Za zazdění rorýsů v Ústí padla pokuta 100 tisíc korun

Při zateplování Mateřské školy U plavecké haly v Ústí nad Labem stavební firma loni v červnu zazdila hnízdiště rorýsů. V hnízdech tehdy byla vajíčka i mláďata a dospělci se marně snažili naletovat do zazděných otvorů. Ústí nad Labem (majitel budovy) i stavební firma Studio Jelínek za to dostaly pokutu od České inspekce životního prostředí. ČTK to řekla mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Pokuta městu je 100 000 korun, potvrdila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Vyjádření společnosti Studio Jelínek, která zakázku na opravu mateřské školy dostala, se prozatím nepodařilo získat.

Oba účastníci se proti rozhodnutí odvolali. Bližší informace k případu kvůli tomu nejsou známé. Již dříve inspekce uvedla, že rozhodnutí o pokutě by se mohlo týkat porušení některých povinností vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Majitel budovy, v níž hnízdí chráněné druhy ptáků, má povinnost stavební firmu na takovou věc upozornit. (Zdroj informací: ČTK)

Tehdejší náměstek ústeckého primátora (dnes radní) Pavel Tošovský se tehdy k případu vyjádřil Ústeckému deníku. „Byla to mediální smršť. Město a stavební firma byli líčeni jako ničitelé přírody,“ řekl Tošovský (zvolený za ODS). Vylíčil, že si město nechalo udělat studii od renomovaného odborníka s endoskopickou kamerou. „Vyplynulo, že z 18 kontrolovaných otvorů je 16 úplně v pohodě. Že tam byli nějací vrabci, kteří už vyvedli mláďata a odlétli. A u těch dvou, že je jedna živá samička rorýse, která seděla na vejcích. Doporučil nám nějaké věci, které jsme pak udělali. Z celé té mediální bomby je otazník nad dvěma vejci,“ řekl tehdy Tošovský. (Zdroj: Ústecký deník)

Případ se stal začátkem června. Stavební firma při zateplování mateřské školy zalepila většinu z 19 vletových otvorů na jižní straně fasády. Toho si všiml Václav Beran z ČSO a kontaktoval Českou inspekci životního prostředí. Pomocí endoskopické kamery jsme jsme provedli kontrolu zazděných otvorů a nalezli vejce a mláďata, některá již mrtvá. Pracovníci stavitele otvory následně odvrtali. Inspekce poté stavbu zastavila. Rekonstrukce byla dokončená koncem roku 2021.

O případu jsme v červnu 2021 podrobněji psali zde:

Při zateplování mateřské školy zazdili hnízdiště rorýsů i s mláďaty

Rorýs je zvláště chráněný druh v kategorii ohrožený, pro zásah do jeho hnízdiště je třeba výjimky ze zákona 114/92, v hnízdní době není možné práce vykonávat.

Rorýs obecný. Foto: Evžen Tošenovský

 

Kdy NEPROVÁDĚT rekonstrukční práce?

Oficiální dobou hnízdění rorýse je 20. duben až 10. srpen. V této době do jejich hnízdění nesmí být rušivě zasahováno. Co to v praxi znamená?

  • provádět práce mimo atiku – např. výměny oken, opravy výtahu, vchodových dveří apod. a vlastní zateplení či rekonstrukci střechy nechat na srpen a následné měsíce
  • stavět lešení nejvýše na úroveň předposledního podlaží a jeho dostavbu naplánovat až na srpen a později