Velký Blaník

Z Kam na ptáky
Velký Blaník
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO Louňovice pod Blaníkem
SOUŘADNICE 49°38'39.204" s. š., 14°52'39.043" v. d.
BIOTOPY listnaté lesy
KDY hnízdní doba (IV. –VI.)
OCHRANA CHKO Blaník, PR Velký Blaník, PR Malý Blaník, PR Podlesí
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

holub hřivnáč (Columba palumbus) H

holub doupňák (Columba oenas) H

jestřáb lesní (Accipiter gentilis) H, Z

výr velký (Bubo bubo) H, Z

kalous ušatý (Asio otus) H, Z

datel černý (Dryocopus martius) H, Z

lejsek šedý (Muscicapa striata) H

lejsek malý (Ficedulla parva) H

šoupálek dlouhoprstý (Certhia familiaris) H

šoupálek krátkoprstý (Certhia brachydactyla) H

Popis lokality

V malebné harmonické krajině Podblanicka leží naše nejmenší chráněná krajinná oblast Blaník. Na úpatí památné stejnojmenné hory opředené národními pověstmi se nachází rozlehlé zachovalé bučiny, staré kolem 160 let, a suťové lesy se skalními výchozy.

Vydáme-li se po naučné stezce, budeme procházet kolem rozhledny na vrcholu Blaníku, odkud je výhled do širokého okolí.

Doporučujeme navštívit i druhé maloplošné chráněné území PR Podlesí, kde najdeme rašelinné louky v okolí Velkého a Malého Býkovického rybníka s významnými mokřadními druhy rostlin, hmyzu a obojživelníků.

Ptáci

Rozlehlé bučiny Blaníku nám zejména na jaře poskytují příležitost seznámit se jak s běžnými lesními druhy, tak také osvojit si hlasy těch méně častých. I podél turistických cest můžeme na území rezervace zaslechnout oba druhy šoupálků a králíčků či budníčka malého a lesního a procvičit se tak v rozeznávání jejich zpěvu. Běžně zaslechneme také hojného holuba hřivnáče nebo strakapouda velkého. Pravidelně bývají zaznamenáni např. i ořešníci kropenatí.

Pozornější a zkušenější návštěvníci pak mohou zastihnout lejska malého (od května) nebo holuba doupňáka, který hnízdí v dutinách vytesaných datlem černým ve starých bucích.

Ve večerních hodinách se ozývají kalousi ušatí a četné skalní výchozy využívají ke hnízdění i výři velcí, jejichž pozorování však patří spíše k dílům náhody.

Z dravců se můžeme setkat s jestřábem lesním, na okolních loukách pod Blaníkem pak pravidelně hnízdí moták pochop. Na tahu lze v okolí zastihnout i motáka lužního nebo luňáka červeného.

Kudy

Autobusem do Louňovic pod Blaníkem přijedeme z Prahy-Roztyl, Vlašimi nebo Votic. V okolí se lze pohybovat také na kole po cyklostezkách.

Přijedeme-li autem od Tábora nebo od Benešova, uhneme ve Voticích na Louňovice. Z dálnice D1 pojedeme přes Vlašim. Zaparkovat můžeme v Louňovicích ve městě, nebo na parkovišti na začátku NS S rytířem na Blaník. V sezóně se zde vybírá poplatek.

Vycházku můžeme začít také na druhém konci NS S rytířem na Blaník u geologické expozice a Domu přírody nedaleko obcí Kondrac a Krasovice. Sem jezdí autobusy z Vlašimi a Prahy-Roztyl (zastávka Kondrac, Krasovice) a je tu také parkoviště.

Infrastruktura

Naučná stezka Velký Blaník neboli "S rytířem na Blaník" - velmi povedená jsou zejména dětská zastavení s úkoly a nápady na aktivity, 4 km, 14 zastavení s naučnými tabulemi a interaktivními panely

Naučná stezka Malý Blaník a Podlesí, 5,5 km, 9 zastavení

Dům přírody Blaníku – expozice o místní přírodě

Geologická expozice hornin Podblanicka

Akce a organizace

Správa CHKO Blaník

Dům přírody Blaníku –výstavy, výukové programy, akce pro veřejnost

Odkazy

O přírodní rezervaci Velký Blaník

Na lokalitu vás pozvala

Alena Klvaňová

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.