zastávky

Brněnské zastávky (ze)zelenají

Před měsícem město Brno představilo nové přístřešky pro zastávky MHD. Přístřešky jsou vybavené zelenou střechou, která by měla zlepšovat mikroklima ve městě, bohužel však trpí běžným nešvarem – velkými prosklenými plochami, které představují riziko pro ptáky. Stížnost na podobu zastávek nám byla zaslána opakovaně i našimi členy a příznivci a proto jsme oslovili primátorku Brna paní Markétu Vaňkovou a upozornili ji na riziko, které skleněné plochy na zastávkách pro ptáky představují.

Ze strany primátorky se nám dostalo ubezpečení, že o problému ví a že je naplánovaný polep skel, který kolizím bude předcházet. Protože je polep možné realizovat jen při vyšších teplotách vzduchu, bude proveden až to počasí umožní, pravděpodobně během jarních měsíců.

Nová zastávka v Brně u výstaviště má celou zadní stěnu prosklenou. Na zabezpečení proti nárazům ptáků ještě čeká. Zdroj: město Brno

Ještě lepší zprávou, než že bude několik nových přístřešků opatřeno ochrannými prvky proti kolizím, je vydání dokumentu „Principy tvorby veřejných prostranství“. Tuto publikaci sepsali odborníci na urbanismus z Kanceláře architekta města Brna a výslovně je zde uvedeno, že přístřešky v blízkosti zeleně či vody musí být opatřené potiskem či polepem zabraňujícím nárazům ptáků do skleněných ploch.

Bezpečné zastávky budou v Praze i v Brně

Po Praze, která podmínku bezpečnosti zastávek pro ptáky zahrnula do výběrového řízení na podobu svých příspěvku před dvěma lety, tak i naše druhé největší město aktivně zakročilo proti vzniku nebezpečných zastávek už v zárodku.

Doufáme, že toto doporučení bude bez výjimky dodržováno a že se i další města i obce připojí. Jednání s některými z nich už probíhají.

Prototyp zastávky MHD v Praze na Palackého náměstí. Průhledná stěna je po celé ploše zabezpečená kolečky. Díky tomu ji ptáci vyhodnotí jako překážku a vyhnou se jí.