ptačími obyvateli, ale vysvětlila i mnoho z jejich ekologie a ochrany. Dozvěděli jsme se například, proč zde potkáváme jen samé bernešky tmavé a žádné bělolící, kterých jsme si dostatečně užili předchozího dne. Menší bernešky tmavé totiž v konkurenci s většími berneškami bělolícími neobstojí a tak zvolily ústup na ostrovy. Ostrovy jsou pravidelně zaplavovány mořem až 5-10x během zimy a záplavy jsou tak dokonalé, že z vody trčí jen domy vybudované na uměle navršených pahorcích. Díky těmto záplavám je pak vegetace ostrovů velmi slaná, což ale berneškám tmavým nevadí (mají dokonce podobně jako trubkonosí na zobáku žlázy vylučující přebytečnou sůl). Bernešky bělolící toto přizpůsobení nemají a tak o slané ostrovy nejeví zájem a přenechávají je berneškám tmavým.

Elegantní bernešky tmavé obývají především ostrůvky. Foto: Petr Tichý

Dozvěděli jsme se také alarmující zprávu, že úživnost wattových moří rapidně klesá, což může být kritické pro obrovská množství ptáků, zastavujících se zde při své cestě na nebo z severských hnízdišť. Vždyť jen takový jespák rezavý, poté co sem celý vyhladovělý dorazí, se musí vykrmit na dvojnásobek své váhy! Proto je velmi důležité nerušit nejen hnízdící ptáky, ale i ty co „jen“ shánějí potravu. Za poklesem úživnosti stojí jak jinak než člověk – například intenzivní lov slávek, spojený s odebíráním mladých slávek z přírody, způsobuje úbytek mnoha ptačích druhů, například ústřičníků nebo kajek.

Ústřičníci ještě tokali. Foto: Petr Tichý

Třetí den byl o poznání nudnější. Alespoň zpočátku. Dopoledne a část odpoledne jsme strávili pěší výpravou na lokalitu Westerspätinge/Adolfskoog, někteří zvolili poklidnější courání kolem kempu. Přiznávám, byli jsme zmlsaní ptačím ostrovem, ale i tak v porovnání s jinými lokalitami, které jsme navštívili, zde bylo ptactva málo. Pokud zde bahňáci byli, lebedili si uprostřed wattových blat, což bylo pro nás fotografy přespříliš daleko od břehu. I tak jsme ale na několika rybnících mohli obdivovat čírky modré i obecné, lžičáky pestré, hvízdáky eurasijské i ostralky štíhlé, v rákosí přeletoval slavík modráček středoevropský a nad rákosím kroužili motáci pochopi.

Pozorovatelna ve Katinger Watt. Foto: Vladislava a Jiří Sládečkovi

Ještě ten den jsme kolem půl páté „přistáli“ na naší poslední lokalitě Katinger Watt a hned mnozí z nás litovali. Ne, že by byla lokalita tak špatná, ba právě naopak! Ačkoli se nedala srovnávat s fascinujícím ostrovem, i zde byl malý ptačí ráj. Hnízdily zde desítky tenkozobců opačných, v louce se rozvážně popásaly husy velké, některé páry měly vyvedená housata. V rákosinách jsme se opět setkali se strnadem rákosním a o kus dál na vodě plavaly pestré husice liščí společně s potápkami roháči, poláky chocholačkami, ostralkami, hvízdáky a lžičáky. Lokalita měla velké plus, kterým byly vybudované pozorovatelny, z nichž se také bezvadně fotografovalo. Škoda jen, že jsme tuto část parku museli proběhnout v mírném poklusu. Vždyť jen s tenkozobci zasedlými na hnízdech by leckterý ornitolog dokázal strávit dlouhé minuty, ba třebas i nějakou tu hodinku. Obzvláště jsou-li pro něj bahňáci vzácní, protože se s nimi v koutě České republiky, kde bydlí, běžně nesetkává.

Husy velké s rodinkami. Foto: Denisa Mikešová

S Národním parkem Wattové moře jsme se loučili v zapadajícím slunci. V bahně poměrně blízko u břehu se brodili ústřičníci a červenými zobáky dolovali potravu. Paprsky k obzoru se sklánějícího slunce barvily bahno do růžova a ptáci na něm již byly jen černými siluetami. Spoušť fotoaparátu naposledy cvakla.

Tenkozobci opační. Foto: Martin Lazarovič

Seznam 117 druhů viděných na exkurzi:

potápka roháč vodouš bahenní
potápka černokrká kameňáček pestrý
potápka malá racek chechtavý
kormorán velký racek stříbřitý
bukač velký racek žlutonohý
volavka popelavá racek mořský
kolpík bílý racek bouřní
čáp bílý rybák dlouhoocasý
labuť velká rybák obecný
husa sněžní rybák malý
husa velká rybák černý
berneška tmavá rybák severní/černozobý?
berneška bělolící holub hřivnáč
berneška rudokrká hrdlička zahradní
husice liščí kukačka obecná
husice nilská rorýs obecný
kachna divoká skřivan polní
kopřivka obecná chocholouš obecný
hvízdák eurasijský vlaštovka obecná
čírka obecná jiřička obecná
čírka modrá břehule říční
ostralka štíhlá linduška luční
lžičák pestrý linduška rudokrká
polák chocholačka konipas bílý
polák velký konipas luční
kajka mořská pěvuška modrá
hohol severní slavík modráček
morčák prostřední slavík obecný
orel mořský bělořit šedý
moták pochop králíček obecný
káně lesní kos černý
káně rousná drozd zpěvný
poštolka obecná drozd kvíčala
sokol stěhovavý červenka obecná
bažant obecný cvčilka zelená
slípka zelenonohá rákosník obecný
lyska černá rákosník proužkovaný
ústřičník velký rákosník velký
tenkozobec opačný pěnice hnědokřídlá
pisila čáponohá pěnice pokřovní
bekasina otavní pěnice černohlavá
kulík písečný budníček menší
kulík říční budníček větší
kulík mořský sýkora modřinka
kulík bledý sýkora koňadra
kulík zlatý straka obecná
čejka chocholatá sojka obecná
jespák obecný vrána obecná černá
jespák rezavý vrána obecná šedá
jespák písečný havran polní
jespák bojovný špaček obecný
břehouš černoocasý vrabec domácí
břehouš rudý vrabec polní
koliha velká pěnkava obecná
koliha malá konopka obecná
pisík obecný stehlík obecný
vodouš tmavý zvonek zelený
vodouš rudonohý strnad rákosní
vodouš šedý

 


Členské exkurze ČSO