Meandry Svratky u Milov

Z Kam na ptáky
Meandry Svratky u Milov
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO Milovy
SOUŘADNICE 49°40'17.124" s. š., 16°5'34.583" v. d.
BIOTOPY nivní louky, voda
KDY hnízdní doba (V.–VI.), asi na 2 hodiny
OCHRANA PR Meandry Svratky u Milov, CHKO Žďárské vrchy
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

Chřástal polní (Crex crex) H

Ostříž lesní (Falco subbuteo) H

Chřástal vodní (Rallus aquaticus) H

Chřástal kropenatý (Porzana porzana) H

Vodouš kropenatý (Tringa ochropus) H

Bekasina otavní (Gallinago gallinago) H

Ledňáček říční (Alcedo atthis) H, Z

Linduška luční (Anthus pratensis) H

Bramborníček hnědý (Saxicola rubetra) H

Cvrčilka zelená (Locustella naevia) H

Cvrčilka říční (Locustella fluviatilis) H

Ťuhýk obecný (Lanius collurio) H

Hýl rudý (Carpodacus erythrinus) H (10-20 párů)

Popis lokality

Nivní louky kolem přirozeně meandrující řeky Svratky jsou jednou z nejcennějších lokalit na území CHKO Žďárské vrchy. Zároveň patří k nejmladším zvláště chráněným územím - přírodní rezervace zde byla vyhlášena až v roce 2014. Hodnotná jsou tu především druhově pestrá společenstva vlhkomilných a mokřadních rostlin, slepá ramena Svratky a periodické tůně, přechodná rašeliniště a nivní lada neobvyklé rozlohy. Tyto dosud zachovalé biotopy jsou kromě biologické hodnoty také krásné na pohled, vede tudy proto i naučná stezka, která seznamuje s místní přírodou a historií území. Zajímavostí je, že v minulosti zde řeka tvořila zemskou hranici mezi Čechami a Moravou.

Řeka Svratka, mající v rezervaci ještě spíše rozměry potoka, tu nebyla spoutána člověkem, razí si cestu korytem zákrutami a pravidelně se rozlévá do okolních luk. Dosud v ní žije kriticky ohrožená mihule potoční, mník jednovousý nebo např. vydra říční. Břehy řeky lemují vrbiny, jasany a olše, svou vůní upoutá bíle kvetoucí tužebník jilmový, který tu tvoří rozlehlé trsy.

Pestrou druhovou skladbu živočichů mimořádně zachovalého biotopu představují také četné chráněné druhy hmyzu, z nichž zaujme např. modrásek bahenní či otakárek fenyklový, a zástupci obojživelníků a plazů jako čolek obecný nebo ještěrka živorodá.

Ptáci

Cenné biotopy nabízejí hnízdní příležitosti řadě mokřadních a lučních druhů ptáků, kteří jsou zde nejvýznamnější skupinou živočichů. Trsy tužebníků a keřové porosty na podmáčených loukách obývá hýl rudý, kterého zde s velkou pravděpodobností spatříme od konce května do začátku července. Hnízdí tu i bramborníček hnědý, linduška luční a ťuhýk obecný.

Večer můžeme zaslechnout tokající bekasinu otavní i charakteristické volání vzácného chřástala polního. Nad loukami lze pozorovat lovící ostříže lesní, nad řekou zase ledňáčky říční a vzácného vodouše kropenatého, který hnízdí v těsné blízkosti lokality a zalétá sem za potravou.

Kudy

Od Žďáru nad Sázavou se vydáme do obce Milovy, kde lze parkovat u místní restaurace nedaleko Milovského rybníka. Druhou možností je parkovat v asi 1 km vzdálených Moravských Křižánkách, kde se za obcí napojíme na naučnou stezku (49°40'28.157" s. š., 16°4'59.900" v. d.). V obou obcích je také zastávka autobusu, jezdí sem spoje z Brna, Nového Města na Moravě a Poličky.

Infrastruktura

Milovská naučná stezka

Parkoviště a restaurace v Milovech

Kemp Milovy

Přírodní koupání v Milovském rybníku

Akce a organizace

Odkazy

CHKO Žďárské vrchy

PR Meandry Svratky u Milov

Na lokalitu vás pozval

Petr Klvaňa

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.