Kurz určování ptáků ČSO – zkušenosti účastníků

Co o kurzu říkají absolventi prvního ročníku?

 

Kdybyste měli vybrat největší přidanou hodnotu kurzu, jaká to bude?

 • Kromě základní hodnoty nových poznatků a souvislostí i vhled do organizace do ČSO, možnost aktivně se zapojit a přispět něčemu smysluplnému. Obyčejný prožitek něčeho krásného. Navzdory předsevzetí užít si kurz ryze individualisticky i skvělý prožitek sounáležitosti ke skupině, která navzdory mnohým odlišnostem sdílí mnoho společného.
 • Setkání se se spoustou zajímavých a zapálených lidí, snad (to ukáže čas) i navázání přátelství.
 • Určitě oba lektoři. Kluci měli perfektní přístup, trpělivost, ochotu, všechno vysvětlili. Pak samozřejmě samotný pobyt v terénu.
 • Zatím je na to brzo, ale vypadá to, že to celé po 3 měsících neskončí – a to je pro mě ta největší hodnota.
 • Kurz mě nesmírně obohatil. V mém případě šlo zejména o poznávání hlasů. Přestože již mnohé druhy poznám (alespoň některé z jejich hlasových projevů), jsou mé znalosti sice stále ještě skromné. Obrovským přínosem pro mě ale bylo poznání způsobu a systematičnosti s níž bych měl k poznávání hlasů přistupovat. Další vlastní studium tak pro mě bude výrazně jednodušší. Podstatnou přidanou hodnotou pro mě bylo i výrazné posílení nadšení a touhy ptačí hlasy se naučit a poznání, že to lze.
 • Ukázka kroužkování ptáků.
 • Pozorování ptáků v jejich prostředí v doprovodu lidí, kteří k tomu mají mnoho co říct, kteří upozorní, čeho je třeba si v terénu všímat. Opakování po vycházce. Pro mě i cenné pošťouchnutí „máš Svenssona, sama si dohledej ptáka a informace k tomu“. Já už bez Svenssona nedám ani ránu :). Potom všechny ty informace o metodách sledování a sčítání ptáků, seznámení s Avifem. Velká přidaná hodnota je v té komplexnosti. To bych neměla jinde šanci v tak relativně krátké době získat. A pak i vytvoření party lidí podobného zaměření, se kterými je fajn pokračovat.

 

 

Jak hodnotíte Kurz ČSO?

 • Kurz ČSO poznávání ptáků nejen dle hlasu, byl pro mě velkým přínosem. Spojilo se zde vše, co jsem se chtěl naučit o ptácích, se skvělou atmosférou, nadšením účastníků a naprosto oddaným přístupem lektorů. To, co jsem se zde během krásných měsíců naučil, bych se svépomocí pravděpodobně nikdy nenaučil.
 • Pro mě nadpozemsky krásné – splnění snu
 • Kurz předčil moje očekávání. Supr!
 • Byla to naprosto skvělá akce, jsem moc rád, že jsem ji mohl absolvovat. Největší dík patří oběma lektorům Ondrovi a Kubovi. Moje očekávání kurz splnil, během těch několika dní jsem viděl spoustu nových druhů vůbec poprvé v životě a ty běžné jsem se alespoň trochu naučil rozeznávat podle hlasů. Zážitků byla spousta, atmosféra byla perfektní. Jsem rád, že se takový kurz vůbec uskutečnil a pokud se naskytne akce podobného formátu, určitě se opět zúčastním.
 • Už při prvním setkání v Praze jsem věděla, že jsem dobře udělala, že jsem se do kurzu přihlásila. A radost z prvního dne mě neopustila až do dne posledního. Naučila jsem se vizuálně poznat mnoho nových ptáků a některé i po hlasu. Jsem teď k ptákům daleko vnímavější při procházkách městem, krajinou i ve vlastní zahradě. Na kurzu jsem potkala spoustu zajímavých lidí, se kterými bych se ráda vídala dále. Organizátoři vše skvěle zvládli, a navíc se k nám chovali velmi přátelsky a s pochopením. Kurz byl skvělý a mohu ho jen doporučit.
 • Z kurzu jsem nadšená a hned jsem navázala další akcí v Orlickém Záhoří koncem června, kde jsem si mohla prověřit, co jsem se naučila a měla jsem z toho hodně dobrý pocit. Nadšení lektoři odvedli výbornou práci a nakazili tak partu podobně zaměřených lidí, kteří to nadšení zase budou šířit dál.

 

Galerii fotek z minulého roku najdete na hlavní stránce kurzu.