Žákovská ornitologická konference

Zajímá vás příroda, ptáci ve vašem okolí? Rádi bádáte nebo vás dokonce láká vědecká práce?

Pak neváhejte, přihlaste se na žákovskou ornitologickou konferenci a prezentujte výsledky své práce. Setkáte se s podobně naladěnými lidmi, podělíte se o své zážitky a načerpáte ze zkušeností ostatních. Vyzkoušíte si, že prezentace před úplně cizími lidmi nic není, že všichni jsou jen lidi a víc než vaše chyby je zajímají vaše výsledky.

Co je to za akci?

Vědecké konference jsou běžnou součástí vědecké práce. Bádání bez sdílení výsledků by nemělo smysl.

Na této konferenci pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol mohou jednotlivci i badatelské týmy prezentovat výsledky své práce formou posteru či ústní prezentace.

Příspěvky studentů budou proloženy přednáškami odborníků, včetně přednášejících z Přírodovědecké Fakulty UK, konference bude zakončena terénní exkurzí spojenou s ukázkou kroužkování ptáků. Součástí bude i soutěž o nejlepší příspěvek.

Kdy a kde?

Druhá žákovská ornitologická konference se měla původně uskutečnit 18. 5. 2020 v Toulcově dvoře. Z důvodu opatření proti šíření korona viru bylo její konání přesunuto na pondělí 21. 9. 2020. Akce je jednodenní, v odpoledních hodinách terénní exkurze. Program bude upřesněn. Od roku 2020 se bude tato akce konat pravidelně, vždy ke konci školního roku.

Podmínky účasti

Konference je určena pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol. Přihlásit se mohou jednotlivci i badatelské týmy s ornitologicky zaměřenými příspěvky.

Jak se mohu přihlásit?

Vyplněním elektronické přihlášky. Pokud pracujete v týmu, přihlaste celý tým najednou, nehlaste se každý zvlášť. Vyplnění přihlášky je možné i v případě, že přesný název vašeho příspěvku ještě neznáte. Nahlásit název posteru / přednášky bylo možné do 29. února 2020, abychom ji mohli zařadit do programu konference. Pokud nevíte, na jakou otázku hledat odpověď, níže můžete najít inspiraci v jednotlivých tématech. Vlastní nápady jsou samozřejmě vítány.

Jak by měly vypadat příspěvky

Výsledky své práce můžete prezentovat prostřednictvím posteru nebo powerpointové prezentace s ústním doprovodem. Pro prezentaci obdržíte čas v programu konference, pro prohlídku posterů bude hromadně vyhraněný čas v rámci programu.

Ve snaze pomoci tomu, aby příspěvky přednesené na konferenci byly co nejkvalitnější a pro posluchače co nejlépe srozumitelné, jsme vytvořili následující rady pro přednášející. Doporučujeme se jimi při přípravě přednášek i při vlastním přednesu řídit.

Desatero prezentujícího

  • Ujasněte (napište) si cíl přednášky – 3 až 5 základních bodů, které chcete sdělit.
  • Počítačová prezentace je doplňkem vaší přednášky, ne její náhradou.
  • Smyslem tabulek a grafů je zpřehlednit složitá témata.
  • Ideální je jeden snímek na jednu minutu přednášky.
  • Používejte dostatečně velké a kontrastní písmo.
  • Čím méně písmen v prezentaci, tím lépe.
  • Přednášku si předem nacvičte.
  • Mluvte čelem k publiku, zřetelně a nahlas.
  • Pamatujte, že čas na přednášku nelze prodloužit.
  • Nebojte se – i když není každý rozený řečník, zajímavé výsledky dokáže sdělit skutečně každý!

 

Praktické návody a doporučení pro autory mluvených příspěvků a posterů:


Věnuješ se ve svém volném čase ornitologii a chceš své zkušenosti zúročit? Zkus SOČku!


Tipy na možná témata

Základem každé badatelské činnosti je položit si otázku, na kterou chci odpovědět, co chci zjistit – a položit si takzvanou hypotézu, výsledek, který předpokládám. Naše práce pak tuto hypotézu potvrdí nebo vyvrátí. Oboje je v pořádku a určitě stojí za to se o výsledky podělit. Např. při hledání odpovědi na otázku „Kokrhá kohout nebo slepice?“ mohu předpokládat, že kokrhá slepice (=hypotéza). Pozorování hypotézu vyvrátí. Už to je uspokojivý výsledek. Při troše štěstí ale možná i zjistíme, kdo vlastně kokrhá.

Pokud si nejste jisti, do čeho se pustit, brzy zde najdete několik oblastí, kam můžete soustředit své síly a pár konkrétnějších nápadů, kterými se můžete zabývat. Třeba vám budou pouhou inspirací nebo se na dané otázky přímo pokusíte získat odpověď…

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na dobruska@birdlife.cz.

První žákovská ornitologická konference se opravdu vydařila!


Konání konference bylo podpořeno Hlavním městem Prahou v rámci projektu Za ptáky Prahy – Podpora badatelské činnosti žáků.

Projekt Za ptáky Prahy – Podpora badatelské činnosti žáků proběhl v letech 2017-2018. Informace o jeho průběhu se dočtete v závěrečné zprávě projektu.