Vrabci koupající se v misce s vodou

Pítka a koupátka

Krmítko v zimě najdeme už skoro na každé zahrádce. Ptáci ale zrovna tak jako živiny potřebují i vodu. Kromě pití hraje voda důležitou roli i v jejich očistě a zvláště v horkých dnech má zdroj vody pro ptáky neocenitelnou hodnotu, protože mnoho přirozených zdrojů vysychá.

V horkých dnech ptáci připravenou vodu skutečně ocení. Foto: ©LBV, Johann Köglmeier

 Jaké pítko vyberete?

Nejjednodušší pítko vyrobíme tak, že na zahradu umístíme mělkou misku s vodou (či třeba pod-květník), do které položíme několik kamenů. Ty zabrání utonutí hmyzu, který do misky může spadnout. Vodu vyměňujeme nejlépe denně, jednou za týden misku vydrhneme rýžákem. Pokud se v ní usazují řasy, použijeme roztok octa a vody v poměru 1 : 9.

Můžeme ale sáhnout i po nápaditějším řešení, které splní naše estetické nároky. Na trhu jsou dnes nejrůznější keramická či plastová pítka, ať už se porozhlédneme v obchodech nebo po originálních dílech výtvarníků. Jen dejme pozor, aby pítko bylo hluboké nejvíce 5-8 cm a nemělo příliš mnoho rýh, ve kterých by se udržovala nečistota. Nedoporučujeme pítka kovová, která se v létě příliš zahřívají a v zimě namrzají.

Chcete si vyrobit pítko sami? Návod najdete v tomto videu!

Kam pítko umístit?

Mělo by být ve stínu, protože na slunci se voda rychle kazí a odpařuje, a na přehledném místě. Asi 5 m v jeho okolí by neměly růst keře, ve kterých by mohla číhat třeba kočka. Naopak v delší vzdálenosti je růst stromů nebo keřů žádoucí. Ptáci po koupeli rádi využijí úkryt, ve kterém si v klidu vysuší peří a natřou si jej sekretem kostrční žlázy, aby jim nepromokalo. Pítko také neumisťujeme v blízkosti prosklených ploch, do kterých by mohli ptáci narazit. Chceme-li mít na pítko výhled, opatříme skla nálepkami, aby je ptáci viděli. Dejme také pozor na nejrůznější nádoby v zahradě, jako jsou sudy na dešťovou vodu. Vždy je opatřeme krytem, např. roštem nebo pletivem, aby nedocházelo ke zbytečnému utonutí nejen ptáků, ale i dalších živočichů.

Nezapomínejme, že ptáci potřebují pít i v zimě. Zejména v mrazivých dnech pro ně bývá těžké najít zdroj vody. Aby nám voda v pítku nezamrzala, můžeme do ní položit malý míček. I s drobnými záchvěvy větru se bude po hladině pohybovat a kolem sebe udrží alespoň trochu vody nezamrzlé.

Odměnou za péči o pítko nám bude každodenní podívaná na pijící a koupající se ptáky, mezi nimiž často najdeme i plaché a skrytě žijící druhy, o jejichž přítomnosti na naší zahradě jsme neměli ani tušení.