Náměšťská obora

Z Kam na ptáky
Náměšťská obora
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO Náměšť nad Oslavou
SOUŘADNICE 49°12′17″ s. š., 16°10′28″ v. d.
BIOTOPY listnatý les
KDY vstup povolen pouze od 1. července do 31. srpna mezi 9.00 a 17.00 hod.
OCHRANA PP, EVL, kulturní památka
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

Holub doupňák (Columba oenas) H

Krutihlav obecný (Jynx torquilla) H

Datel černý (Dryocopus martius) H

Strakapoud prostředí (Dendrocopos medius) H

Žluna zelená (Picus viridis) H

Puštík obecný (Strix aluco) H

Lejsek bělokrký (Ficedula albicollis) H

Žluva hajní (Oriolus oriolus) H

Krkavec velký (Corvus corax) H

Popis lokality

Náměšťská obora, známá také jako Kralická obora, se rozkládá na 286 ha a je využívána k chovu daňků. První písemné zmínky o ní sahají do první poloviny 17. století. Je obehnána historickou zdí, chráněnou jako památkový objekt. Dominantou obory je klasicistní letohrádek z 19. století. Od roku 1981 je chráněnou přírodní památkou coby biotop zvláště chráněných druhů brouků, ptáků a hub. Od roku 2004 je také evropsky významnou lokalitou, na jejímž území se vyskytují tři vzácné druhy brouků. Zdejší porosty tvoří především prastaré duby, buky, habry a lípy. Několik set přestárlých dubů a habrů, které upoutají pozornost návštěvníků svými bizarními tvary a silnými kmeny, tvoří významný biotop pro mnoho druhů hmyzu, stejně jako mrtvé dřevo, které je zde chráněno a není lesnicky využito. Oborou vedou dobře schůdné cesty, z části asfaltové. Vlastníkem obory je státní podnik Lesy ČR, ale je pronajímána soukromým nájemcům. Současný nájemce v ní chová kromě daňků i další spárkatou zvěř (jeleny, muflony, srnčí a divoká prasata). Lov probíhá v oboře celoročně! Do obory je proto povoleno vstupovat podle Návštěvního řádu od 1. července do 31. srpna mezi 9.00 a 17.00 hod. Důvodem je ochrana daňčí zvěře v době kladení mláďat.

Ptáci

Obora je jednou z nejvýznamnějších lesních lokalit pro ptáky na Vysočině. Díky své rozloze a vysokému zastoupení starých doupných stromů je důležitá především pro dutinové hnízdiče. Setkáme se tu až s šesti druhy šplhavců, holubem doupňákem či puštíkem obecným, ale také s mnoha druhy pěvců. V minulosti zde hnízdila největší kolonie kavek obecných u nás.

Kudy

Vstoupit do obory můžeme ze dvou míst. Buď vyjdeme z Náměště nad Oslavou po značené turistické cestě od nádraží ČD přes náměstí na zámek. Od zámku je to k oboře asi 300-400 m, od nádraží asi 2 km, převýšení asi 80 m. Obora je oplocená, nebo obehnaná zídkou, v místě vstupu je pohodlná přelezka (dřevěné schody). Druhý vstup je možný z Kralic. Od nádraží ČD k oboře vede neznačená cesta o délce asi 2 km, převýšení je minimální. Doporučujeme začít cestu v Náměšti a stejně tak ji tam ukončit.

Infrastruktura

V Náměšti nad Oslavou je možnost občerstvení i prohlídky dalších zajímavostí.

Renesanční zámek na místě původního gotického hradu a zámecká zahrada

Akce a organizace

Odkazy

Informační centrum Náměšť nad Oslavou

Na lokalitu vás pozval

Vojtěch Mrlík

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.