Ptáci na krmítku

Zvonek zelený

Krmítka navštěvuje často v hejnech, běžně i s dalšími pěnkavovitými ptáky. Požírá semena i různé bobule a plody. Potravu sbírá převážně na zemi, vídáme ho proto i pod krmítkem, kde sbírá popadaná semínka, či na zásypech. Dává přednost slunečnici, které dokáže spotřebovat neuvěřitelné množství.

 

Pěnkava obecná

Sbírá semena plevelů, stromů i kulturních rostlin, na krmítku nepohrdne různými dužnatými plody typu jeřabin.

 

 

Pěnkava jikavec

Krmítka a zásypy navštěvuje převážně ve venkovském prostředí, často v hejnkách spolu s příbuznou pěnkavou obecnou, se kterou sdílí stejnou potravní specializaci.
.
.

 

Vrabec domácí

Je častým hostem krmítek a zásypů, kde jako zrnožravý pták pojídá všechna nabízená semena, která sbírá převážně ze země pod krmítkem.

 

 

.

Vrabec polní

Potravou ani způsobem jejího přijímání se neliší od vrabce domácího. Často přilétá v hejnech i se zvonky a strnady.

 

 

 

 Brhlík lesní

Na krmítku dává přednost velkým druhům semen, slunečnici, kukuřici a ovesným vločkám, které neustále odnáší a ukrývá v kůře okolních stromů. Špičatým zobákem vyzobává  i vlašské, lískové a burské ořechy. Ptáci zalétají na krmítko jen ve svém teritoriu a k ostatním ptákům se mohou chovat velmi nesnášenlivě.
.
.

Čížek lesní

Ke krmítkům s drobnými semeny a drcenou slunečnicí se hejnka čížků stahují zejména v únoru a začátkem března, kdy vypadají semena z olšových šišek na zem, kde už je nemohou čížci sbírat.

 

 

Dlask tlustozobý

Dlask je nápadný svým velkým kuželovitým zobákem. Navštěvuje venkovská i městská krmítka, kde sbírá veškerá semena a plody, a to i ze země pod krmítkem. S oblibou louská pecky třešní, které zůstaly nesklizeny na stromech v zahradách a sadech.
.

Hrdlička zahradní

Živí se výhradně rostlinnou potravou, na krmítku přijímá slunečnici či různá obilná semena, jako je pšenice, ale i bobule. Pro svou velikost však většinou odežene menší ptáky z krmítka.

 

 

Hýl obecný

Živí se semeny nejrůznějších dřevin i plevelných bylin, na krmítku rád vyštipuje semena z jeřabin, šípků, ptačího zobu apod.

 

Kos černý

Patří mezi naše nejznámější ptáky. Na krmítkách přijímají bobule a plody nejrůznějších dřevin, rádi mají zejména jablka, která lze volně poházet po zemi, ale nepohrdnou ani rýží, ovesnými vločkami, strouhanou mrkví, či bramborami vařenými v nesolené vodě.

 

 

Sojka obecná

Už od podzimu vyhledává žaludy, bukvice či semena habrů, která si ukládá ve skrýších jako zásobu na zimu. Jako všichni krkavcovití pěvci je všežravá, na krmítku přijímá semena, ořechy, bobule, plody, ale vyzobává i lůj s kousky masa.
.

Stehlík obecný

Na krmítko přilétá v hejnech, především na venkově nebo na okrajích měst, pojídá nejrůznější semena, s oblibou semínka bodláků a jiných plevelů.

 

 

Strakapoud velký

V zimě se živí převážně semeny jehličnatých stromů, na krmítku vyhledává plody a bobule, rád vyklovává zavěšený lůj. Díky své velikosti většinou svým příletem odežene z krmítka všechny ostatní druhy.
.

Sýkora koňadra

Častý návštěvník krmítek, ocení nejvíce olejnatá semena, hlavně slunečnici. Má velmi ráda i lůj s kousky masa a stejně jako ostatní sýkory obratně šplhá po zavěšených tukových koulích.

 

 

Sýkora modřinka

Modřinky šplhají po zavěšených tukových koulích podobně jako koňadry, ale stejně rády vyzobávají i semena např. z celých plodenství slunečnic. Na krmítku konzumuje hlavně rostlinné i živočišné tuky a olejnatá semena.

 

 Červenka obecná

Obývá prostředí s hustým podrostem, tedy i zahrady s množstvím keřů. Zpívá nejčastěji brzy ráno a rovněž večer až do soumraku. Na krmítku dává přednost tukům a olejnatým semenům.

 

Žluna zelená je pták starých ovocných zahrad, parků a menších lesů. Na zahradním trávníku ji můžeme pozorovat při vybírání mravenců. Na počátku hnízdění často slýcháme chechtavé volání obou partnerů. Na krmítko zalétá spíše výjimečně.