Bzenecká Doubrava

Z Kam na ptáky
Bzenecká Doubrava
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO Bzenec
SOUŘADNICE 48°55'20.203" s. š., 17°15'37.990" v. d.
BIOTOPY louky, pastviny a otevřená krajina, lesy, voda
KDY hnízdní doba, léto (IV. –VIII.)
OCHRANA PO Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví, NPP Váté písky
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

ostříž lesní (Falco subbuteo)

lelek lesní (Caprimulgus europaeus)

datel černý (Dryocopus medius)

strakapoud prostřední (Dendrocopos medius)

strakapoud jižní (Dendrocopos syriacus)

dudek chocholatý (Upupa epops)

skřivan lesní (Lullula arborea)

břehule říční (Riparia riparia)

bělořit šedý (Oenanthe oenanthe)

rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus)

Popis lokality

Velmi zvláštní krajina v okolí Bzence získala díky všudypřítomnému písku přezdívku Moravská Sahara. Trvale odlesněné plochy s písečným podložím dnes představují přírodovědně velmi cenná stanoviště, na kterých rostou specializované druhy rostlin. V borech najdeme teplomilnou vegetaci s kostřavou ovčí nebo vřesem obecným, na otevřených plochách pak roste např. metlička křivolaká. Jako na jediném místě v naší zemi tu můžeme obdivovat panonské stepní trávníky s malebným kavylem písečným a dalšími stepními rostlinami. V teplém klimatu se daří vzácným druhům hmyzu v čele s kudlankou nábožnou a motýly okáčem písečným či pestrokřídlecem podražcovým, na pískovně můžeme pozorovat pasti larev mravkolva. Potkat můžeme i vyhřívající se ještěrku zelenou.

Původní doubravy připomíná v současnosti již pouze historický název Doubrava a ojedinělé staré duby. V naprosté převaze jsou tu borové monokultury, vysázené koncem 19. století. Lesy jsou dodnes intenzivně využívány a maloplošně těženy. Stejně intenzivně probíhá i těžba písku na pískovnách u Bzence-Přívozu.

Po obou stranách železnice v úseku stanic Rohatec - kolonie a Bzenec - Přívoz v délce 7 km se rozkládá národní přírodní památka Váté písky, vyhlášená na ochranu nejvýznamnějších rostlinných společenstev na nezalesněných plochách na jižní Moravě.

Oblast se vyznačuje velmi teplým a suchým dlouhotrvajícím létem. To brzy po příjezdu poznáme na vlastní kůži, nezapomeňme si proto dostatečné zásoby pití, pokrývku hlavy a sluneční brýle.

Ptáci

Ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví byla vyhlášena pro šest druhů ptáků (čáp bílý, moták pochop, lelek lesní, strakapoud prostřední a jižní, skřivan lesní), celkem zde však bylo zjištěno 238 druhů, z nichž 148 tu také hnízdí.

Doubrava je významným hnízdištěm lelka lesního. Toho můžeme nejlépe pozorovat, ale mnohem spíše slyšet, až navečer po západu slunce.

V hnízdní době nás svým výrazným zpěvem zaujme takřka všudypřítomný skřivan lesní. Posedává na vyvýšených místech, kde si ho můžeme dobře prohlédnout. Zbytky listnatých porostů a staré duby u pasek jsou hnízdišti dudka chocholatého, který tu obsazuje i budky umístěné podél trati.

V pravidelně odtěžovaných stěnách pískovny každoročně hnízdí silná populace břehule říční. Ohromné množství ptáků (hnízdí tu až několik set párů) láká také predátory. Kromě běžnějších poštolek a krahujců můžeme mít štěstí i na pozorování ostříže lesního.

Na otevřených plochách zpívá bělořit šedý a hojný rehek zahradní, z okrajů lesa se pak ozývá drozd brávník.

Kudy

Vlakem přijedeme do stanice Bzenec-Přívoz na trati Břeclav – Přerov.

Autem pojedeme po silnici č. 426 mezi Bzencem a Strážnicí, kde v polovině cesty mezi oběma městy leží zastávka ČD Bzenec, Přívoz, kde lze zaparkovat.

Infrastruktura

Naučná stezka Váté písky Lesy ČR, s. p.

Informační centrum Bzenec

Akce a organizace

Jihomoravská pobočka ČSO

Odkazy a literatura

KLVAŇOVÁ A. a kol. 2016: Kam za ptáky v České republice. Grada.

O Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví

Podrobně o Vátých píscích neboli Moravské Sahaře

NPP Váté písky s fotogalerií nebo také zde

Na lokalitu vás pozvala

Alena Klvaňová

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.