Novomlýnské nádrže

Z Kam na ptáky
Novomlýnské nádrže
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO Mikulov, Dolní Věstonice, Brod nad Dyjí
SOUŘADNICE 48°53'54.774" s. š., 16°36'54.915" v. d.
BIOTOPY voda
KDY zimoviště (XII.–III.) Pozor, do 15. 1. probíhá lov husí!
OCHRANA PO Střední nádrž vodního díla Nové mlýny, PR Věstonická nádrž, Dolní a Střední nádrž jsou součástí mokřadu mezinárodního významu „Mokřady dolního Podyjí“
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

Husa velká (Anser anser) H, T, Z

Husa běločelá (Anser albifrons) Z

Husa polní (Anser fabalis) Z

Orel mořský (Haliaeetus albicilla) Z

Zrzohlávka rudozobá (Netta rufina) H

Morčák velký (Mergus merganser) Z

Morčák malý (Mergus albellus) Z

Hohol severní (Bucephala clangula) Z

Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) H, Z

Racek chechtavý (Larus ridibundus) H (několik set párů), Z

Racek bělohlavý (Larus cachinnans) H, Z

Racek bouřní (Larus canus) Z

Racek černohlavý (Larus melanocephalus) H

Rybák obecný (Sterna hirundo) H, T

Popis lokality

Vodní dílo Nové Mlýny vznikalo postupně v 70. a 80. letech 20. století na místě hodnotných lužních lesů, na soutocích řek Dyje, Svratky a Jihlavy. Rozsáhlý evropsky významný biotop tak jednou provždy zmizel pod hladinou umělých nádrží a s ním i mnohé, nejen ptačí, druhy, ale také celá obec. Ze zaniklého Mušova dosud ční nad vodou kostel, dochovaný na jednom z ostrůvků Střední nádrže. Postupem času se však vodní dílo stalo jedním z nejvýznamnějších zimovišť a důležitou tahovou zastávkou pro řadu vodních ptáků a dvě z nádrží jsou i součástí mokřadů mezinárodního významu v rámci Ramsarské úmluvy. Střední nádrž se pak stala i přírodní rezervací a ptačí oblastí soustavy Natura 2000.

Ptáci

Na Nové Mlýny se jezdí především za pozorováním zimujících druhů vodních ptáků, jichž se tu soustřeďují desítky tisíc. Jde především o husy, kachny, velké druhy racků a kormorány. Asi nejpůsobivější zážitek je sledování ranního rozletu husí, které nocují na hladině nádrží, na pastviště. Z hladiny se zvedají tisíce ptáků hned s rozedněním a přelétají na blízká pole, kde se krmí většinou až do odpoledne. V současnosti je nejpočetnějším druhem husí husa běločelá, jejíž počty převyšují dříve nejběžnější husu polní. Pravidelně tu dnes už zimují i husy velké. Pozornému pozorovateli se může poštěstit mezi stovkami husí spatřit i mnohem vzácnější bernešku rudokrkou, tmavou nebo bělolící.

V posledních letech tu pravidelně zimují také orli mořští. Mezi početnými racky zaujmou velcí rackové bouřní a bělohlaví. Nádrže mají velký význam také jako hnízdiště vodních a mokřadních druhů. Pravidelně zde hnízdí početné kolonie rybáků obecných a racků chechtavých, v posledních letech také racci černohlaví a bělohlaví. Hnízdí tu také nejvíce zrzohlávek rudozobých v ČR. V okolních porostech dále hnízdí četné druhy pěvců, např. rákosník velký nebo moudivláček lužní.

Kudy

Po silnici E 461 z Brna do Mikulova budete nádrže přímo přejíždět. Parkovat lze po přejetí hráze mezi horní a střední nádrží vlevo na parkovišti Mušov. Odtud se můžete vydat po asfaltové cestě po hrázi střední nádrže do Dolních Věstonic. Vede tudy naučná stezka Věstonická nádrž a jsou odtud dobré výhledy na hladinu nádrže. Ranní rozlet husí lze pozorovat i z odpočívadla přímo na silnici vedoucí přes nádrže, ale zde je potřeba nejvyšší opatrnosti. Je tu velký provoz!

Infrastruktura

Naučná stezka Věstonická nádrž, 11 km, 6 zastavení

Akce a organizace

Odkazy a literatura

KLVAŇOVÁ A. a kol. 2016: Kam za ptáky v České republice. Grada.

O ptačí oblasti

O nádrži na stránkách Moravské ornitologické společnosti

Pozorování na stránkách Roberta Doležala

Turistické informace

Článek Karla Hudce o Vodním díle Nové Mlýny v časopise Živa 1984/4

Na lokalitu vás pozvala

Alena Klvaňová

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.