Zahraniční spolupráce psí jednotky

Během března se psí jednotka ČSO zúčastnila dvou mezinárodních akcí, jejichž účelem bylo zaškolit psovody z Chorvatska a Rakouska na vyhledávání otrávených návnad a jejich ptačích obětí. První akce probíhala přímo v Chorvatsku, kam psí jednotka ČSO tvořená psovodkou Klárou Hlubockou a jejími dvěma psy odjela začátkem měsíce. Na další akci přijela rakouská psovodka do Česka a pod vedením Kláry se svým psem trénovala vyhledávání prudce jedovatého karbofuranu přímo v terénu. 

Foto: Boleslaw Slocinski

Chorvatská mise   

Ve dnech 3.–6. března proběhlo v Chorvatsku školení policejních psovodů a kriminalistů, organizované ve spolupráci s chorvatskou ornitologickou organizací Udruga Biom, partnerem BirdLife. Chorvatům, kteří by rádi měli na boj s ptačí kriminalitou vlastní psí jednotku, přijela předat své zkušenosti Klára Hlubocká s Chesapeake Bay retrívry Vikym a Irbis, které vycvičila na vyhledávání otrávených návnad a živočichů. Čtyřdenního školení pro zástupce chorvatské policie, instruktory policejních psovodů, státní inspektory a vyšetřovatele kriminální policie, která má environmetální kriminalitu v Chorvatsku na starosti, se zúčastnilo 28 lidí. 

Školení začalo teoretickou částí, během níž Klára představila psí jednotku ČSO, její práci a využití v rámci České republiky. Zmínila problematiku nelegálního trávení, ptačí kriminality obecně a také první případy úspěšně odsouzených travičů. Na teoretickou část navazovala praktická ukázka vyhledávání otrávených návnad a přípravků obsahujících karbofuran (zakázaný nervový jed, který traviči dravců používají nejčastěji). Program proběhl 3. března přímo v policejní akademii v Záhřebu, v centru pro výcvik služebních psovodů a psů. 

Ve dnech 4.–6. března pokračoval program praktickým vyhledáváním otrávených zvířat na ostrově Krk, a to na předem vytipovaných problémových lokalitách v okolí měst Garica, Vrbnik, Punat, Stara Baška a Baška. Tam se s nelegálním trávením setkávají zejména veterináři, kteří zde řeší otravy psů a koček, a díky nimž mají ornitologové a policisté informace o možném výskytu otrávených návnad. Práce v terénu byla pro psy velmi náročná – pohybovali se v těžko prostupném terénu porostlém trnitými keři a kamenitými svahy. I tak nachodila psí jednotka za dva a půl dne téměř třicet kilometrů. Během práce v terénu se podařilo psům objevit pozůstatky kostí a chlupů jedné z obětí trávení – šakala obecného. Na otravu poukázal mrtvý hmyz, který byl nalezen u kadaveru.  

Pro chorvatské kolegy šlo o velmi přínosný program, který jim nabídl cenné informace z oblasti, s níž dosud neměli mnoho praktických zkušeností. Návštěvu psí jednotky ČSO hodnotili velmi pozitivně – ocenili zejména nové poznatky, ke kterým by se jinak jen obtížně dostávali. Vzhledem k úspěchu této akce se plánuje její zopakování koncem roku 2025, kdy bychom rádi navázali na dosavadní spolupráci a dále sdíleli zkušenosti. Psí jednotka ČSO má v této oblasti chorvatským kolegům stále co nabídnout. 

Rakousko – česká výměna zkušeností   

Na návštěvu za psí jednotkou ČSO organizovanou WWF (Světovým fondem na ochranu přírody) a BirdLife Österreich přijela Theresa Walter z Univerzity veterinárního lékařství ve Vídni, která připravuje prvního a zatím i jediného psa na vyhledávání karbofuranu v Rakousku. Obě psovodky navzájem sdílely své zkušenosti a postupy, jak pracují v terénu. 

Rakouská psovodka se od Kláry naučila, jak provést rychlotesty pro detekci karbofuranu. Foto: Tereza Valchářová

První den proběhlo vyhledávání kadaverů a praktické školení na využití rychlotestu, který umožňuje ve vzorcích prokázat přítomnost karbofuranu. Theresa si mohla vyzkoušet několik modelových situací odpovídajících typickým případům nálezů otrávených návnad a uhynulých zvířat v českém prostředí. Metodiku používání rychlotestu ČSO vyvinula a otestovala během předchozích dvou let a letos ji už běžně používá při práci v terénu. Pro rakouskou psovodku to byla nová a cenná zkušenost a celý postup zaznamenávala na video. Pořízený záznam poslouží jako podklad pro vznik školicího materiálu, který využijí nejen WWF a BirdLife Österreich, ale také rakouská policie a další instituce, které se věnují problematice nelegálního trávení zvířat.  

Pro Kláru bylo naopak velmi přínosné seznámit se s metodikou vyhledávání kadaverů pod větrnými elektrárnami, se kterou mají rakouští psovodi výrazně více zkušeností. Theresa přivezla typické oběti po srážce s lopatkou větrné elektrárny – menší druhy ptáků a netopýra – jejichž vyhledávání si Klára vyzkoušela v praxi se svou fenkou Irbis.  

Druhý den následovala tréninková domovní prohlídka, kterou připravil několik týdnů dopředu kpt. Ing. Radek Laušman, policejní psovod a dlouholetý spolupracovník ČSO, který pomáhá psí jednotce s výcvikem. Jeho rady a komentáře jsou pro psí jednotku nedocenitelné, stejně tak jako ochota pomoci a sdílet své poznatky z mnohaleté praxe u Policie ČR. Vybrané objekty byly pachově velmi náročné a odpovídaly náročnosti skutečných domovních prohlídek. Šlo o běžně užívaná hospodářská stavení, dílny a garáže se spoustou starého vybavení, nástrojů a dalších předmětů, plné pachů hospodářských zvířat i různých chemických přípravků. Jak českým, tak rakouskému psu se dařilo úspěšně nacházet ukryté vzorky různých typů přípravků obsahujících karbofuran, čímž prokázali, že jsou dobře připraveni na případný zásah.  

Obě akce byly velmi přínosné pro všechny zúčastněné a pevně věříme, že budeme nadále pokračovat ve spolupráci a sdílení zkušeností jak s chorvatskými, tak s rakouskými kolegy. 


Příručka Ptačí kriminalita volně ke stažení

Co dělat v terénu při podezření na trávení, zástřel, nelegální past… je podtitul příručky o ptačí kriminalitě. Příručka je určena všem milovníkům přírody, ornitologům, ale i lidem, kteří do přírody chodí za jiným účelem. S otráveným nebo zastřeleným dravcem se může setkat kdokoli, od pejskařů po skautské oddíly. Při své práci ji mohou využívat orgány činné v trestním řízení i pracovníci státní ochrany přírody nebo záchranných stanic.

Stáhněte si příručku (14 stran, 3 MB) ZDE.

Další informace

Tematické číslo časopisu ČSO Ptačí svět, které se zabývá ptačí kriminalitou.

 

Podezření na otravu. Jak poznat?

  • víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
  • podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
  • mrtvé zvíře poblíž návnady
  • mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
  • mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
  • mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)

Co dělat v případě nálezu?

  • Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších lidí, dětí i zvířat.
  • Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
  • Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
  • Nález lze oznámit i na nejbližším oddělení Policie České republiky.
  • POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed

Zdroje informací

Karbofuran

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/ALL/?uri=CELEX:32007D0416

https://www.karbofuran.cz/

Trestní zákoník:

§ 284 Přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu
§ 299 Neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami
§ 302 Týrání zvířat
§ 304 Pytláctví


https://www.birdlife.cz/projekt-life-eurokite/

Projekt LIFE EUROKITE má za cíl snížení úmrtí dravců způsobených lidskou činností, a to jak úmyslnou (otravy dravců), tak neúmyslnou (např. úrazy elektrickým proudem, kolize se silniční a železniční dopravou).

Projekt LIFE EUROKITE je spolufinancován Evropskou unií.