Nový rybník u Líní

Z Kam na ptáky
Nový rybník u Líní
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO Plzeň
SOUŘADNICE 49°41.70763' s. š., 13°15.44722' v. d.
BIOTOPY voda, otevřená krajina
KDY jarní tahová zastávka (IV. –V.), podzimní shromaždiště a tahová zastávka (VIII. – XI.)
OCHRANA PR
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

Husa velká (Anser anser) H, T

Kopřivka obecná (Anas strepera) H

Lžičák pestrý (Anas clypeata) T

Čírka obecná (Anas crecca) H, T

Potápka roháč (Podiceps cristatus) H, T

Luňák červený (Milvus milvus) v hnízdní době loví, nehnízdí

Moták pochop (Circus aeruginosus) H, T

Moták pilich (Circus cyaneus) Z

Chřástal vodní (Rallus aquaticus) H

Slípka zelenonohá (Gallinula chloropus) H

Jeřáb popelavý (Grus grus) T

Kulík říční (Charadrius dubius) H

Vodouš kropenatý (Tringa ochropus) T

Racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus) H (2005 – až 1500 párů, 2015 – již jen 350 párů)

Slavík modráček středoevropský (Luscinia svecica cyanecula) H

Bramborníček hnědý (Saxicola rubetra) H

Bramborníček černohlavý (Saxicola torquatus) H

Rákosník proužkovaný (Acrocephalus schoenobaenus) H

Rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus) H

Strnad rákosní (Emberiza schoeniclus) H

Popis lokality

Nový rybník leží v Plzeňském kraji u obce Líně. Protéká jím Luční potok, který ústí u obce Valcha do vodní nádrže České údolí u Plzně. Dnešní vodní plocha se nachází v místech, kde býval rybník už v 18. století. Tehdy vznikl zatopením bývalých dolů, avšak v 80. letech minulého století došlo k jeho vypuštění. Ve 20. století pak byla prohlubeň opět napuštěna, nevyužívá se ale k chovu ryb, a proto je zde čistá voda. Lokalita je hnízdištěm jedné ze dvou kolonií racků chechtavých na území Plzeňského kraje a pravidelně tu bývá zaznamenán výskyt chráněných a vzácných druhů ptáků (moták pochop, polák malý, rákosník tamaryškový aj.). Krajský úřad Plzeňského kraje proto mokřad v roce 2007 vyhlásil přírodní rezervací. O vyhlášení této asi 13 ha velké rezervace se zasadili také dobrovolníci z občanského sdružení DES OP, kteří vyčistili vodní hladinu i okolí a vybudovali hnízdní ostrůvky. Nový rybník je významný především pro hnízdění vodních ptáků. V březnu 2011 zde Plzeňský kraj nechal zbudovat sedm metrů vysokou ptačí pozorovatelnu, odkud lze ptáky nerušeně sledovat. Svá pozorování pak můžeme zapsat do zdejší návštěvní knihy.

Ptáci

Mokřad je důležitým hnízdištěm zejména pro kolonii racků chechtavých, která se však postupně zmenšuje. Mezi další pravidelně hnízdící druhy vodních ptáků patří potápky roháči, kachny divoké, lysky černé a poláci velcí, občas jsou tu pozorovány potápky černokrké, v okolí rybníka hnízdí také motáci pochopi. Zajímavá pozorování poskytuje lokalita také během jarního a podzimního tahu, kdy tu můžeme pravidelně spatřit táhnoucí husy velké, výjimečně i běločelé a polní, dále lžičáky pestré, čírky obecné a modré, volavky bílé a popelavé. Z bahňáků bývají na tahu zastiženy čejky chocholaté, vodouši bahenní a kropenatí, občas pisíci obecní či vodouši šedí. Na tahu tu byl pozorován i orlovec říční. V zimních měsících se lze občas setkat s motáky pilichy. V poslední době zde byli několikrát zjištěni táhnoucí jeřábi popelaví, zejména jednotlivé rodiny. V hnízdní době tu zastihneme řadu pěvců hnízdících v rákosinách, jako je cvrčilka zelená, rákosník velký, obecný i zpěvný, nejhojnější z rákosníků je však rákosník proužkovaný.

Kudy

Lokalita není z hlavní silnice I/26 Plzeň – Domažlice viditelná. Ze silnice odbočíme v obci Líně směrem na Tlučnou, za odbočkou ihned odbočíme vlevo do vilové čtvrti a pak polní cestou až k rezervaci. Pokud přijedeme z dálnice D5 z exitu 89, dáme se směrem Domažlice a dojedeme do obce Líně. Pozor, před touto lokalitou je zde ještě jeden rybník pro birdwatching naprosto nevhodný, protože je věnován intenzivnímu rybolovu. Zde zaparkujeme u informační tabule, odkud je kousek k pozorovací věži. Druhá možnost příjezdu se nabízí od obce Úherce, dálniční přivaděč II/180 mezi obcemi Zbůch a Nýřany, odkud dojedeme po polní cestě až k rezervaci. Pokud přijíždíme po dálnici D5, využijeme exit 93 a pak směr Zbůch.

Po lokalitě se pohybujeme opatrně, zvláště na jaře a po deštích bývají polní cesty plné velkých a hlubokých louží, a vyplatí se proto vhodná obuv.

Infrastruktura

Informační tabule

Ptačí pozorovatelna

Umělé hnízdní ostrůvky pro racky

Akce a organizace

Holýšovský ornitologický klub

DES OP

Odkazy a literatura

LANG K., SCHRÖPFER L., PAISEKR M. & ŘÍŠ V. Odchyt rákosníka tamaryškového (Acrocephalus melanopogon) na Plzeňsku na jaře 2003. Sluka 2 : 103 -106 s.

Další informace o lokalitě včetně aktualizovaného úplného seznamu druhů

O ornitologické pozorovatelně

Fotogalerie na fotoblogu Jany Kantorové

Na lokalitu vás pozval

Libor Schröpfer

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.