Rybník Dehtář

Z Kam na ptáky
Rybník Dehtář
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO České Budějovice
SOUŘADNICE 49°0′26″ s. š., 14°17′39″ v. d.
BIOTOPY voda
KDY jarní tahová zastávka (IV. –V.), podzimní shromaždiště a tahová zastávka (VIII. – XI.), zimoviště (XII.–II.)
OCHRANA VPÚ, PO
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

Husa velká (Anser anser) T, Z (1000–2500 ex.), H (10 párů)

Husa polní (Anser fabalis) T

Čírka obecná (Anas crecca) T (až 1000 ex.)

Potápka roháč (Podiceps cristatus) T

Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) T

Volavka popelavá (Ardea cinerea) H (100 párů)

Volavka stříbřitá (Egretta garzetta) T

Volavka bílá (Egretta alba) T

Orel mořský (Haliaeetus albicilla) T, Z

Moták pilich (Circus cyaneus) T

Lyska černá (Fulica atra) H, T

Kulík říční (Charadrius dubius) nepravidelně H

Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) nepravidelně H, T

Vodouš rudonohý (Tringa totanus) nepravidelně H

Racek chechtavý (Larus ridibundus) H (několik set párů)

Rybák obecný (Sterna hirundo) H (10–100 párů)

Popis lokality

Náš desátý největší rybník o ploše 265 ha leží v Českobudějovické pánvi v nadmořské výšce kolem 400 m. Ze tří stran je obklopen zejména zemědělskou půdou, na východním okraji se nachází rekreační chaty a tato část rybníka je využívána ke koupání a vodním sportům. Rozloha litorálních porostů je pouze omezená, proto má Dehtář význam především jako tahová zastávka a zimoviště vodních druhů ptáků, i když zde některé druhy také pravidelně hnízdí. V roce 2009 se Dehtář stal ptačí oblastí jako poslední u nás (spolu s PO Českobudějovické rybníky), protože vyhlášení doprovázely vleklé spory mezi rezorty MŽP a MZe o konečné podobě vládních nařízení. Rybník slouží k chovu ryb a je obhospodařován v dvouletých (dvouhorkových) cyklech, což znamená, že jednou za dva roky je na podzim na několik měsíců vypuštěn a je tak umožněn vývoj vegetace obnažených den, která má význam i pro ptactvo. V následujícím roce po vypuštění je pak hladina vody v rybníce nižší.

Od 15. července do 30. listopadu je v západní části rybníka vyhlašována přechodně chráněná plocha, kde nesmějí být ptáci rušeni!


Ptáci

Nejvíce ptáků na Dehtáři zastihneme v průběhu května a dubna na jarním tahu a potom od srpna do listopadu, kdy slouží jako pohnízdní shromaždiště husí velkých a na tahu se zde zastavuje řada dalších vodních ptáků, především bahňáků, kachen (hlavně čírek obecných), racků, potápek a kormoránů. Bahňáci se objevují zejména v roce vypouštění rybníka (naposledy 2016), kdy se zastavují na obnaženém dně. Na ostrově v jižní části rybníka můžete spatřit orla mořského sedícího na vrcholku dubů nebo borovic. Nad poli v těsném sousedství rybníka bývají pozorovány také další druhy dravců (motáci pochopi, piliši i lužní, orlovec říční). V hnízdní době je Dehtář domovem hnízdní kolonie rybáka obecného, pro kterého zde byly zbudovány umělé ostrůvky (v letech 1991 a 2004). Ty využívá ke hnízdění také několik set párů racků chechtavých. Na březích rybníka pravidelně hnízdí husa velká. Na ostrově v jižní části rybníka, který je spojen úzkým pásem s pevninou, se nachází stromová kolonie volavek popelavých, která čítá kolem stovky párů.

Kudy

Leží 15 km na západ od Českých Budějovic, přístup na východní hráz, odkud se dají ptáci pozorovat nejlépe, je z obce Dehtáře. Naopak na západní hráz nevstupujme, abychom ptáky nerušili. Od 15. 7. do 30. 11. je v západní části rybníka vyhlašována přechodně chráněná plocha, kam je vstup výslovně zakázán.

Infrastruktura

Akce a organizace

Odkazy

Termíny výlovu

O významném ptačím území

Ptačí oblast Dehtář

Na lokalitu vás pozval

Bohuslav Kloubec

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.