Terénní stanice

Členové mohou jako jednu z členských výhod využívat terénní stanice ČSO. Pobyt na stanici je třeba předem rezervovat a dohodnout převzetí klíčů.


Velký Tisý

Nejoblíbenější stanice ČSO je umístěna v srdci CHKO Třeboňsko na hrázi rybníka Velký Tisý. V bezprostředním okolí hnízdí mnoho zajímavých druhů – např. orel mořský, luňák hnědý, včelojed lesní, ostříž lesní, moták pochop, zrzohlávka rudozobá, hohol severní, potápka roháč a potápka malá, rybák obecný, slavík obecný, slavík modráček středoevropský, cvrčilka slavíková. Koncem léta se Velký Tisý pravidelně stává shromaždištěm několika tisíc hus velkých. Velmi zajímavá pozorování bývají i v období podzimních a jarních tahů (např. husa běločelá, hvízdák euroasijský, morčák bílý, luňák červený, orlovec říční, koliha velká aj.).

Praktické informace

Souřadnice: 49.0637N, 14.7224E

Kapacita stanice je 7 míst (postele s matracemi).

Doporučený dobrovolný dar na krytí údržby stanice: 20 Kč za osobu a noc (včetně dětí).

Přístup od vlakové zastávky Lužnice nebo od autobusu z Lomnice nad Lužnicí či přímo z autobusové zastávky Smržov, Šaloun na hrázci Koclířova.

Do stanice je zaveden elektrický proud; je tu kuchyňka se základním vybavením, k dispozici jsou deky bez ložního prádla (pro chladnější období roku doporučujeme spacák), topí se dřevem, voda se dováží z blízkých sádek, veškerý odpad vyjma popela odvážejí návštěvníci při skončení pobytu.

Pobyt se objednává s dostatečným předstihem přednostně emailem u správce stanice Mgr. Jaroslava Cepáka, Ph.D. (tisy@birdlife.cz, 271 961 256).

Stanice se nalézá na území národní přírodní rezervace, která je přístupná pouze po cestách. V bezprostředním okolí stanice jsou to hráz Velkého Tisého, cesta spojující hráze rybníků Velký a Malý Dubovec a cesta k vlakové zastávce Lužnice.


Blatec

Stanice je umístěna na samém břehu rybníka Blatec u jihočeských Dívčic. V bezprostředním okolí se, kromě samotného Blatce, nachází řada zajímavých ornitologických lokalit (Zbudovský rybník, Nákří aj.) hostících běžné i velmi vzácné druhy vodních a mokřadních ptáků. Kromě těch obvyklejších můžeme potkat pisily čáponohé, kolpíky, kvakoše, husice liščí i nilské a při podzimních výlovech prakticky všechny druhy bahňáků.

Praktické informace

Souřadnice: 49.1209N, 14.3083E

Kapacita stanice je 9 míst (postele s matracemi).

Doporučený dobrovolný dar na krytí údržby stanice: 20 Kč na osobu a noc (včetně dětí).

Přístup od vlakové zastávky Dívčice (3,5 km) nebo od autobusu z Nákří, Dívčic či Dubenec.

Do stanice není zaveden elektrický proud; je tu kuchyňka se sporákem, propanbutanovým vařičem a základním vybavením; na spaní je nutný vlastní spacák. Topí se dřevem, vodu je třeba dovézt, veškerý odpad vyjma popela odvážejí návštěvníci při skončení pobytu.

Pobyt se objednává s dostatečným předstihem přednostně emailem u správce stanice Petra Dalíka (blatec@birdlife.cz, 604 854 826).

Příjezd ke stanici je možný od obcí Nákří nebo Dubenec po lesních a lučních cestách, přičemž za mokra mohou být poslední úseky cest neprůjezdné. Při vysoké vodě v Blatci může být okolí stanice silně podmáčené a přístupné jen v holínkách.


Radíč

Díky velkorysému daru získala ČSO v roce 2016 rekreační chalupu v obci Radíč jižně od Prahy. Než bude tento objekt možné využívat jako třetí terénní stanici ČSO, je třeba jej odpovídajícím způsobem vybavit. V současné době hledáme správce, který by si vzal na starosti úpravy chalupy a její vybavení. Případní zájemci se mohou přihlásit u Zdeňka Vermouzka (verm@birdlife.cz, 773 380 285).