Broumovské stěny

Z Kam na ptáky
Broumovské stěny
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO Police nad Metují, Broumov
SOUŘADNICE 50°32'10.582" s. š., 16°17'55.362" v. d.
BIOTOPY skály, listnaté a jehličnaté lesy
KDY hnízdní doba (III. –VII.), podzimní tah (IX. – XI.)
OCHRANA PO Broumovsko, CHKO Broumovsko, NPR Broumovské stěny, NPP Polické stěny
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

čáp černý (Ciconia nigra) H, T

holub doupňák (Columba oenas) H

orel mořský (Haliaeetus albicilla) H

sokol stěhovavý (Falco peregrinus) H, T

včelojed lesní (Pernis apivorus) H, T

moták pochop (Circus aeruginosus) T

moták pilich (Circus cyaneus) T

luňák červený (Milvus milvus) H, T

luňák hnědý (Milvus migrans) T

výr velký (Bubo bubo) H, Z

sýc rousný (Aegolius funereus) H, Z

kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) H, Z

datel černý (Dryocopus martius) H, Z

lejsek bělokrký (Ficedula albicollis) H

lejsek malý (Ficedula parva) H

Popis lokality

Broumovské stěny jsou součástí ptačí oblasti Broumovsko. Tvoří její jihovýchodní část, která je v porovnání s Adršpašsko-Teplickými skalami méně známou a turisticky méně navštěvovanou, o to však pro pozorovatele ptáků možná přitažlivější. Hřeben Broumovských stěn je 12,7 km dlouhý a vede od sedla Honského Špičáku po hranice s Polskem. Rozličné skalní útvary, pískovcová skalní města, bloky a věže, údolí, soutěsky a jeskyně, vrchy s vyhlídkami do širokého okolí – to vše tu můžeme navštívit po turisticky značených trasách a cyklostezkách. Lesy tvoří z velké části druhotné smrčiny, na skalách se pak dochovaly původní bučiny a reliktní bory.

Ptáci

Ptačí oblast byla vyhlášena pro dva druhy, obývající skalní města - sokola a výra. Sokola stěhovavého můžeme pozorovat na vysokých skalních stěnách v blízkosti otevřené krajiny. Výr velký obývá především severovýchodní Broumovské stěny. Ve starých bučinách se můžeme setkat s čápem černým, datlem černým, holubem doupňákem či lejskem malým. Hnízdí tu také asi 25 párů sýců rousných, kteří vyhledávají menší bučiny uvnitř jehličnatých lesů. Ve smrčinách a borech řídce hnízdí i kulíšek nejmenší. Z hnízdících dravců jmenujme ještě jestřába lesního nebo včelojeda lesního. Další druhy dravců pak můžeme pozorovat především v době podzimního tahu. Ideální podmínky pro jejich pozorování se nabízejí z mnoha vyhlídkových míst.

Kudy

Z Police nad Metují do obce Slavný, kde můžeme zaparkovat na parkovišti (50°32'17.353" s. š., 16°17'23.920" v. d.). Na rozcestí nad Slavným se vydáme po červeně značené turistické trase na Slavenskou vyhlídku, odkud je výborný výhled do krajiny a zejména při podzimním tahu tu lze dobře pozorovat migrující dravce.

Z Police nad Metují přes Suchý Důl do Hlavňova, kde se dáme první odbočkou u altánku doprava, až přijedeme na parkoviště Hvězda. Odtud se vydáme po zelené turistické trase na vyhlídku Supí koš, známou také jako Supí hnízdo. Také v blízkosti této vyhlídky se nachází tahový koridor, jímž na podzim táhnou dravci.

Do hřebene Broumovských stěn se můžeme vydat i z obcí Machov či Pěkov - Hony. Na stěnách najdeme celou řadu dalších vyhlídek dostupných po značených turistických cestách.

Od Broumova jsou stěny také přístupné z obcí Martínkovice, Křinice nebo Božanov, ale čeká nás pak příkrý výstup s vysokým převýšením.

Infrastruktura

vyhlídková místa

turistické přístřešky

značené turistické trasy

Akce a organizace

Odkazy

Východočeská pobočka ČSO o ptačí oblasti Broumovsko

O Broumovských stěnách

Turistický průvodce po Broumovsku

Na lokalitu vás pozval

Josef Vrána

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.