Údolím Bystřice

Z Kam na ptáky
Údolím Bystřice
NEJBLIŽŠÍ MĚSTO Domašov nad Bystřicí a Velká Bystřice, z větších měst Olomouc
SOUŘADNICE 49°41'45" s. š., 17°26'43" v. d.
BIOTOPY lesy (především listnaté na suťových svazích), řeka
KDY zima, předjaří a jaro (krásné i na podzim, ale ne moc na ptáky)
OCHRANA PP, PR, okraj PO
DRUHY

H – hnízdí; T – táhne; Z – zimuje

Čáp černý (Ciconia nigra) - H

Včelojed lesní (Pernis apivorus) – T, občas H

Ostříž lesní (Falco subbuteo) – T, občas H

Holub doupňák (Columba oenas) – H

Výr velký (Bubo bubo) - H

Datel černý (Dryocopus martius) – H

Žluna šedá (Picus canus) – H

Skorec vodní (Cinclus cinclus) – H

Ledňáček říční (Alcedo atthis) – H

Lejsek bělokrký (Ficedula albicollis) – H

Lejsek malý (Ficedula parva) – občas H

Popis lokality

Údolí Bystřice je ideální procházková trasa pro ty, kteří si mimo ptáky rádi užijí i jiné přírodní zajímavosti, malebnou krajinu, ale především klid od davů turistů. Kaňon je jedinečný i proto, že údolím nevede silnice, pouze jednokolejná železnice. Vlaky zde překonávají četné viadukty, tunely a proplétají se romantickými skalními soutěskami. Návštěva je tedy zážitkem i pro fandy železnice (mimo to se v Hrubé Vodě nachází v ČR unikátní nádraží, na kterém mimo jiné hnízdí třeba i rorýsi). Nesporný je i genius loci lokality, který upomíná na dávné procesy s vampíry, boje Husitů, bývalé Sudety, nebo samotný okraj vojenského prostoru Libavá.

Trasa se táhne podél neregulovaného toku říčky Bystřice, nad nějž se tyčí příkré svahy se suťovými lesy s přírodě blízkou vegetací. V lesích se ukrývá množství skalek a štol, po délce trasy je i několik kamenolomů.

Na trase se nachází PP Kamené proudy u Domašova, která chrání především geomorfologické jevy – mrazové sruby a sutě. Dále PR Hrubovodské sutě chránící přírodě blízké suťové lesy. Levý břeh toku Bystřice je lemován hranicí PO Libavá určené pro chřástala polního, ten se však v údolí samotném nevyskytuje.


Ptáci

V meandrujícím toku říčky Bystřice lze snadno pozorovat lovící skorce vodní, kteří s oblibou hnízdí v konstrukcích mostů spolu s konipasy horskými. Čas od času bublání proudu rozezní ostrý hvizd a modře se zableskne ledňáček říční nebo se potichu zvedne čáp černý a s úlovkem odletí do okolních lesů. Zaposloucháme-li se, určitě zaslechneme hlas strakapouda velkého, žluny šedé a možná i bubnování datla černého. Líbezný zpěv všech možných běžnějších lesních ptáků doplňuje basování doupňáků a skřípání lejsků bělokrkých. A pokud budeme mít štěstí, zaslechneme i lejska malého, který se zde nepravidelně objevuje. Zahledíme-li se pak na oblohu, může nás svým přeletem potěšit třeba včelojed lesní nebo ostříž lesní, kteří v širším okolí hnízdí. A půjdeme-li kaňonem v noci, mimo puštíky obecné můžeme zaslechnout i výry velké, kteří obývají nejen hojné skalní útvary, ale i klidné částí kamenolomů. Údolí Bystřice je nejlépe navštívit v hnízdní sezóně, v dubnu a v květnu si užijeme především pestré zpěvy pěvců (v květnu včetně lejsků) a doupňáky. Vyrazíme-li však o něco dříve (konec února, březen), uchvátí nás hlasy šplhavců, za setmění potom sovy. Zajímavá je i zimní návštěva, kdy u nezamrzlých úseků řeky hodují ledňáčci a skorci. Své nepopiratelné kouzlo má údolí i během podzimu, kdy se barevné listí shlíží v řece a opadané stromy odhalují roztodivné skalní útvary. Ptáci však moc parády v tuto dobu nenadělají.

Kudy

Nejlépe je využít železnici (z Olomouce přípoj na Domašov nad Bystřicí každé 2 hodiny), jiná hromadná doprava je mnohem složitější. Vzhledem k tomu, že trasa netvoří okruh, auto lze využít omezeně, nejlépe kombinovat s železnicí. Parkování je možné jak v Domašově, tak v Hrubé Vodě. Nejkrásnější trasa je asi 15 km dlouhá, z Domašova nad Bystřicí do Hrubé Vody (samozřejmě lze jít i naopak). Trasu si lze zkrátit, pokud vystoupíte na zastávce v Jívové nebo v Hrubé Vodě – Smilov. Trasa je vhodná i pro příznivce terénní cykloturistiky (pozor, je zde několik brodů). Výlet si pak můžeme protáhnout po cyklostezce až do Velké Bystřice (bydliště Františka Hejla) nebo až do Olomouce.

Infrastruktura

NS Údolím Bystřice

Železnice (hlavní trať Olomouc – Opava, spojení z Olomouce každé 2 hodiny), autobusová doprava zdlouhavá, silnice údolím nevede.

Akce a organizace

Sagittaria - Sdružení pro ochranu přírody střední Moravy

Moravský ornitologický spolek

Odkazy

Naučná stezka Údolím Bystřice

Leták o naučné stezce ke stažení (1,1 MB)

Na lokalitu vás pozvala

Kateřina Ševčíková

Ptáci v okolí

Data pocházejí z aplikace Birds.cz, která zobrazuje všechna pozorování v okruhu 5km.