Ptačí balkon

I pokud bydlíte v bytě, můžete pro ptáky něco udělat – upravit pro ně svůj balkon. Odměnou Vám bude možnost pozorovat je za oknem z bezprostřední blízkosti. Nezapomeňte však okna pro ptáky zabezpečit!

Nejjednodušším způsobem je na balkon umístit krmítko, kam budete pravidelně doplňovat potravu. Krmítko pak budou ptáci navštěvovat v průběhu celé zimy. Nesmíte zapomenout krmítko pravidelně čistit, abyste zamezili šíření nákaz. Při tomto způsobu krmení dochází k šíření nákaz relativně snadno a ptáci na následky nemoci pak hynou. Běžným onemocněním je např. trichomonóza, která v posledních letech decimovala populace pěvců, především zvonků. Napadení jedinci jsou apatičtí, působí „rozcuchaným“ dojmem. Posedávají na krmítku, ale nemohou polykat potravu. Pokud takového ptáka na krmítku spatříte, raději krmítko ihned vydezinfikujte.

Bydlíte-li v husté zástavbě, kde jsou stromy, na kterých by zrnožraví ptáci mohli hnízdit, ale v okolí není dostatečná nabídka potravy, můžete jim potravu nabídnout vy a zvýšit tak šanci na úspěšné vyhnízdění. Pokud si na váš balkon zvyknou jako na stálý zdroj potravy, časem přivedou i svá mláďata.

Nabídku můžete zpestřit pnoucími rostlinami na zábradlí a stěnách či keřem v květináči, který plodí bobule. Jestliže máte pocit, že v okolí není zdroj vody, můžete, hlavně v období sucha, přidat i misku s vodou. Nejlépe mělkou a trošku širší, aby se v ní ptáci mohli i koupat.

Některým druhům můžete nabídnout nejen potravu, ale i možnost k hnízdění. Poštolky se spokojí s obyčejným truhlíkem na květiny, pro jiné ptáky budete potřebovat nachystat budku. V nižších patrech se balkon může stát hnízdištěm pro různé druhy sýkor nebo rehka. Ve vyšších patrech můžete na zábradlí zavěsit budku pro rorýse.