Tisková zpráva Národního parku České Švýcarsko
Psí jednotka České společnosti ornitologické (ČSO) pomůže v národním parku České Švýcarsko s odhalováním případů travičství či pytláctví. Počínaje letošním rokem území parku a jeho bezprostřední okolí bude v nepravidelných intervalech navštěvovat psovodka s dvojicí psů speciálně vycvičených k vyhledávání uhynulých zvířat. V případě podezřelých úhynů budou zajištěny důkazy a podáno trestní oznámení. Opatření je jednou z reakcí Správy Národního parku České Švýcarsko na nedávný případ potvrzené otravy vlka obecného nervovým jedem zvaným karbofuran. Mrtvé zvíře bylo letos v lednu nalezeno v Rynarticích, místní části obce Jetřichovice.

“Travičství a veškeré další nelegální způsoby zabíjení zvířat jsou naprosto nepřijatelným lidským chováním, využijeme všech dostupných prostředků k tomu, abychom napomohli odhalení pachatelů a jejich předání orgánům činným v trestním řízení,” říká Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Otrávené nástrahy představují velkou hrozbu nejen pro volně žijící živočichy, ale například i pro psy a další domácí zvířata. V případě některých jedů hrozí nebezpečí i lidem, pokud s otráveným zvířetem přijdou do kontaktu.”
Psí jednotka ČSO, která vznikla v roce 2017, za dobu své existence vyjela ke stovkám případů.
“Travičství i pytláctví jsou u nás témata, o kterých se dosud poměrně málo mluví jako o závažném společenském problému,” říká psovodka Klára Hlubocká z ČSO, a pokračuje: “Naše činnost odhaluje skutečný rozsah travičství a pytláctví na celém území České republiky. Kromě otrav zvířat řešíme také případy nelegálního střílení dravců či chytání zvířat do různých pastí. Díky rychlým reakcím se několik otrávených dravců podařilo včas zachránit. Roste i počet případů, kdy se traviče podařilo odhalit a usvědčit.”
Kromě opakovaného vyhledávání případných úhynů vycvičenými psy správa parku více zaměřila pozornost na případy, kdy dojde k nálezu uhynulých menších dravců či drobných predátorů. I tyto případy mohou naznačovat, že v okolí místa nálezu dochází k nelegálnímu jednání.
Odhalování travičství a obdobných druhů kriminality může napomoci i veřejnost, a to předáním informace o nalezených úhynech Správě Národního parku České Švýcarsko. Podklady, jak rozpoznat podezřelé případy, i jak postupovat dále a současně chránit vlastní zdraví, veřejnost najde například v tématické brožuře ČSO.
Kontakty pro média
Tomáš Salov, Správa NP České Švýcarsko, 737 276 865, t.salov@npcs.cz
Klára Hlubocká, ČSO, 606 412 422, hlubocka@birdlife.cz
Další informace

Podezření na otravu. Jak poznat?
- víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
- podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
- mrtvé zvíře poblíž návnady
- mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
- mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
- mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)
Co dělat v případě nálezu?
- Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších lidí, dětí i zvířat.
- Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
- Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
- Nález lze oznámit i na nejbližším oddělení Policie České republiky.
- POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed