Jizerka

Z Kam na ptáky
Jizerka
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO Polubný, Kořenov, Desná
SOUŘADNICE 50°49'6.286" s. š., 15°20'42.578" v. d.
BIOTOPY louky, pastviny, jehličnatý a smíšený les
KDY jarní tahová zastávka a hnízdní doba (IV. –VI.)
OCHRANA CHKO Jizerské hory, PO Jizerské hory, PR Bukovec, NPR Rašeliniště Jizerky
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

tetřívek obecný (Lyrurus tetrix) H, Z

sluka lesní (Scolopax rusticola) H

bekasina otavní (Gallinago gallinago) H

sýc rousný (Aegolius funereus) H, Z

linduška luční (Anthus pratensis) H

konipas horský (Motacilla cinerea) H, T

bramborníček hnědý (Saxicola rubetra) H

ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes) H, Z

křivka obecná (Loxia curvirostra) H, Z

hýl rudý (Carpodacus erythrinus) H

Popis lokality

Jizerka je jednou z nejvýše položených horských osad u nás a patří nejen k nejchladnějším místům, ale i k těm nejmalebnějším. Kromě jedinečných ukázek tradiční architektury v podobě roubených chalup tu najdeme dosud zachovalou přírodu s rašeliništi, jezírky, romanticky meandrující říčkou Jizerkou a Safírovým potokem, 1005 m vysokou čedičovou horou Bukovcem a rozlehlé louky s klečí.

Po Jizerce se můžeme pohybovat na kole, ale nejvíce zážitků získáme při pěší procházce. Protože jde o hojně turisty navštěvované místo, doporučujeme výlet směřovat raději na všední dny. Pozor! V přírodních rezervacích nevstupujte mimo značené cesty.

Ptáci

Rozlohou nevelká, zato však biotopově pestrá Jizerka poskytuje útočiště celé řadě ptačích druhů. V blízkosti zdejších staveb můžeme zblízka pozorovat několik synantropních druhů, jako jsou jiřičky, rorýsi nebo rehci domácí. Na říčce Jizerce jsou hojní konipasi horští i bílí nebo skorec vodní.

Na loukách pravidelně hnízdí několik lučních druhů pěvců, jako jsou lindušky luční, bramborníčci hnědí, ale i vzácnější hýl rudý, v mladých smrčinách pak jeho běžnější jmenovec hýl obecný, pěvušky modré, drozdi brávníci a přibývá také hnízdících ořešníků.

Co je však na Jizerce možná nejzajímavější, jsou severské druhy ptáků. Brzy v květnu tu můžeme zaslechnout tokající tetřívky, i když je k tomu potřeba dávka štěstí. Tetřívci bohužel v posledních letech spíše ubývají. Několik let tu už ale hnízdí jeřábi popelaví. Zaslechnout jejich troubení může být velkým zážitkem, stejně jako pozorování bekasiny otavní v toku.

V lesích kolem Bukovce se pak můžeme setkat s datlem černým, v jehož starých dutinách pravidelně hnízdí sýci rousní. Za jejich houkáním je nejlepší přijet od března do dubna. Kdo je tu ve správnou chvíli, může pozorovat i večerní přelety nenápadné sluky lesní.

Kudy

Autobusem můžeme přijet do Polubného ke kostelu, odkud je to na Jizerku ještě 5 km chůze po silnici. Vlakem přijedeme do Kořenova vzdáleného 8 km od Jizerky, kam dojdeme Údolím Jizery po žluté a potom po červené turistické značce.

Autem pojedeme z Kořenova do Polubného, u kostela uhneme vpravo a po 80 m hned zase vlevo Silnice je zároveň cyklostezkou č. 22, která nás dovede až na 50°48'42.230" s. š., 15°21'9.882" v. d. parkoviště Pod Bukovcem. Můžeme proto vzít s sebou i kola a využít některou z dalších cyklostezek.

Na parkovišti se můžeme napojit na NS Tři iseriny, která nás provede PR Bukovec a dále přes Jizerskou louku až do NPR Rašeliniště Jizerky.

Infrastruktura

Naučná stezka Tři iseriny

Muzeum Jizerských hor

Akce a organizace

Tradiční podzimní odchyty ptáků v Jizerských horách pod patronací Severočeské pobočky České společnosti ornitologické se konají každoročně v září

Kalendář akcí Severočeské pobočky ČSO

Společnost pro Jizerské hory

Soví noc na Jizerce

Odkazy a literatura

KLVAŇOVÁ A. a kol. 2016: Kam za ptáky v České republice. Grada.

O naučné stezce Tři iseriny na stránkách s. p. Lesy ČR včetně fotogalerie

O NPR Rašeliniště Jizerky

O naučných stezkách na Jizerce na stránkách obecně prospěšné společnosti Jizerky pro vás

O pravidelném kroužkování ptáků na Jizerce v časopise Krkonoše – Jizerské hory

Na lokalitu vás pozval

Martin Pudil

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.