Zbrusu nové jarní číslo Ptačího světa je tady! A tentokrát je plné novinek. Číslo 2/2025 je vytištěno na novém papíře a má největší počet stran v historii – odteď se můžeme v každém čísle těšit na celých 48 stran poutavého čtení (nejen) o ptácích. Uvnitř se dozvíme, jak plasty ovlivňují mozek ptáků, naučíme se při jejich pozorování využívat termovizi, podíváme se do ptačích parků a vydáme se za ptáky až do Mongolska.
Výtisky nového jarního čísla již dorazily do schránek členů ČSO a předplatitelů. Na titulní straně nás vítá sameček kosa černého, kterého na rozkvetlé sakuře zachytil Marek Mejstřík. Jeho snímky probouzející se přírody představujeme v rubrice Objektivem.
V novém čísle se představuje zcela nová rubrika Z ptačích parků. Dočteme se v ní, co se odehrálo během posledního půlroku ve všech ptačích parcích ČSO. Dobrovolnické brigády, zajímavá ptačí pozorování, nové tůně nebo monitoring užovek – o všech novinkách se dočtete na stranách 6–7.
Zadáváte svá pozorování do faunistické databáze ČSO Avif? Pak vás bude jistě zajímat, že jsou tyto cenné údaje využívány v aktivní ochraně přírody u nás. Nedávno byl totiž spuštěn automatický přenos dat z Avofu do státní Nálezové databáze ochrany přírody, jak se dočtete ve článku Ivana Mikuláše z AOPK v rubrice Zajímavosti z ptačí říše na stranách 12–14.
V rubrice Poznáte…? se tentokrát naučíme určovat hýly a dozvíme se leccos zajímavého o jejich životě. Mnoho z nás jistě pozná v Česku běžného hýla obecného. Dokážete však správně určit hýla rudého, křivčího nebo trubače? Světem hýlů nás provede Lukáš Brezniak, jehož text doplňuje jako obvykle dvoustrana půvabných ilustrací našeho dvorního ilustrátora Jana Hoška.

V Rozhovoru tentokrát vyzpovídala Alena Klvaňová Jaroslava Škopka – šumavského rodáka, zkušeného ornitologa, dlouholetého pracovníka kroužkovací stanice a lektora zoologických kroužků. O tom, co ho přivedlo k ornitologii, který byl jeho první okroužkovaný ptačí druh, nebo jaké jsou jeho nejkrásnější zážitky z přírody, si můžeme přečíst na stranách 18–21.
Jedinečná příručka k určování ptáků – to je kniha Určujeme ptáky podle chování od Dominica Couzense. Na rozdíl od většiny určovacích příruček se nezaměřuje na detailní popisy šatů a zbarvení, ale klade důraz na tvar těla, chování a ekologii jednotlivých druhů. Více se dozvíme v recenzi Zdeňka Valeše v rubrice Rady, tipy, návody. V téže rubrice najdeme také praktické tipy, jak efektivně využít termovizi. Kdo někdy zkoušel hledat slučku malou v hustém porostu, jistě ví, jak náročný je to úkol – dokonale maskovanou slučku totiž nejčastěji spatříme, až když se nám ji podaří vyplašit. Jan Studecký nám proto vysvětlí, jak nám může termovize pomoci při pozorování krypticky zbarvených druhů.
Článek Miroslava Heráně Desetiletí s vlhou pestrou ve středočeské krajině udělá radost všem příznivcům těchto českých „papoušků“. Přestože nejvíce vlh najdeme na Jižní Moravě, i v Čechách lze nalézt lokality, kde se tito pestrobarevní ptáci vyskytují. Jestli letos přiletěly dříve, se dozvíme v rubrice Zajímavosti z ptačí říše.
Alarmující výsledky přinesla studie publikovaná letos v březnu v časopise Science Advances, která zkoumala, jak plasty, které ptáci přijímají spolu s potravou, ovlivňují jejich mozky. Výzkumníci z Tasmánské univerzity zjistili, že plastové částice vyvolávají u mláďat buřňáků světlenohých změny v mozku podobné těm, které u lidí způsobuje Alzheimerova choroba. Více se dozvíme na straně 39 v rubrice V ohrožení.
Závěr každého čísla již tradičně patří cestovatelské rubrice Za ptáky do světa. V ní nás tentokrát Jiří Hrubý zavede do odlehlých, sluncem rozpálených pouštních i stepních oblastí Gobi, kde se s ním vydáme pátrat po posledních mongolských strnadech obojkových. V jeho reportáži se setkáme s elegantními jeřáby panenskými, atraktivní sýkorami azurovými i kontrastně zbarvenými kalandrami mongolskými.
I tentokrát přejeme příjemné čtení a doufáme, že se vám nová podoba časopisu líbí!
Zpětnou vazbu a nabídky článků či fotografií uvítáme na ptacisvet@birdlife.cz.
Kdo preferuje elektronické čtení a nepotřebuje papírové vydání, může napsat na cso@birdlife.cz a požádat o změnu. Ptačí svět vám pak nebude chodit do schránky, ale budete si ho moci (tak jako už teď) stáhnout v pdf.
Členové ČSO dostávají časopis Ptačí svět čtyřikrát ročně zdarma v tištěné podobě, ale mohou si zvolit, že papírovou verzi nepotřebují a číst časopis jen elektronicky.
Předplatné a jednotlivá čísla si můžete objednat v e-shopu ČSO.
Celý obsah čísla najdete zde
Číslo ke stažení v pdf
Sledujte FB stránku časopisu