Bohdanečský rybník

Z Kam na ptáky
Bohdanečský rybník
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO Lázně Bohdaneč, Pardubice
SOUŘADNICE 50°5′31.967″ s. š., 15°40'8.096" v. d.
BIOTOPY voda, louky, listnaté lesy
KDY jarní tahová zastávka (III. –V.), hnízdní doba (IV.–VII.), podzimní shromaždiště a tahová zastávka (VIII. – X.), zimoviště
OCHRANA PO, NPR, EVL
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

Husa velká (Anser anser) T, H (10-15 párů)

Bukáček malý (Ixobrychus minutus) H

Volavka popelavá (Ardea cinerea) H

Potápka černokrká (Podiceps nigricollis) nepravidelně H

Orel mořský (Haliaeetus albicilla) H, Z

Moták pilich (Circus cyaneus) T

Jeřáb popelavý (Grus grus) H, T (1-2 páry)

Zrzohlávka rudozobá (Netta rufina) H

Chřástal kropenatý (Porzana porzana) H

Bekasina otavní (Gallinago gallinago) H (2-3 páry)

Kulík říční (Charadrius dubius) nepravidelně H, T

Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) nepravidelně H, T

Jespák obecný (Calidris alpina) T

Jespák bojovný (Philomachus pugnax) T

Racek chechtavý (Larus ridibundus) H

Sýkořice vousatá (Panurus biarmicus) H

Popis lokality

Bohdanečský rybník tvoří s několika menšími rybníky v jeho těsné blízkosti rozsáhlou mokřadní oblast, obklopenou podmáčenými loukami. Rybníkářství má na Pardubicku dlouholetou tradici, kterou zde založil řád benediktinů z Opatovického kláštěra již ve 12. století a úspěšně na ně pak navázal rod Pernštejnů v 15. století vybudováním jedinečného Opatovického kanálu.

V posledních letech prošel Bohdanečský rybník rozsáhlou revitalizací podpořenou prostředky z Operačního programu životní prostředí a podařilo se na něm ustálit vhodné podmínky hospodaření. Je tak jedním z nemnoha příkladů dobré spolupráce rybářů a ochranářů přírody. Péči o národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny.

Rozsáhlá rybniční soustava přitahovala ornitology odedávna. Ptáky sem přijížděli pozorovat takové osobnosti české ornitologie, jako byli František Obhlídal,autor známé Ornitologické příručky, výborný fotograf přírody Václav Jan Staněk nebo např. Bedřich Karel hrabě Kinský, který byl jedním z prvních kroužkovatelů u nás.

Rybník je členěn na několik zátok a ostrůvků a je obklopen rákosinami, podmáčenými ostřicovými loukami a lesy. Několik desítek metrů od rybníka vede unikátní technická památka Opatovický kanál, který přivádí do rybníka vodu. Od hráze k Dolanské zátoce vede naučná stezka, která je dobře přístupná po zpevněných cestách z jižní strany. Jedno z nejlepších míst pro pozorování je Polákův poloostrov, na němž byla zbudována ornitologická pozorovatelna.

Ptáci

Rybník a jeho okolí jsou zajímavou ornitologickou lokalitou po celý rok. Představují významné hnízdiště, shromaždiště, tahovou zastávku i zimoviště převážně vodních a mokřadních druhů ptáků. Po revitalizaci rybníka na nově vytvořeném ostrově zahnízdila kolonie racků chechtavých, nepravidelně v jejich blízkosti hnízdí i potápky černokrké. Na stromech ostrova v severozápadní části vodní plochy se nachází již 20 let největší hnízdní kolonie volavek popelavých ve východních Čechách. Čítá přes 60 hnízd.

Předmětem ochrany ptačí oblasti je chřástal kropenatý, kterého ale zaslechnete jen vzácně za jarních nocí. Hnízdí zde řada vrubozobých, jako jsou husy velké, zrzohlávky rudozobé, lžičáci pestří nebo poláci velcí. Pro ně je rybník také významným pohnízdním shromaždištěm a pelichaništěm. Stohlavá hejna labutí a kachen tu v červenci nejsou žádnou vzácností. V okolních rákosinách hnízdí rákosníci, cvrčilky, bukáček malý a vzácněji i sýkořice vousaté a bukač velký.

Lokalita byla do šedesátých let minulého století hnízdištěm břehoušů černoocasých a vodoušů rudonohých, nyní zde z bahňáků hnízdí vzácně pouze bekasiny otavní a čejky chocholaté. Na tahu se pak můžeme setkat i s jespáky obecnými nebo bojovnými či kulíky zlatými. Po celý rok lze nad rybníkem zahlédnout lovící orly mořské a kdo má štěstí, může pozorovat jeřáby popelavé, kteří tu také jednotlivě hnízdí a v mírnějších zimách i zimují.

Kudy

Po silnici č. 36 z Lázní Bohdaneč, parkovat lze na čerpací stanici Eurooil, která leží vpravo po 300 m od přejetí Opatovického kanálu na SZ okraji města ve směru na Chlumec nad Cidlinou.

Infrastruktura

Ornitologická pozorovatelna na Polákově poloostrově

Naučná stezka kolem rybníků

Expozice v muzeu

Návštěvnické centrum

Akce a organizace

Východočeská pobočka ČSO

28. října každoročně tradiční výlov rybníka

28. října dopoledne každoročně Loučení s ptáky – akce pro veřejnost, pořádá AOPK ČR a ČSO

Odkazy a literatura

KLVAŇOVÁ A. a kol. 2016: Kam za ptáky v České republice. Grada.

Ornitologická pozorovatelna (informace včetně mapy a fotografií)

Návštěvnické centrum Natura park pro území soustavy Natura 2000 v Pardubickém kraji

Expozice Příroda východního Polabí ve Východočeském muzeu v pardubickém zámku

Na lokalitu vás pozvala

Alena Klvaňová

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.